Oldsmobile – amerykańska marka, która wskazywała kierunek!

Dzisiaj samochody marki Oldsmobile nie wzbudzają raczej większych emocji, ale jeszcze kilka dekad temu ten amerykański producent wprowadzał na rynek bardzo innowacyjne rozwiązania. Poznaj Oldsmobile – jednego z pierwszych producentów aut.

Oldsmobile swoją działalność zaczął jeszcze pod koniec XIX wieku – dokładniej w 1897 roku, a już dwa lata później na rynek wypuścił swój pierwszy samochód. Co ciekawe, już od samego początku marka nie bała się sięgać po nowoczesne rozwiązania – Curved Dash był pierwszym autem składanym przy wykorzystaniu taśmy montażowej, co pozwoliło na większą od konkurencji produkcję. Na tym nie koniec sukcesów Oldsmobile – mogą pochwalić się również pierwszym samochodem z automatyczną skrzynią czy wyprodukowanie pierwszego w USA samochodu z przednim napędem. 

Historia Oldsmobile

Twórcą marki był Ransom Olds, a jej pierwszą siedzibą było Lansing w stanie Michigan. Chociaż od samego początku Oldsmobile stawiało na masowe rozwiązania i śmiało sięgało po innowacje, to już po dziewięciu latach od wypuszczenia pierwszego modelu zostali przejęci przez General Motors. Przyniosło to spore zaplecze techniczne i możliwość dalszego rozwoju, ale równocześnie oznaczało nadanie marce sztywnej pozycji w hierarchii koncernu, a także konieczności konkurowania z pozostałymi podmiotami w portfolio GM. W rezultacie nie udało się przez lata nadać marce wyrazistego charakteru, co skończyło się stopniowym podupadaniem i spadkami sprzedaży, aż do całkowitego upadku marki w 2004 roku.

Jakie logo miało Oldsmobile i jak się zmieniało?

Pierwsze logo marki zawierało tradycyjny ozdobny herb, typowy dla epoki, a na przecinającej poziomo herb wstędze umieszczono nazwę marki. Nie zabrakło również odniesienia do Detroit. Odświeżenie identyfikacji graficznej przyszło w roku 1919, kiedy to logo składało się z nazwy marki, zapisanej w stylu „Winged Spur”, czyli nawiązującej do wyglądu skrzydła. Kolejne logo przyszło w latach 40. i miało formę globu ziemskiego z poziomym pierścieniem – miało to przypominać o światowym uznaniu dla amerykańskiej marki i podkreślać jej pozycję. W latach 1960-1980 Oldsmobile korzystało z logo nawiązującego do rakiety, w latach 1981-1996 było ono jeszcze bardziej geometryczne (nadal rakieta), by w 1996 przekształcić się w owalne logo z niemal niezauważalnym odniesieniem do rakiety.

Oldsmobile i inne marki

Chociaż produkcję samochodów Oldsmobile rozpoczęło samodzielnie, jako jeden z pierwszych producentów w USA, to już w 1908 roku weszło w skład grupy General Motors. W ramach koncernu pozycjonowany był nad Pontiakiem i Chevroletem, a poniżej Buicka i Cadillaca. Na różnych rynkach pojazdy Odlsmobile sprzedawane były pod różnymi markami należącymi do koncernu – np. w Meksyku jako Chevrolet, w Europie jako Pontiac (model Silhouette jako Pontiac Trans Sport), Chevrolet czy Opel/Vauxhall (druga generacja Silhouette jako Chevrolet Trans Sport czy Opel Sintra). W Izraelu Oldsmobile Alero sprzedawany był jako Chevrolet Alero.

Najważniejsze modele w historii marki

Pierwszym modelem montowanym na taśmie produkcyjnej był Oldsmobile Curved Dash, ale spotkać go możemy niemal wyłącznie w muzeach. Sporym sukcesem sprzedażowym okazała się seria 60, zaprezentowana pierwotnie w latach 30. Charakteryzowała się ona typowymi dla amerykańskich samochodów z lat 30. krągłościami, a sam pozycjonowany był w klasie wyższej. Druga generacja, oferowana w latach 41-49 była jeszcze masywniejsza, co poprawiło jej walory użytkowe. Ostatnim modelem, którym Oldsmobile starało się zawalczyć o klienta, była zaprezentowana w roku 1989 i wdrożona w 1994 Aurora. Luksusowe, nowoczesne nadwozie i duże silniki miały skłonić konsumentów do wyboru właśnie tego modelu, jednak nie przyniosło to zamierzonego rezultatu. 

Oldsmobile w Polsce

W naszym kraju nigdy nie były oficjalnie sprzedawane samochody Oldsmobile, choć należy podkreślić, że były obecne na Starym Kontynencie pod innymi nazwami. Nie dziwi więc, że na rynku wtórnym dostępnych jest relatywnie niewiele egzemplarzy pojazdów tego producenta. W latach 90. prawdziwą furorę na polskich drogach wzbudzały pochodzące z prywatnego importu Oldsmobile Aurora, jednak do dziś pozostało ich całkiem niewiele. Polscy kierowcy nie gustowali w ich rozwiązaniach, a dzisiaj kolekcjonerom doskwiera brak części do samochodów nieistniejącej już marki.

Co jeszcze warto wiedzieć o Oldsmobile?

Samochody Oldsmobile niemal od początku wyprzedzały swoją epokę – było to swoistym znakiem rozpoznawczym marki. Automatyczną skrzynię biegów wprowadzono już w roku 1940 – na długo przed konkurencją. W 1956 model Tornado był pierwszym przednionapędowcem z USA, w produkowanym w latach 70. modelu Oldsmobile 98 LS można było znaleźć dwie poduszki powietrzne (jeszcze przed Mercedesem), a produkowana od roku 1994 Aurora wyprzedzała epokę, obecnością komputera pokładowego, odtwarzacza CD i kasetowego oraz podgrzewanymi siedzeniami i lusterkami, a także elektryczną regulacją siedzenia kierownicy z pamięcią dwóch pozycji.