Czerwone tablice rejestracyjne nie są zbyt często widywane na polskich drogach. Jednak może zdarzyć ci się sytuacja, w której będziesz musiał z nich skorzystać. Nie obejdzie się bez wizyty w urzędzie, gdzie uiścisz opłatę. Zdobycie tablic jest dość proste, jednak wydawane są jedynie z konkretnych sytuacjach.

Tego typu tablice z czerwonymi literami wyglądają tak, jak tradycyjne, ale wyróżniają się właśnie barwą napisów. Są więc widoczne na drodze już z daleka i trudno je pomylić z jakimikolwiek innymi. Sprawdź, kiedy trzeba je mieć!

Co oznacza czerwona rejestracja? Kiedy zmieniono jej status z tablicy badawczej na tablicę tymczasową?

Tablice tymczasowe są wydawane tym pojazdom, które są również zarejestrowane tylko na krótki okres. Takie „blachy” utrzymują swoją ważność przez kolejne 30 dni. Występują w kilku rozmiarach. Można ich używać zarówno do aut, jak i motocykli. Do 2019 roku nie był to jednak jedyny typ podobnych tablic.

Wcześniej wykorzystywano je także w wersji badawczej. Mogły z nich korzystać osoby przeprowadzające badania homologacyjne. Ta wersja została jednak zniesiona i obecnie rejestracja z czerwonymi literami to oznaczenie pojazdów zarejestrowanych tymczasowo.

Tymczasowe czerwone numery rejestracyjne – kiedy się je wyrabia?

Czerwone tablice rejestracyjne możesz wyrobić w kilku przypadkach. Jest to konieczne przy okazji sprzedaży pojazdu. Kiedy trzeba je mieć? To dość proste. Wyrobisz je, jeśli:

  • wywozisz samochód za granicę;
  •  transportujesz samochód, prowadząc go, z miejsca zakupu do miejsca docelowego;
  •  czekasz na dostarczenie tablic rejestracyjnych, np. po ich uszkodzeniu;
  • oczekujesz na tablice indywidualne.

Nie możesz wówczas rezygnować z tego typu rejestracji. Tablice są niezwykle istotne, ponieważ to właśnie dzięki nim można zidentyfikować pojazd.

Czerwone tablice rejestracyjne w Polsce – sprawdź ceny

Standardowy koszt czerwonych tablic rejestracyjnych to około 60 zł. Cena ta wzrasta niemal dwukrotnie, gdy pojazd ma zostać wywieziony za granicę.

Przyczepa lub naczepa jest nieco tańsza (ok. 40 zł), podobnie jak motocykl (ok. 38 zł). Warto zwrócić uwagę na to, że także i w tych przypadkach kwota wzrasta, gdy dany pojazd ma ruszyć poza granicę kraju.

Na całe szczęście, wypożyczenie tego typu tablic nie jest nadmiernie drogie. Większość osób po prostu może sobie na nie bez najmniejszego problemu pozwolić. Zanim kupisz samochód, pamiętaj o tablicach i dolicz te kilkadziesiąt złotych do jego ceny.

Tymczasowe tablice rejestracyjne a ubezpieczenie OC. Czy konieczny jest aktualny przegląd techniczny pojazdu?

Gdy twój samochód nie spełnia wszystkich wymagań, np. nie ma aktualnego przeglądu, a musisz gdzieś nim dotrzeć, może okazać się, że czerwone tablice będą dobrym wyborem. Jeśli nie będziesz miał założonych, to w razie wypadku ubezpieczalnia nie pokryje żadnych kosztów. Będzie tak nawet wtedy, gdy masz opłaconą składkę.

Z tego powodu zawsze staraj się w takich sytuacjach stawiać właśnie na tymczasową rejestrację podczas przejazdów. Dzięki temu skutecznie się zabezpieczysz. Lepiej wydać kilkadziesiąt złotych, niż następnie opłacać z własnej kieszeni naprawę czyjegoś pojazdu lub drogie leczenie poszkodowanej osoby.

czerwone tablice rejestracyjne - tymczasowe tablice a ubezpieczenie

Jak zdobyć czerwone tablice rejestracyjne? Gdzie są wydawane?

Czerwone tablice rejestracyjne są wydawane bez najmniejszego problemu. Na początek przygotuj odpowiednią kwotę, a następnie skontaktuj się z Wydziałem Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych w swojej okolicy.

Dobrze zrobisz, umawiając się wcześniej na wizytę. W następnej kolejności musisz wypełnić wniosek, który jest ogólnodostępny w sieci.

Przygotuj wszystkie niezbędne dokumenty, np. umowę kupna pojazdu i dowód dokonania opłaty. Następnie wybierz się do urzędu, by odebrać swoje tablice. To naprawdę nie jest trudne ani szczególnie czasochłonne. Wystarczy tylko dobra organizacja!

Pamiętaj o tym, że dokumenty muszą być oryginalne

czerwone tablice rejestracyjne - pamiętaj o tym, że dokumenty muszą być oryginalne

Chcesz dokonać tymczasowej rejestracji pojazdu i zdobyć czerwone tablice rejestracyjne? Pamiętaj, że wszystkie dokumenty muszą być oryginalne.

Jeśli twój samochód został sprowadzony z zagranicy, dopilnuj, aby wszystko, co jest potrzebne, przetłumaczył tłumacz przysięgły. Jeśli jesteś jednym z kilku właścicieli pojazdu, wszyscy musicie koniecznie stawić się w urzędzie.

Gdy odpowiednio przygotujesz się do całej procedury, powinno pójść szybko i w pełni bezproblemowo. Po prostu przed wyjściem z domu sprawdź dwa razy, czy masz przygotowane wszystkie potrzebne dokumenty. To znacznie ułatwi wszystkim pracę.

Jak widzisz, czerwone tablice rejestracyjne to tymczasowe oznaczenie pojazdu, które wiele nie kosztuje. Wyrobienie numerów i załatwienie formalności nie stanowi żadnego problemu, a taka rejestracja może być szczególnie cenna np. przy wypłacie ubezpieczenia po wypadku.

Źródło zdjęcia:

Fot. Koteczek via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tablice_rejestracyjne_w_Polsce#/media/Plik:D3_3313.jpg
Archiwum: wrzesień 2022