Choć treść rejestracji indywidualnej jest dość mocno ograniczona przez panujące w Polsce zasady, na ulicach często można zobaczyć pojazdy, które są właśnie w taki sposób wyróżnione. Takie tablice to znacznie większy wydatek od tradycyjnych, a na dodatek nie są przypisane na stałe (traci się do nich prawa z chwilą sprzedaży pojazdu). Mogą być częścią akcji marketingowej, ale jest to czasem też forma żartu lub po prostu spersonalizowania samochodu. Nic dziwnego, że rejestracja imienna jest często wybierana przez kierowców. Jak założyć indywidualne tablice rejestracyjne i ile to kosztuje? 

Prywatne tablice rejestracyjne – od kiedy można je zakładać?

1 maja 2000 roku wprowadzono w Polsce nowe, białe tablice rejestracyjne. To właśnie wtedy rozpoczęła się ich personalizacja. Co jednak ciekawe, nie można założyć rejestracji indywidualnej do każdego auta. Zabytkowe samochody i motocykle nie dostały takiej możliwości. Jeśli więc jesteś właścicielem starego pojazdu, tablice rejestracyjne imienne są niestety poza twoim zasięgiem. Warto pamiętać również o tym, że w przypadku zwyczajnych samochodów można je zmieniać tylko przy rejestracji auta. Później nie będziesz mógł tego zrobić.

Ile kosztuje własna rejestracja? Sprawdź!

Zwyczajne tablice rejestracyjne to koszt 80 zł. Z doliczeniem wszystkich innych opłat (opłata ewidencyjna, nalepka kontrolna itd.) ostatecznie zapłacisz nieco ponad 180 zł. Nie jest to więc duża kwota za „blachy” i właściwie każdy właściciel pojazdu może sobie na nie pozwolić. Sprawa ma się jednak nieco inaczej, jeśli chodzi o indywidualne tablice rejestracyjne. Wykupienie ich wraz z rejestracją auta to ok. 1100 zł. Te dla motocykli są z kolei nieco tańsze, bo te wyrobisz za 580 zł. Nie da się jednak ukryć, że różnica w cenie jest znaczna.

Tablica indywidualna – ile się na nią czeka?

Standardowo na własne tablice będziesz czekał około 10-14 dni. Oczekiwanie na rejestrację personalizowaną to już jednak inna para kaloszy. W tym przypadku będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość. Stworzenie takich tablic może zająć do 30 dni. Jeśli w tym czasie będziesz chciał poruszać się swoim pojazdem po ulicach, będziesz musiał wykupić tablice tymczasowe. To oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami. Dlatego warto wziąć to pod uwagę, nim w ogóle zdecydujesz się na tego typu oznaczenie swojego auta.

Indywidualne tablice rejestracyjne – co może się na nich znaleźć?

Choć z założenia tego typu tablice powinny dać dużą dowolność, to zasady mocno ograniczają możliwości właścicieli samochodów. Oto zasady:

  • dwa pierwsze znaki muszą być związane z województwem;
  • pierwsza litera jest wyróżnikiem, drugi znak to cyfra kontrolna od 0 do 9; 
  • cały ciąg nie może mieć treści w żaden sposób obraźliwych lub niezgodnych z zasadami współżycia społecznego. 

Należy jednak zauważyć, że to, czy dany ciąg zostanie zaakceptowany, zależy od urzędnika. Nie da się ukryć, że indywidualne tablice rejestracyjne pozwalają na naprawdę niewielką liczbę znaków. Na dodatek muszą łączyć cyfry oraz znaki w określonej proporcji i konfiguracji.

Czasem trzeba być kreatywnym przy tworzeniu tablicy

Jeśli decydujesz się na rejestrację indywidualną, powinieneś wykazać się kreatywnością. Możesz umieścić swoje własne imię albo ksywkę auta. Czasem takie tablice używane są do zapisania nazwy firmy, jeśli samochód jest pojazdem służbowym. Potrzeba zawsze nieco przemyślenia i konkretnego pomysłu na to, co chcesz za pomocą takiej tablicy przekazać. Na początek warto więc zapoznać się z przykładami. Dzięki nim łatwiej zrozumiesz, jak tworzyć tego typu napisy.

Indywidualne tablice rejestracyjne – przykłady z polskich dróg

Na polskich drogach można znaleźć wiele ciekawych przykładów, które niejednokrotnie są naprawdę żartobliwe i pokazują ogromną kreatywność twórców. W końcu czemu nie skorzystać z takiej możliwości, aby poprawić innym nastrój? Indywidualne tablice rejestracyjne, które można lub można było znaleźć na polskich drogach, miały między innymi taką treść:

  • C0 ZJESZ;
  • K0 TYIJA;
  • D0 DNA;
  • G0 FORIT;
  •  E1 SORRY.

Jak widać, możliwości naprawdę nie brakuje! Wystarczy poszukać ciągu liter, który przykuje uwagę innych na drodze.

Choć indywidualne tablice rejestracyjne pozwalają na odrobinę szaleństwa, do ich wyrobienia najlepiej przygotuj się jeszcze przed zakupem pojazdu. Najpierw na stronie swojego urzędu sprawdź, jaki wniosek będziesz musiał wypełnić. Jeśli to zrobisz, cała procedura będzie zdecydowanie sprawniejsza i szybsza.

Archiwum: czerwiec 2021