Biała zima bez wątpienia ma swój urok. Niestety w naszym klimacie coraz rzadziej możemy cieszyć się widokiem śnieżnego puchu. Nie oznacza to jednak, że śnieg nie pada u nas wcale – szczególnie w południowej części Polski możemy liczyć na spotkanie z prawdziwą zimą. Ta pora roku niesie ze sobą również dodatkowe obowiązki dla kierowców – mandat za nieodśnieżony samochód w 2023 może bowiem przyprawić o zawrót głowy! Jak zmienił się taryfikator mandatów? Jakie konsekwencje grożą za nieodpowiednie przygotowanie auta do jazdy? Poznaj najnowsze stawki!

Mandat za nieodśnieżony samochód w 2023 roku – zmiany

W tym miejscu warto zauważyć, jaki stan pojazdu uważany jest za samochód odśnieżony. Nie wystarczy niestety doprowadzić do porządku wyłącznie szyb. Auto powinno mieć zgarnięty śnieg z dachu, lusterek, tablic rejestracyjnych, świateł, maski oraz zderzaka. Jeśli którykolwiek z elementów nie będzie oczyszczony z białego puchu, policja uzna samochód za nieodśnieżony. Dotychczas taryfikator przewidywał mandat za nieodśnieżony samochód w wysokości od 20 do 500 zł. Grzywna uległa jednak sporemu zwiększeniu. Sprawdź, jak zmieniły się stawki w taryfikatorze!

Niewidoczne tablice rejestracyjne

Zakryte tablice rejestracyjne przez śnieg lub błoto utrudniają identyfikację pojazdu. Z tego względu na kierowcy ciąży obowiązek dbania o dobrą widoczność blach. Kierowca, który nie dopilnował odśnieżenia tablic rejestracyjnych, otrzyma w 2023 roku mandat w wysokości 500 zł.

Nieodśnieżone światła

Reflektory pokryte śniegiem bez wątpienia stwarzają niebezpieczeństwo na drodze. Z tego względu na kierowcę może zostać nałożona grzywna w wysokości 500 zł.

Odśnieżanie samochodu z włączonym silnikiem

Nie każdy wie, że polskie prawo przewiduje kary za pozostawienie samochodu w terenie zabudowanym z włączonym silnikiem. Mandat może wynieść 100 zł. Jeśli jednak włączysz silnik podczas odśnieżania samochodu, kierowca zapłaci zdecydowanie więcej, bo nawet 300 zł!

Jazda nieodśnieżonym samochodem w 2023 roku

Taryfikator mandatowy został niedawno zmodyfikowany. Jaki mandat za nieodśnieżony samochód otrzymasz w 2023 roku? Aktualna grzywna nakłada na kierowców, którzy doprowadzili do porządku wyłącznie szyby, wynosi aż 3000 zł!

Zimowa aura zdecydowanie dokłada obowiązków kierowcom dwuśladów. Każdy pojazd musi zostać dokładnie przygotowany do podróży. Mandat za nieodśnieżony samochód w 2023 roku może poważnie zachwiać budżetem domowym!

Archiwum: grudzień 2022