Rozmawianie, SMS-owanie czy nawet prowadzenie wideo chatu – to wszystko czasem zdarza się w trakcie jazdy autem. Jednak uważaj! Możesz wówczas dostać mandat za telefon. Dlaczego lepiej ograniczyć używanie tego urządzenia w trakcie jazdy? Z jakiego powodu policja tak bardzo zwraca na to uwagę? Mandat za telefon podczas jazdy zdarza się dość często. Dowiedz się, jak go uniknąć, niekoniecznie rezygnując z rozmowy z drugą osobą!

Używanie telefonu podczas jazdy – nie rób tego!

Gdy nie jesteś w pełni skupiony na drodze, możesz w bardzo łatwy sposób doprowadzić do wypadku. Szczególnie niebezpieczne są pisanie SMS-ów czy rozmowa z kimś na internetowym chacie. Wówczas nie tylko używasz jednej lub dwóch rąk, ale również przestajesz patrzeć na drogę. Mandat za telefon jest więc jak najbardziej uzasadniony! 

Jeśli koniecznie musisz odbyć jakąś ważną rozmowę, zatrzymaj samochód na poboczu i porozmawiaj. To będzie zdecydowanie bezpieczniejsze. Towarzyskie rozmowy możesz odłożyć na moment, w którym dotrzesz już na miejsce. Wtedy mandat za telefon podczas jazdy nie będzie ci groził.

Mandat za używanie telefonu podczas jazdy – jak rozmawiać i go uniknąć?

Mimo wszystko istnieją sposoby, aby jechać samochodem i rozmawiać w taki sposób, by mandat za używanie telefonu podczas jazdy ci nie groził. W samochodach często są pasażerowie i sama rozmowa nie jest przecież karana. Dlatego, jeśli wiesz, że musisz gdzieś zadzwonić w trakcie trasy, przygotuj się do tego. 

Nowsze modele samochodów pozwalają na rozmowę w zestawie głośnomówiącym poprzez łączenie się z telefonem przez Bluetooth. W efekcie nawet nie będziesz musiał go wyciągać ani nic klikać – to najbezpieczniejsza opcja. Inną metodą, która też może ci się sprawdzić, jeśli nie chcesz otrzymać mandatu za telefon, jest korzystanie ze słuchawek. Wystarczy, że kupisz model z dołączonym mikrofonem i podłączysz go do swojego smartfona.

Jaki mandat za rozmowę przez telefon możesz dostać?

To, jaki mandat za rozmowę przez telefon możesz dostać, jest do pewnego stopnia zależne od funkcjonariusza policji. Jeśli twoje zachowanie spowodowało szczególne niebezpieczeństwo na drodze, kara może być wyższa. 

Standardowy mandat za telefon to 200 zł. Musisz go przyjąć i jak najszybciej zapłacić. Pamiętaj jednak, że zawsze możesz się od niego odwołać! Jeśli uznasz, że został ci wręczony bezpodstawnie, sąd rozważy twoją sprawę i być może nie będziesz musiał go opłacać. Musisz mieć jednak dowód.

Ile punktów za telefon w trakcie jazdy?

W parze z mandatem zawsze idą punkty karne. Kierowca może zgromadzić ich maksymalnie 24 w ciągu jednego roku. 

Ile punktów za telefon dostaniesz? Grozi ci aż do 5! To dość dużo, zważając na to, że znikają one dopiero po dwunastu miesiącach. Lepiej więc nie igrać z przepisami i stosować się do nich, aby przypadkiem nie zdawać ponownie na prawo jazdy. Szczególnie, że mandatu za telefon można w prosty sposób uniknąć!

Mandat za rozmowę przez telefon – nie tylko w aucie!

Od 2021 roku mandat za rozmowę przez telefon możesz otrzymać także, poruszając się pieszo. Jeśli będziesz słuchał muzyki bądź rozmawiał w trakcie przekraczania jezdni, policja może dać ci za to karę. 

Telefony to wspaniałe urządzenia, pozwalające na kontakt ze światem na wiele różnych sposobów. Jednak musisz pamiętać, że w niektórych sytuacjach mogą cię rozpraszać bądź odcinać niektóre bodźce z otoczenia, co może być po prostu niebezpieczne. Z tego powodu korzystaj z nich rozsądnie, niezależnie od tego, czy właśnie idziesz do sklepu po chleb, jedziesz skuterem do pracy czy też wyjeżdżasz swoim SUV-em w długą trasę.

Archiwum: październik 2021