Zaskoczył cię kiedyś niezapłacony mandat? Jeśli tak, to wiesz, jaka to niemiła niespodzianka. Zwykle daje o sobie znać po 4 miesiącach od momentu złamania przepisów lub podczas rozliczenia podatkowego w danym roku. Jednak nieuregulowana kara może przybrać na sile lub zamienić się w komornicze postępowanie egzekucyjne.

Niezapłacone mandaty – co się z nimi dzieje?

Jeśli masz nieco szczęścia, poczta dostarczy ci przypomnienie i wezwanie do zapłaty. Niezapłacony mandat nie musi jednak oznaczać automatycznie, że je otrzymasz. Masz 7 dni na zapłacenie kary, a jeśli tego nie zrobisz, rozpoczyna się postępowanie administracyjne w celu wyegzekwowania tej kwoty. 

Niezapłacone mandaty mogą się przedawnić. Jest na to rok od momentu ich wystawienia. Jeśli do tego czasu urzędnicy nie rozpoczęli procedury ściągania należności, mandat się przedawnia.

Niezapłacony mandat a Urząd Skarbowy

Każdy niezapłacony mandat jest rozliczany przez Urząd Skarbowy w Opolu. To ta jednostka zajmuje się przypominaniem zapominalskim o konieczności zapłaty i na jej konto musisz wpłacić należność. Nie musisz jednak kontaktować się z nią, jeśli chcesz wiedzieć, czy masz jakieś stare mandaty. 

Niezapłacony mandat sprawdzi Urząd Skarbowy w twojej miejscowości. Dlaczego rozliczaniem kar nakładanych na kierowców i innych uczestników ruchu zajmuje się właśnie US? Ponieważ każdy mandat traktowany jest jak podatek.

Niezapłacony mandat karny – jak jest egzekwowany?

Pamiętaj, że niezapłacony mandat nie traci swojej mocy przez rok od momentu jego wypisania. To oznacza, że dopiero po upływie tego czasu ulega on przedawnieniu i nie masz obowiązku jego opłacenia. Ale tutaj słowo przestrogi. 

Niezapłacony mandat karny nie zawsze przestaje obowiązywać po roku. Zwykle kierowcy zapominający o jego opłaceniu będą mieli niemiłą niespodziankę podczas rozliczenia podatkowego. Wtedy właśnie znakomita większość mandatów jest rozliczana. Ale to nie jedyny sposób.

Niezapłacony mandat z fotoradaru a dalsze konsekwencje

Może się zdarzyć, że po rozliczeniu podatkowym nie będziesz miał dużej nadpłaty. W takim przypadku niezapłacony mandat nie zostanie opłacony z możliwego do uzyskania zwrotu. Nie myśl sobie jednak, że Urząd Skarbowy o tobie zapomni. 

W przypadku niemożności pobrania odpowiedniej kwoty z nadpłaty podatku uruchomione zostanie postępowanie egzekucyjne. Do pracy zatrudniony zostanie komornik. Co to oznacza w praktyce? Niezapłacony mandat z fotoradaru zostanie ściągnięty z emerytury, dochodów lub bezpośrednio z konta.

Niezapłacony mandat a dodatkowe opłaty

Jeśli zwlekasz z zapłaceniem mandatu, ryzykujesz nie tylko nagłe zaskoczenie pismem z US w Opolu, ale też powiększeniem należności. Niezapłacony mandat będzie pobrany z kwotami operacyjnymi, które wraz z postępowaniem i upływającym czasem odpowiednio wzrosną. Dlatego, zamiast uiszczenia powiedzmy 500 zł, będziesz musiał dołożyć do tej kwoty nawet kilkaset złotych. Postępowanie komornicze nie należy do najtańszych i musisz o tym pamiętać, zanim zdecydujesz się na zwlekanie z zapłaceniem mandatu.

Niezapłacony mandat a jego całkowite przedawnienie

W jakim czasie nie musisz się obawiać konieczności zapłacenia za mandat? To 3 lata od momentu jego wystawienia. Jeżeli urzędnicy w pierwszym roku nie skierowali sprawy do rozstrzygnięcia, a w kolejnych dwóch nie trafiło do ciebie wezwanie do zapłaty, sprawa jest zakończona. Niezapłacony mandat traci wtedy swoją moc, a ty możesz spać spokojnie. Nawet, jeżeli pojawi się wezwanie, ale już po terminie 3 lat, możesz złożyć wniosek do sądu o przedawnienie.

Niezapłacony mandat w innym kraju – płacić czy nie?

Zdecydowanie płacić. Dlaczego? Z prostego powodu – organy międzynarodowe, przynajmniej te europejskie, są w stałym kontakcie z polskimi. Rokrocznie wymieniają mnóstwo zapytań o dane kierowców, którzy łamią przepisy na obczyźnie. I w sposób niezwykle skutecznie ściągają należności. Dlatego, jeśli otrzymałeś taką karę i masz niezapłacony mandat z innego kraju, lepiej go opłać. Unikniesz w ten sposób niepotrzebnych kłopotów.

Bardzo rzadko się zdarza, że niezapłacony mandat zostanie zapomniany przez władze. Szczególnie teraz, gdy kwoty kar znacznie wzrosły. To ogromny zastrzyk dla budżetu, dlatego lepiej nie liczyć na specjalne traktowanie ze strony urzędników i uregulować niezapłacony mandat. Będziesz spokojniejszy i nie doznasz wątpliwej przyjemności podczas rozliczenia podatkowego.

Archiwum: październik 2021