Kary za przekroczenie prędkości czy nieprawidłowy postój po prostu czasem się zdarzają. Jednak nie zawsze są sprawiedliwe. Dlatego powstało coś takiego, jak odwołanie od mandatu. Dzięki tej opcji będziesz mógł domagać się sprawiedliwości, która w tym przypadku wiąże się ze zniesieniem niesprawiedliwie przyznanej kary. Jak odwołać się od mandatu karnego szybko i skutecznie oraz kiedy jest to w ogóle możliwe?
Odwołanie od mandatu drogowego – co to?
Odwołanie od mandatu możesz złożyć zawsze, gdy uważasz, że zostałeś niesłusznie ukarany. Dotyczy to nie tylko sytuacji związanych z motoryzacją, ale właściwie jakichkolwiek innych. Dlatego warto orientować się w tej procedurze, aby wiedzieć, co w razie czego zrobić. Odwołanie się od mandatu ma miejsce wtedy, gdy przyjmiesz karę, ale wiesz, że jest ona niesłusznie nałożona i chcesz w tej sprawie interweniować.
Czy można anulować mandat? Wtedy możesz się odwołać!
To, czy można anulować wystawiony mandat, zależy od sytuacji, która będzie miała miejsce. Jest to możliwe w kilku różnych scenariuszach. Wniosek o odwołanie od mandatu być może zostanie rozpatrzone pozytywnie, jeśli:
- twoja czynność nie była wykroczeniem, np. z powodu zmiany przepisów;
- działanie miało miejsce z powodu choroby psychicznej lub niepełnosprawności intelektualnej;
- działanie było skutkiem obrony koniecznej lub obrony dobra i było uzasadnione prawnie. Dotyczy to np. ratowania cudzego życia;
- gdy za wykroczenie może ukarać jedynie sąd.
Nie jest to więc zbyt wiele sytuacji. Jednakże, jeśli np. złamałeś prawo po to, by pomóc komuś w trakcie wypadku i został ci wręczony mandat, prawdopodobnie nie będziesz musiał go zapłacić.
Jak odwołać się od mandatu karnego – procedura. Jak złożyć wniosek o odwołanie od mandatu?
Wniosek o uchylenie mandatu drogowego zawsze powinna być skierowana do sądu rejonowego. Jak jednak wygląda cała procedura? Odwołanie od przyjętego mandatu musi zostać wykonane do 7 dni od jego nałożenia. W innym wypadku nie będzie ono ważne. Gdy już złożysz wniosek, sąd zbada sprawę, a następnie wyznaczy termin rozprawy. Jeśli nie dostaniesz informacji o obowiązku pojawienia się na niej, rozpatrzenie wniosku o odwołanie mandatu może być rozpatrzone bez twojej obecności.
Jak odwołać się od mandatu drogowego z fotoradaru?
To, jak odwołać się od mandatu z fotoradaru, nie różni się pod względem procedur od innego rodzaju odwołania. Dlatego po prostu stwórz odpowiedni wniosek. Takie mandaty są wystawiane automatycznie, a przedstawiciel służby nie musi wcale pojawić się na miejscu zdarzenia. W takich sytuacjach częściej zdarzają się różne pomyłki. Odwołanie od mandatu może być czasem też związane ze źle ustawionym fotoradarem.
Wniosek o umorzenie mandatu – jak wygląda? Jak napisać wniosek o uchylenie mandatu?
Wniosek o umorzenie mandatu możesz wypełnić na bazie wzoru. Powinien on zawierać m.in. numer mandatu, datę jego nałożenia i informacje dotyczące kwalifikacji prawnej czynu wykroczenia. Dokument może być napisany ręcznie bądź też wydrukowany i podpisany. To zwykle znacznie lepsza możliwość. W końcu odwołanie od mandatu ma przekonać sędziego, dlatego ważne jest, aby ten mógł bez problemu się rozczytać twoje pismo.
Jak długo trwa procedura odwołania się od mandatu?
Organy sądowe nie mają określonego terminu rozpatrzenia wniosku, w którym muszą zająć się wnioskiem odwołania od mandatu drogowego. Co prawda, powinny się starać, by miało to miejsce jak najszybciej, ale nigdy nie wiadomo, jak długo będziesz musiał czekać na postanowienie o uchylenie mandatu karnego od przedstawicieli ustawowych. Z tego powodu najlepiej od razu zapisz wszystkie swoje dokumenty oraz dowody, np. na dwóch dyskach bądź na dysku komputera oraz w chmurze. W ten sposób zyskasz pewność, że o niczym nie zapomnisz i sprawa sądowa przebiegnie sprawniej.
Czy można odwołać się od przyjętego mandatu po 7 dniach?
Odpowiedź na pytanie, czy można odwołać się od nałożonej kary po 7 dniach od przyjęcia mandatu, brzmi – nie. Niestety, prawo nie bierze pod uwagę żadnych wyjątków od tej reguły. Z tego powodu odwołanie od przyjętego mandatu najlepiej stworzyć tak szybko, jak to tylko możliwe i wysłać listem poleconym. Wtedy wniosek o umorzenie mandatu prędzej zapoczątkuje sprawę sądową, a tym samym dobiegnie końca, a ty nie będziesz musiał się tym stresować. Pamiętaj, że procedura nie powinna być zbyt często wykorzystywana. Odwołanie od mandatu wykonuj tylko wtedy, gdy jesteś w 100% pewny swoich racji. Inaczej ryzykujesz, że spotkasz się z odmową i będziesz musiał opłacić także grzywnę za sprawę sądową.