Od 19 stycznia 2013 roku wprowadzono dokumenty uprawniające do kierowania pojazdami z konkretnymi datami ważności. Kierowcy, którzy otrzymali je wcześniej, mogą cieszyć się dokumentem maksymalnie do 2033 roku. Za kilkanaście lat wszyscy będą mieli terminowe uprawnienia. Jednak jeśli już teraz masz prawo jazdy, które nie jest bezterminowe, wymienisz je wcześniej. Co musisz zrobić, gdy ważność prawa jazdy niedługo mija? Dowiedz się więcej z naszego poradnika.

Koniec ważności prawa jazdy – co wtedy?

Nieaktualne dokumenty, które potwierdzają posiadanie uprawnień, w praktyce nie mają żadnej mocy. Dlatego funkcjonariusz wlepi ci mandat, gdy zobaczy, że termin ważności twojego prawa jazdy już minął. Kara będzie wynosiła przynajmniej 500 zł i co więcej, nie będziesz mógł dalej prowadzić auta. Ważność prawa jazdy ma więc bezpośredni wpływ na to, czy możesz kierować pojazdami, czy nie. Dlatego dobrze jest upewnić się, do kiedy musisz dopilnować ważności swoich dokumentów.

Odnowienie prawa jazdy – po jakim czasie jest konieczne?

Wszystko zależy od tego, na jaki okres zostały ci wydane uprawnienia. Możesz to sprawdzić, odwracając swoje prawo jazdy. W tabelce zaraz obok konkretnej kategorii masz datę wydania dokumentu i obowiązujący termin ważności. Dlatego upewnienie się o tym, kiedy trzeba wnioskować o nowy dokument, jest całkiem proste. W przypadku najpopularniejszych kategorii (np. B) jest to 15 lat. Jednak z powodu pewnych ograniczeń zdrowotnych lub wiekowych, organ decyzyjny może wydać dokument np. na 10 lat. Dlatego koniecznie sprawdź, jaka jest ważność prawa jazdy, które masz.

Termin ważności prawa jazdy a zmiana danych

Pomimo tego, że twoje uprawnienia zachowują ważność czasową, czasem i tak trzeba je odnowić. Chodzi głównie o wszelkie zmiany danych osobowych. Dzieje się tak w przypadku zmiany nazwiska. Do niedawna również zmiana miejsca zamieszkania i zameldowania zmuszała do wymiany dokumentu, jednak od 4 marca 2019 roku nie jest to konieczne. Jeżeli masz ważne uprawnienia np. na kategorię B, ale inna kategoria traci ważność (np. C), musisz wymienić dokument. Do wnioskowania o nowy zmusza cię oczywiście:

Odnowienie prawa jazdy – badania lekarskie

Każdy kierowca, który dysponuje jeszcze bezterminowym prawem jazdy, nie musi dołączać do dokumentu orzeczenia lekarskiego. Jeśli jednak wydano ci terminowy dokument, a ważność prawa jazdy niedługo minie, musisz przed złożeniem wniosku udać się do lekarza. Cena takiej wizyty to 200 zł i jest określana z góry przez Ustawodawcę.

Wniosek o przedłużenie prawa jazdy – jak złożyć?

Pandemia koronawirusa nieco przyspieszyła rozwój cyfryzacji. Wiele spraw możesz załatwić bez wychodzenia z domu. Chodzi również o wypełnianie wniosku o nowe prawo jazdy. Wszelkie dokumenty możesz znaleźć na stronie gov.pl. Możesz się tam zapoznać z instrukcjami, jak wypełniać dokumenty. Za pośrednictwem tej strony wgrasz również niezbędne skany, a także zdjęcia. Formularze o nowe prawo jazdy możesz składać online, co nie oznacza, że nie trzeba nic płacić. Koszt nowego dokumentu to 100,50 zł. Koniecznie musisz dołączyć do wniosku skan przelewu.

Przedłużenie prawa jazdy stacjonarnie

Oczywiście, masz też opcję stacjonarnego przedłużenia uprawnień. Możesz osobiście odwiedzić Wydział Komunikacji. Tutaj jednak musisz liczyć się z pewnymi utrudnieniami związanymi ze stanem epidemiologicznym. Gdy przestanie on obowiązywać, z pewnością będzie już nieco łatwiej.

Odnowienie prawa jazdy po terminie

Dopóki w Polsce obowiązuje stan epidemii, ważność prawa jazdy widoczna na dokumencie nie jest wiążąca. Kierowca ma możliwość wymienić dokument do czasu 60 dni od dnia odwołania stanu epidemii w kraju. Obecnie w Polsce nadal trwa taki stan, dlatego jeśli nie masz możliwości wymienić swoje prawa jazdy na nowe, nie musisz się tym martwić. 

Ważność prawa jazdy prędzej czy później zainteresuje wszystkich polskich kierowców, dlatego już teraz warto wiedzieć, jak i kiedy dopełnić formalności. Obecna sytuacja ma wpływ na procedury, jednak przedłużenie prawa jazdy po terminie jest konieczne. Pamiętaj, że po zakończeniu pandemii masz 60 dni na jego odnowienie.

Archiwum: sierpień 2021