Na co dzień kierowcy są obeznani z prawem, które obowiązuje w Polsce. Gorzej, gdy wybierają się w podróż za granicę kraju. Państwa członkowskie UE mają podobne zasady, które jednak zawsze różnią się pewnymi niuansami. Większe zmiany w przepisach występują w krajach spoza UE. Co więc zrobić, gdy wypadek za granicą przytrafi się właśnie tobie?

Wypadek za granicą – co robić wcześniej? Pamiętaj o Zielonej Karcie!

Jesteś sprawcą czy poszkodowanym w zdarzeniu drogowym? Od twojej roli w wypadku za granicą zależy to, jak powinieneś się zachować. A na tę okoliczność powinieneś przygotować się już wcześniej. W jaki sposób? Zanim udasz się na wyczekiwany urlop lub podróż biznesową, ustal:

  • jakie przepisy obowiązują w danym kraju;
  • czy policję trzeba wzywać również do stłuczki, czy jedynie wypadku drogowego;
  • czy konieczna jest Zielona Karta.

Dzięki tej wiedzy nawet wypadek za granicą nie będzie wiązał się z tak dużym stresem.

Kolizja za granicą – sprawdź, co musisz zrobić, jeśli jesteś poszkodowanym

Na początek warto wiedzieć, co zrobić, gdy jesteś poszkodowanym. Taki wypadek za granicą jest bardzo stresujący, bo możesz dodatkowo stać się ofiarą nadużycia ze strony sprawcy. 

W pierwszej kolejności musisz doprowadzić do spisania wspólnego oświadczenia o winie. Najlepiej, gdy jest ono sporządzone w dwóch egzemplarzach – polskim i angielskim. W treści oświadczenia sprawca musi zaznaczyć, że kolizja za granicą powstała z jego winy. Taka informacja nie może być domysłem, a konkretnym i bezpośrednim stwierdzeniem. Musisz wiedzieć, że nie ma innego lepszego miejsca na spisanie oświadczenia, jak właśnie miejsce zdarzenia.

Kolizja za granicą – co robić dalej?

Poza sporządzeniem oświadczenia musisz również wejść w posiadanie danych sprawcy. Najważniejsze z nich to:

  • dane osobowe kierującego i właściciela, jeśli są to dwie różne osoby;
  • numer wykupionej polisy ubezpieczeniowej wraz z nazwą firmy;
  • numer rejestracyjny pojazdu i jego marka.

Gdy wydarzy się kolizja za granicą, co robić w przypadku ucieczki sprawcy? Pierwszą czynnością powinno być skontaktowanie się z miejscową policją w celu zgłoszenia wypadku i odnalezienia osoby, która go spowodowała.

Zagraniczny wypadek i odszkodowanie dla ciebie z ubezpieczenia OC

Jeśli jesteś poszkodowanym w drogowym zdarzeniu za granicą, przysługuje ci odszkodowanie z tytułu szkody. Pamiętaj o jednej istotnej sprawie – nie zgadzaj się na rekompensatę za wypadek za granicą. Czasem kwota, którą chce zaproponować ci sprawca, może się wydawać wysoka, ale pod względem realiów rynkowych danego państwa jest zdecydowanie zaniżona. 

Gdy ma miejsce wypadek za granicą, odszkodowanie zostanie wypłacone z polisy sprawcy. Sprawą na początku zajmujesz się ty, bo musisz zgłosić żądanie do ubezpieczyciela. Najlepiej udać się do TU sprawcy w danym kraju lub jego przedstawiciela w Polsce.

Stłuczka za granicą, gdy ty jesteś sprawcą – co dalej?

Jeśli z twojej winy wydarzyła się kolizja lub wypadek za granicą, nie załamuj się! Wystarczy, że wiesz, jak z tej sytuacji wyjść. Jakie kroki musisz podjąć, by stłuczka za granicą zakończyła się bez dużych problemów? Oto kilka podpowiedzi:

  • przekaż poszkodowanemu wszystkie potrzebne dane, w tym: 
  • dane osobowe;
  • numer polisy OC;
  • nazwę ubezpieczyciela;
  • numer rejestracyjny pojazdu;
  • dane właściciela, jeśli nie jest nim osoba prowadząca pojazd;
  • wykonaj dokumentację zdjęciową zdarzenia i wyglądu aut z zachowaniem na zdjęciach tablic rejestracyjnych;
  • przygotuj dwujęzyczne oświadczenie o zdarzeniu i jednoznacznie przyznaj się w nim do winy.

Wypadek samochodowy za granicą a postępowanie likwidacji szkody

Gdy na skutek kolizji dojdzie do uszczerbku na zdrowiu, mowa o wypadku drogowym. W takich okolicznościach zawsze należy wezwać policję na miejsce zdarzenia – europejski numer to 112. Wypadek samochodowy za granicą nie jest w tym przypadku żadnym wyjątkiem. 

Zaraz po nieprzyjemnym wydarzeniu sprawdź stan zdrowia wszystkich pasażerów i zawiadom odpowiednie służby. Zabezpiecz miejsce, w którym doszło do wypadku, i ustaw trójkąt ostrzegawczy. Pamiętaj o światłach awaryjnych w pojeździe. Gdy ma miejsce wypadek za granicą, powinieneś postępować w zasadzie tak, jakby wydarzył się w Polsce.

Jak likwiduje się szkodę z twojej winy za granicą?

Cała procedura wypłacania odszkodowania dla poszkodowanego będzie się działa bez twojego udziału. Osoba reprezentująca twojego ubezpieczyciela komunikacyjnego w danym kraju skontaktuje się z poszkodowanym i zapewni mu odpowiednie wsparcie. Odszkodowanie również zostanie mu zapewnione po dokładnej analizie rzeczoznawcy. 

Wypadek za granicą, chociaż poważny w skutkach, nie jest końcem świata. Takie sytuacje po prostu mają prawo się zdarzyć, dlatego zastosuj się do powyższych podpowiedzi.

Co może być największym problemem, gdy zdarzy się wypadek za granicą? Trudność może sprawiać sporządzenie oświadczenia z przebiegu zdarzenia. Wobec tego, że musi ono zostać wypisane w językach angielskim i polskim, trudno o przygotowanie go „na kolanie” w tak stresujących warunkach. Możesz natomiast jeszcze w domu wydrukować sobie formularze do wypełnienia.

Nie podpisuj nieczytelnych oświadczeń lub egzemplarzy o różnym brzmieniu. Nie wdawaj się w negocjacje o wysokości środków, które chce przekazać ci sprawca zdarzenia. I pamiętaj, by dzwonić po policje zawsze, gdy nie czujesz się pewny. To wszystko pomoże ci wyjść z wypadku za granicą bez większego szwanku.

Archiwum: październik 2021