Naprawa samochodu

Brak ogrzewania w samochodzie – co robić i jaki może być powód?

Brak ogrzewania w samochodzie to problem, który może dotknąć każdego kierowcę. Jaki może być powód i jak na to zareagować? Musisz wiedzieć, co robić, gdy nie działa ogrzewanie w samochodzie! Szczególnie zimą bądź przygotowany na tę ewentualność.

Pada śnieg, jest mróz i na dodatek wieje. Chcesz jak najszybciej się ogrzać, a nagle odkrywasz, że ogrzewanie w samochodzie nie działa. Co robić w takiej sytuacji? Warto przynajmniej spróbować dojść do tego, jaki jest powód awarii. Dzięki temu być może będziesz w stanie poradzić sobie z problemem. Gdy nie grzeje w samochodzie, może się jednak okazać, że konieczna będzie wizyta u mechanika. Czy są sposoby na to, aby poradzić sobie mimo chłodu? Jak ogrzać się, gdy ciepły nawiew nie chce się włączyć?

Jak rozpoznać, że nie działa ogrzewanie w samochodzie?

Jak rozpoznać, że nie działa ogrzewanie w samochodzie? Czerwona lampka powinna zapalić się w twojej głowie, gdy tylko zauważysz, że nawiew nie produkuje ciepłego powietrza. To może oznaczać poważną awarię całego systemu, a więc również szybką (oraz kosztowną!) wizytę u mechanika. 

Pamiętaj, że niektóre pojazdy, szczególnie te starsze, potrzebują czasu na to, aby się rozgrzać. Brak ogrzewania w samochodzie w ciągu pierwszych kilku czy nawet kilkunastu minut to coś w pełni normalnego. Dlatego ważne jest, aby poznać swój samochód i po prostu być w stanie dostrzec anomalie takie jak nietypowe dźwięki czy właśnie brak ciepłego nawiewu po pewnym czasie. 

Brak ogrzewania w samochodzie – przyczyny problemu

Przyczyny braku ogrzewania w samochodzie mogą być różne. Najpierw jednak musisz zrozumieć, jak działa cały ten system. 

Przede wszystkim odpowiada za to układ chłodzenia. Odbiera on ciepło z jednostki napędowej, a następnie ogrzewa wnętrze pojazdu. Jest to więc w pewnym sensie skutek uboczny tego, że pojazd działa. 

Jednym z najczęstszych problemów jest zanieczyszczenie tego układu. Wtedy brak ogrzewania w samochodzie nie będzie doskwierał ci od razu, ale po prostu pojazd może być ogrzewany coraz mniej wydajnie, aż w końcu zaczniesz to zauważać. Inne powody to na przykład:

  • problem z bezpiecznikiem;
  • zamarznięcie płynu w nagrzewnicy;
  • powstawanie korozji wewnątrz systemu;
  • awaria termostatu.

Większość z tych problemów da się rozwiązać przede wszystkim u mechanika. Niestety, wiążą się z wymianą elementów lub wyczyszczeniem systemu, co może być trudne do wykonania, jeśli nie masz odpowiednich umiejętności oraz sprzętu.

Nie grzeje w samochodzie – zaniedbana klimatyzacja

Niektóre auta nie korzystają z systemu ogrzewania, a klimatyzacji. Ta może zarówno chłodzić, jak i podwyższać temperaturę w kabinie. Zimą ten element pojazdu jest często zaniedbywany. Fakt, że w samochodzie nie grzeje, może być związany właśnie z tym problemem!

Ten system musi działać cały rok, niezależnie od temperatury na zewnątrz. Inaczej olej, który pokrywa go od wewnątrz, może spłynąć, a tym samym urządzenie przestanie działać. Brak ogrzewania w samochodzie może wtedy również wiązać się z wizytą u mechanika, dlatego włączaj klimatyzację co najmniej raz w tygodniu, nawet na kilka minut. 

Nie działa ogrzewanie w aucie – jak poradzić sobie z zimnem?

Jeśli nie działa ogrzewanie w aucie, a ty musisz tylko dojechać szybko do pracy lub w inne miejsce w pobliżu, to problem nie jest poważny. Dasz sobie radę, jeśli założysz ciepłą kurtkę. Problem pojawia się, gdy do awarii dochodzi w dłuższej trasie. Wtedy musisz przecież jakoś dotrzeć do domu! Przede wszystkim spróbuj się rozgrzać. Kupiony w trasie kubek gorącego napoju może być bardzo pomocny. 

Innym dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup termoforu. Często są dostępne na stacjach, gdzie również obsługa powinna pomóc ci w napełnieniu go ciepłą wodą. Jeśli jednak nic nie działa, a niska temperatura sprawia, że robisz się senny, zatrzymaj auto i zacznij szybko spacerować lub po prostu ogrzej się w restauracji. 

Brak ogrzewania w samochodzie – reaguj szybko

Im szybciej zareagujesz na brak ogrzewania w samochodzie, tym lepiej! Przeciąganie naprawiania pojazdu może doprowadzić do dalszych problemów. Ponadto taka jazda jest po prostu niebezpieczna. Kierowca, który znajduje się w niekomfortowych warunkach, nie skupia się wystarczająco na drodze. Ponadto jazda w grubych kurtkach ogranicza ruchy, co również jest potencjalnie niebezpieczne. Gdy pojawia się problem, natychmiast dzwoń do swojego mechanika.

Dodaj komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Popularne wpisy: