Porady

Czym są łożyska walcowe?

Chociaż nieco mniej powszechne od znanych wszystkim łożysk kulkowych, łożyska walcowe również znajdują zastosowanie w przemyśle i budowie maszyn. Czym różnią się łożyska walcowe od łożysk kulkowych i jakie jest ich zastosowanie? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Łożyska walcowe – czym są?

Łożyska walcowe to najpopularniejszy rodzaj łożysk wałeczkowych, do których należą jeszcze m.in.:

  • łożyska baryłkowe
  • łożyska stożkowe
  • łożyska igiełkowe

Łożyska walcowe składają się z dwóch pierścieni, między którymi znajdują się elementy, które swoim kształtem przypominają walce. Ze względu na swoje właściwości wynikające z charakterystyki konstrukcji gwarantującego precyzyjne przenoszenie obciążeń poprzecznych, łożyska walcowe sprawdzają się tam, gdzie wymagana jest zdolność do osiągnięcia wysokich prędkości obrotowych.

Jakie rodzaje łożysk walcowych znajdziemy na rynku?

Na rynku znajdziemy kilka rodzai łożysk walcowych. Należą do nich:

  • łożyska walcowe jednorzędowe
  • łożyska walcowe dwurzędowe
  • łożyska wałeczkowe czterorzędowe
  • łożyska walcowe z maksymalną liczbą wałków
  • łożyska wałeczkowe dzielone
  • łożyska walcowe o bardzo wysokiej nośności

Gdzie znajdziemy łożyska walcowe

Charakterystyka łożysk walcowych, a w szczególności ich sztywność i nośność sprawiają, że te świetnie sprawdzają się we wszelkiego rodzaju wrzecionach obrabiarek, dźwigach, oraz różnego rodzaju przekładniach.

Dzięki możliwości wytrzymania dużej ilości obrotów sprawdzają się w tych elementach maszyn, które charakteryzują się wysokoobrotowością. Niewielkie opory tarcia i wysoki współczynnik nośności sprawiają, że łożyska walcowe sprawdzają się również we wszelkiego rodzaju przekładniach.

Czym smarować łożyska walcowe

Wszelkie elementy maszyn, które przylegają do siebie i wprawiane są w ruch, należy przesmarować, aby zapewnić im płynność działania jak i zredukować tarcie, które może prowadzić do ich przedwczesnego zużycia.

Nie inaczej jest w przypadku łożysk w tym i łożysk walcowych.

Z racji częstego stosowania łożysk walcowych w elementach wysokoobrotowych, a tym samym osiąganiu wysokich prędkości przez łożysko, dobrze jest stosować do jego smarowania oleje o niskiej lepkości.

Szczególnie polecane są oleje syntetyczne z dodatkiem mineralnych uszlachetniaczy.

Dodaj komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Popularne wpisy: