Każdy układ mechaniczny musi posiadać w sobie płyn, który minimalizuje tarcie. W trakcie jego działania olej będzie jednak zanieczyszczany. Z tego powodu niezmiernie ważne jest, aby regularnie go wymieniać. Może to być jednak naprawdę kosztowne i nieekologiczne. Z tego powodu filtracja oleju jest świetnym rozwiązaniem zarówno dla małych, jak i dużych przedsiębiorstw. Na czym dokładnie polega i od czego warto zacząć?

Filtracja oleju – o co w ogóle chodzi?

Zużyty i brudny olej nie działa poprawnie. Taki stan prowadzi do tego, że maszyna zaczyna wytwarzać tarcie, co z kolei skutkuje ścieraniem elementów i powstawaniem ciepła. W takiej sytuacji można po prostu go wymienić lub oczyścić! Filtracja oleju to proces, który pozwoli ci zaoszczędzić naprawdę sporo. 

Wymiana płynu jest często zdecydowanie droższa niż zamontowanie elementów do jego oczyszczania. W ten sposób zmniejsza się również ilość odpadów, które należy zneutralizować. To dodatkowo obniża koszty, co jest niezmiernie ważne, zwłaszcza w przypadku dużych fabryk.

Jak przefiltrować olej? Dowiedz się!

Zwykle zaleca się, aby olej wymieniać przynajmniej raz w roku. To pozornie rzadko, ale jeśli masz wiele maszyn, koszty takiej wymiany mogą być naprawdę ogromne! Z tego powodu oczyszczanie oleju jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. 

Jak przefiltrować olej? Nie jest to skomplikowana czynność. Warto wykorzystać wówczas filtry by-pass. Ich działanie przypomina funkcjonowanie ludzkiej nerki. Olej przepływa przez nie swobodnie, a urządzenie zbiera zanieczyszczenia oraz wodę, która się w nim znalazła. Jednocześnie urządzenie to nie wpływa negatywnie na obecne w płynie składniki uszlachetniające. 

Olej hydrauliczny jak mleko – co to oznacza?

Jeśli płyny znajdujące się w maszynie zaczynają źle wyglądać, świadczy to tym, że nie wszystko jest tak, jak powinno. Olej hydrauliczny jak mleko to popularne powiedzenie wszystkich, którzy pracują przy maszynach. Taki wygląd płynu pojawia się w kilku przypadkach. Jednym z nich jest nadmierne napowietrzenie oleju, co z kolei doprowadza do mętnienia przez nadmiar cząsteczek powietrza. 

Bardzo często problem stanowi zbyt duża wilgoć, która przedostaje się do układu i miesza z olejem. To niestety problem, którego nie da się szybko rozwiązać. Wtedy konieczna jest filtracja oleju albo nawet jego wymiana. 

Czemu warto korzystać z usług profesjonalistów?

Filtracja oleju nie jest skomplikowana, ale kluczowe jest dobranie odpowiednich elementów. Idealny agregator, który pozwoli ci na oczyszczenie płynu znajdującego się w maszynach, musi być dopasowany do twoich potrzeb, podobnie jak filtry. Z tego powodu warto korzystać z wiedzy i umiejętności profesjonalistów, którzy doprowadzą do tego, że wszystkie maszyny w twoim posiadaniu będą sprawnie działały przez długi czas. Ponadto w ten sposób będziesz mógł skupić się na produkcji i innych czynnościach związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa, bez obaw o stan oleju.

Ile trwa dokładna filtracja oleju?

Zanim pojawi się u ciebie ekipa zajmująca się filtracją oleju, będziesz musiał się do tego przygotować. Proces ten potrwa od kilku godzin, zależnie od wielkości maszyny i ilości zawartego w niej oleju. W tym czasie nie będziesz mógł korzystać ze swojej maszyny, dlatego niezmiernie istotne jest, aby np. robić to poza godzinami pracy. Sam przekonasz się jednak, że pozwoli ci to sporo zaoszczędzić. Koszty filtracji oleju są zdecydowanie niższe niż zakup nowego oraz neutralizacja zużytego płynu. Ponadto w ten sposób dbasz o ekologię i oszczędzisz pieniądze.

Filtracja oleju to przede wszystkim oszczędność kosztów, ale również niezwykle ekonomiczne rozwiązanie. Zamiast kupować nowy olej, przefiltruj dotychczasowy, a z pewnością jako przedsiębiorca odczujesz z tego powodu liczne korzyści.

Archiwum: listopad 2021