Wbrew pozorom mandat nie jest najgorszą karą, która może spotkać kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego. Za większość przekroczeń przewidywane są nie tylko kara pieniężna, ale też punkty karne, o czym wyraźnie mówi prawo o ruchu drogowym. Narzędzie to zostało wprowadzone w 1993 roku, głównie z myślą o osobach, dla których płacenie mandatów nie stanowi dostatecznej kary. Dzięki temu, że za poszczególne wykroczenia przepisywane są również punkty, kierowcy nagminnie łamiący prawo nie tylko ponoszą konsekwencje finansowe, ale mogą też stracić prawo jazdy, co z pewnością zniechęca ich do łamania zasad ruchu drogowego. Ile można mieć punktów karnych bez dodatkowych konsekwencji, np. utraty prawa jazdy? Wszystko zależy od tego, jak długo masz pozwolenie na prowadzenie pojazdów.

Ile można mieć punktów karnych?

Ile można mieć punktów karnych, aby nie utracić prawa jazdy? W przypadku kierowców, którzy mają uprawnienia do prowadzenia samochodu dłużej niż rok, limit ten wynosi 24 punkty karne. Nie oznacza to jednak, że po ich przekroczeniu od razu tracisz prawo jazdy. Dostaniesz jednak skierowanie na egzamin, który sprawdzi twoje kwalifikacje; jest on bardzo podobny do tradycyjnego egzaminu na prawo jazdy. Będziesz też musiał wykonać badania psychologiczne.

Natomiast jeżeli chodzi o nowych kierowców, czyli takich, którzy mają prawo jazdy krócej niż rok, to limit wynosi 20 punktów karnych. Jeżeli zostanie on przekroczony, ich uprawnienia zostają cofnięte automatycznie, co oznacza, że tracisz prawo jazdy. W takiej sytuacji niezbędne będzie nie tylko ponowne podejście do egzaminu, ale też wzięcie udziału w dodatkowym szkoleniu.

Aktualny taryfikator punktów karnych 2024 r

Za co można zostać ukaranym punktami? Za większość wykroczeń. Liczba punktów dobierana jest do powagi zdarzenia. W przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości, znaczenie ma to, ile km/h jechał kierowca. Po przekroczeniu prędkości jedynie o 10 km/h otrzymuje on mandat pieniężny w wysokości 50 złotych i 1 punkt karny. Natomiast jeżeli są to wartości wyższe – na przykład prędkość jest przekroczona o 20 km/h – kierowca będzie mógł dostać nie tylko mandat, ale też 3 punkty karne. Im większa prędkość, tym więcej punktów oraz wyższa wartość mandatu. Punkty można dostać nie tylko za przekroczenie prędkości, ale też naruszenie innych zasad ruchu drogowego. Przykładem może być nieustąpienie pierwszeństwa pieszym czy przewóz zbyt dużej ilości pasażerów. W tym drugim przypadku liczba przyznanych punktów będzie zależeć od liczby osób przewożonych w niewłaściwy sposób. 15 punktów karnych można też dostać za nieudzielenie pomocy osobom w wypadku lub naruszenie zakazu zawracania na autostradzie.

Nowy taryfikator punktów karnych

Od 2022 roku można dostać nawet 15 punktów, czyli maksymalną karę za wykroczenia takie jak kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub środka podobnie działającego do alkoholu, niezatrzymanie samochodu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej lub o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej czy też niezatrzymanie się do kontroli. W nowym taryfikatorze wyróżniono 12 poważnych wykroczeń, za których jednorazowo można dostać maksymalną liczbę punktów karnych. Z tego powodu warto wiedzieć, ile można mieć punktów karnych, aby nie przekroczyć tego limitu.

Limit punktów karnych – jak go sprawdzić?

Zastanawiasz się, jak sprawdzić liczbę punktów karnych na swoim koncie? Możesz to zrobić na dwa sposoby. Jednym z nich jest wizyta na komisariacie policji. Jednak o wiele łatwiejszą metodą jest skorzystanie ze strony obywatel.gov.pl, aby sprawdzić liczbę punktów karnych przez Internet. Wystarczy, że zalogujesz się w systemie CEPiK 2.0 – możesz w tym celu wykorzystać profil zaufany. Na stronie będziesz musiał wybrać hasło „Kierowcy i pojazdy”. Ilość punktów karnych można sprawdzić w zakładce „Sprawdź punkty karne”. Od razu po wejściu na tę podstronę ukaże ci się ich liczba. Możesz nawet pobrać te informacje na swoje urządzenie jako plik PDF, a następnie wydrukować zaświadczenie o liczbie punktów karnych.

Co więcej, na swoim koncie możesz sprawdzić nie tylko liczbę otrzymanych punktów, ale też miejsce i czas ich przyznania, dane kierowcy, rodzaj wykroczenia oraz informacje o pojeździe. Warto pamiętać, że są one podzielone na punkty tymczasowe i aktywne – do tej pierwszej grupy należą te, który zostały przyznane kierowcy, ale on z jakichś powodów ich nie przyjął, więc sprawa trafiła do sądu. W tym miejscu sprawdzisz też, ile można mieć punktów karnych w twoim przypadku.

Archiwum: styczeń 2023