Co przyczynia się do szybszego zużywania się opon?

Jest wiele powodów, z powodu których opony zużywają się szybciej niż zazwyczaj. Jednym z najpopularniejszych jest agresywny styl jazdy. Szczególnie tyczy się to ostrego ruszania oraz hamowania, które przyczyniają się do szybszego zużycia bieżnika. Podobnie dzieje się z zewnętrzną częścią opony podczas wchodzenia w zakręty z dużą prędkością, dlatego też warto unikać tego rodzaju praktyk.

Do szybszego zużywania się opon bardzo często przyczynia się jazda z dużą prędkością. Każda opona posiada własne ograniczenia związane z maksymalną prędkością jazdy. Przekraczając ją, przyczyniamy się do przegrzewania się opony oraz utraty ciśnienia. Oprócz tego gwałtowne manewrowanie podczas przekraczania prędkości może przyczyniać się do powstawania uszkodzeń bieżnika.

Duże znaczenie może mieć także niewłaściwe ciśnienie w oponie. Zaleca się, aby wynosiło ono co najmniej 40%. Opony, w których ta wartość jest niższa, zużywają się o wiele szybciej. Oprócz tego stają się one zbyt miękkie, a przez to niedostosowane do jazdy. Może się to przełożyć na większe zużycie paliwa, a także utrudnione sterowanie autem.

Żywotność opon – jak ją przedłużyć?

Na szczęście istnieje wiele sposobów, dzięki którym możemy zadbać o wydłużenie żywotności opon. Jedną z takich czynności jest cotygodniowe sprawdzanie poziomu ciśnienia w oponach. Na bocznych ściankach opon lub w oryginalnej instrukcji obsługi powinny znajdować się informacje na temat prawidłowej wartości ciśnienia dla danego modelu. Należy je porównać z ciśnieniem w oponie i na bieżąco korygować.

Bardzo ważne jest również zmiana opon w zależności od pory roku. Warto pamiętać, że opony letnie najlepiej sprawdzają się w temperaturach powyżej 7 stopni Celsjusza, a zimowe poniżej wspomnianej wartości. Używanie opon nieadekwatnych do temperatury i warunków na drogach nie tylko zmniejsza bezpieczeństwo jazdy, ale także prowadzi do szybszego zużywania się. Sprawdź ofertę Nowe Opony i zapewnij sobie odpowiedni zestaw już dziś!

Aby chronić swoje opony przed szybszym zużyciem, warto również zadbać o odpowiednią geometrię kół. Zaniedbania na tej płaszczyźnie mogą prowadzić do powstawania niestandardowych dźwięków wydawanych przez opony. Jeśli zauważysz niepokojące dźwięki, a także pogorszenie prowadzenia pojazdu czy ściąganie na jedną ze stron, koniecznie udaj się do mechanika. Problemy z geometrią również przyczyniają się do szybszego zużycia opon.

Archiwum: wrzesień 2023