Co można zoptymalizować dzięki systemom TMS?

Optymalizacja procesów zarządzania flotą transportową to jedno z najważniejszych zadań, którym musi sprostać każda firma z branży TSL. Przydatnym narzędziem w tym zakresie będzie nowoczesny system TMS. Tego typu oprogramowanie oferuje szereg funkcjonalności, a najważniejsze z nich to:

  • planowanie tras i harmonogramów;
  • monitorowanie floty;
  • analiza danych;
  • zarządzanie dokumentacją.

Wszystkie te funkcje przekładają się na zwiększenie efektywności poszczególnych procesów i usprawnienie zadań wykonywanych przez firmę. To z kolei prowadzi do minimalizacji kosztów, jak również zwiększenia standardu usług.

Planowanie tras i harmonogramów

To jedna z najważniejszych funkcjonalności programów typu TMS. Dzięki niej można w prosty sposób zoptymalizować trasę przejazdu dla każdej jednostki wchodzącej w skład floty transportowej. Ważne jest nie tylko znalezienie najkrótszej drogi do celu, lecz także uwzględnienie różnych czynników, które wpływają na przejazd. Mowa tu m.in. o ograniczeniach wagowych, czasie pracy kierowcy i kosztach paliwa, które mogą być różne w zależności od stacji.

Monitorowanie floty

Systemy TMS oferują możliwość reagowania na zmiany w czasie rzeczywistym, a do tego informują o natężeniu ruchu drogowego, wypadkach czy nieprzewidzianych opóźnieniach. Dzięki temu można szybko dostosowywać trasę i pracę kierowców. Warto pamiętać, że w branży transportowej elastyczność i umiejętność dostosowywania się do zmieniającego się środowiska jest kluczowa – to najlepszy sposób, by zwiększyć efektywność i zmniejszyć koszty.

Analiza danych i zarządzanie dokumentacją

Innowacyjne systemy TMS są wyposażone także w szereg przydatnych narzędzi, które pozwalają przeprowadzać zaawansowane analizy różnych danych. W efekcie możliwe jest zidentyfikowanie obszarów, w przypadku których można zaoszczędzić lub wymagane będą zmiany pod kątem wydajności. Osiąga się to np. poprzez zmniejszenie zużycia paliwa czy optymalizowanie tras pojazdów.

Ważnym elementem systemów TMS jest także zarządzanie dokumentacją związaną z pojazdami i kierowcami. Najważniejsze informacje na ten temat mogą być przechowywane w jednym miejscu, co pozwoli na bezproblemowe kontrolowanie terminów przeglądów technicznych czy ubezpieczeń.

SNAP – sprawdzony system do zarządzania flotą transportową

Jednym z przykładów zaawansowanego systemu TMS, dzięki któremu można efektywnie zarządzać flotą transportową firmy, jest SNAP. To rozwiązanie wyposażone w szereg kluczowych funkcjonalności oraz takie dodatkowe rozwiązania jak SNAP Parking. Moduł parkingowy umożliwia łatwe wyszukiwanie i rezerwowanie miejsc parkingowych na terenie SNAP Depot. Wraz z innymi funkcjami opcja ta przekłada się na łatwiejszą pracę przewoźników oraz oszczędność czasu.

Artykuł zewnętrzny.

Archiwum: maj 2023