Dlaczego usuwanie naklejki z szyby jest tak trudne?

Jeśli użytkownik spróbuje oderwać nalepkę legalizacyjną bez żadnego przygotowania, a więc po prostu zacznie podważać ją paznokciem lub żyletką, z całą pewnością nie uda mu się zerwać całej jednym ruchem. Będzie odrywał po fragmencie – i to połowę grubości folii, a druga połowa zostanie na szybie. 

Usuwanie naklejki z szyby jest trudne a wynika to z konstrukcji naklejki. Nalepka legalizacyjna z numerem rejestracyjnym składa się z dwóch połączonych folii. Jedna z nich (spodnia) zawiera wypełnienie hologramu tła, a druga (wierzchnia) pierwszą warstwę hologramu wraz z numerem rejestracyjnym i symbolem kraju rejestracji. Dzięki takiej budowie znacznie trudniej o jej podrobienie, a więc bezprawne korzystanie z kradzionych tablic rejestracyjnych (oraz kradzież samej nalepki). W związku z tym nawet „prawidłowe” (zgodne z poniższą instrukcją) usunięcie naklejki z szyby może się wiązać z koniecznością zdjęcia dwóch warstw osobno. Nalepka może się bowiem rozwarstwiać.

Co będzie potrzebne do usunięcia naklejki z szyby samochodu?

Przed przystąpieniem do usuwania naklejki z szyby samochodu, przygotuj:

  • przedmiot umożliwiający podważenie – możliwie najbardziej cienki. Dobrze sprawdzi się żyletka lub skalpel;
  • źródło ciepła – gdy pojazd ma być przerejestrowany latem, jego użytkownik jest w bardzo komfortowej sytuacji. Może bowiem wystarczyć wystawienie pojazdu na pełne słońce w upalny dzień. Jednak pochmurną porą, jesienią czy zimą będzie konieczny dostęp na przykład do suszarki do włosów z gorącym nawiewem.
  • rozpuszczalnik – benzyna ekstrakcyjna lub zmywacz do paznokci (koniecznie z acetonem!) sprawdzą się doskonale;
  • kilka ściereczek.

Jak usunąć naklejkę z szyby samochodu?

Sam proces usuwania naklejki z szyby jest bardzo prosty. Konieczne jest jednak odpowiednie przygotowanie samochodu. Całość można ująć w kilku krokach.

Podgrzej szybę czołową

Wystaw pojazd na kilka godzin na pełne słońce albo ogrzej szybę samodzielnie, przy pomocy suszarki. Ta druga metoda jest bardziej angażująca, jednak znacznie szybsza. Przez kilka minut należy kierować ciepły nadmuch na wewnętrzną stronę szyby (od środka pojazdu). Głównym celem będzie oczywiście przestrzeń z naklejką, należy jednak pamiętać, by podgrzewać szybę maksymalnie równomiernie na zdecydowanie większej powierzchni. Kierowanie nadmuchu wyłącznie na naklejkę, zwłaszcza w mroźny dzień, gdy szyba jest ogólnie chłodna, może doprowadzić do pęknięcia szkła! 

Podważ naklejkę 

Po odpowiednim podgrzaniu szyby klej pod naklejką zacznie się delikatnie topić. Dzięki temu zarówno podważenie, jak i zdjęcie nalepki będzie znacznie łatwiejsze. Można tutaj postępować na trzy różne sposoby:

  • podważ jeden róg;
  • ułóż żyletkę lub skalpel wzdłuż pionowego boku nalepki i podważ cały bok;
  • podważ dwa rogi leżące przy pionowym boku.

W każdym przypadku rób to ostrożnie i powoli. Upewnij się, czy szyba jest odpowiednio podgrzana. Jeśli naklejka na szybie auta będzie odchodziła z bardzo dużym trudem, warto dogrzać szybę lub ogrzewać ją przez cały czas dalszego zdejmowania (równocześnie z odklejaniem).

Zdejmij naklejkę 

Jeśli podważyłeś jeden róg, ciągnij palcami za ten narożnik. Jeśli za dwa lub cały bok, odrywaj nalepkę, trzymając górny i dolny narożnik. Możesz zdejmować ją samym palcami albo pomagać sobie żyletką czy skalpelem – przez cały czas przesuwając ostrze pod naklejką. W tym przypadku pamiętaj oczywiście o ostrożności, tak, by nie zarysować powierzchni szyby.

Jak zmyć naklejkę z szyby i usunąć klej po naklejce z samochodu?

Pamiętaj, że podczas usuwania naklejki z szyby samochodu może się ona rozwarstwić. Możliwości są więc trzy: albo naklejka odejdzie od razu cała, albo zejdzie jej wierzchnia warstwa, a spodnia zostanie na szybie, albo pozostanie po niej trochę kleju i resztki folii. W każdym przypadku przyda ci się prosty sposób na to, jak usunąć ślady po naklejkach na samochodzie.

W przypadku potrzeby zdjęcia drugiej warstwy postępuj zgodnie z instrukcją dotyczącą odklejania nalepki: podgrzej i odrywaj palcami albo z wykorzystaniem cienkiego ostrza.

Jeśli chcesz tylko usunąć klej po naklejce z szyby samochodu albo drobne pozostałości folii, wykorzystaj w tym celu przygotowany rozpuszczalnik i szmatki. Jedną ściereczkę nasącz benzyną albo zmywaczem do paznokci, a pozostałe ułóż na desce rozdzielczej pod nalepką (tak, żeby w razie spłynięcia rozpuszczalnika panel się nie odbarwił). Nasączoną szmatką pocieraj pozostałości na szybie, aż do ich całkowitego rozpuszczenia i usunięcia. Pod koniec warto przemyć szybę dedykowanym środkiem. Dzięki specjalistycznemu płynowi można pozbyć się na przykład smug.

Jak przykleić nową naklejkę legalizacyjną na szybę auta?

Przylepienie nowej naklejki wymaga uprzedniego, dokładnego wymycia szyby. Najdrobniejsze zabrudzenia, a przede wszystkim zatłuszczenie jej powierzchni, mogą sprawić, że nalepka niedokładnie przywrze do szkła. Tutaj ponownie sprawdzi się wspomniany preparat do mycia szyb samochodowych – dedykowane środki mają zdolności odtłuszczające.

Po jej umyciu wystarczy zdjąć folię ochronną z przedniej strony naklejki (tej, gdzie widać numer rejestracyjny) i przyłożyć nalepkę do szyby od wewnętrznej strony pojazdu, docisnąć, po czym odkleić tylną folię ochronną. Pod sam koniec wystarczy ponownie kilkukrotnie docisnąć nalepkę do szkła palcami, tak, by upewnić się, że obie jej warstwy dokładnie przylgnęły do szyby.

W którym miejscu powinna znaleźć się naklejka na szybę w samochodzie? 

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 22 lipca 2002 roku, należy przykleić ją w prawym (z punktu widzenia osoby znajdującej się wewnątrz samochodu) dolnym rogu szyby czołowej. Ważne jest to, by wycieraczki w stanie spoczynku nie przykrywały nalepki. Jeśli ta będzie niewidoczna, użytkownik pojazdu może otrzymać mandat w wysokości 500 złotych.Okazuje się więc, że zarówno zmycie naklejki z szyby, jak i przyklejenie nowej nalepki legalizacyjnej może być naprawdę proste. Wystarczy odpowiednie przygotowanie samochodu i odrobina cierpliwości. Wyposaż się więc w odpowiednie produkty – i spróbuj zrobić to sam!

Archiwum: marzec 2021