Jak pozbyć się naklejek i emblematów z karoserii samochodu?

Wielu właścicieli samochodów chce się pozbyć naklejek reklamowych czy dekoracyjnych z karoserii auta. Niektórzy usuwają również emblematy prezentujące nazwę marki, model lub wersję silnikową z klapy bagażnika czy przednich błotników.

Zwykle naklejki i emblematy na samochodzie są problematyczne w odrywaniu, ponieważ z założenia mają być odporne na uszkodzenia i warunki pogodowe. Ponadto po kilku latach klej dobrze przylega do karoserii. Naklejek można się jednak pozbyć bez ryzyka uszkodzenia lakieru w domowych warunkach. Nie trzeba korzystać z kosztownych usług fachowców. Wystarczy opalarka lub suszarka do włosów.

Usuwanie naklejki opalarką lub suszarką

Najpopularniejszą metodą usuwania naklejek i emblematów z karoserii auta jest zastosowanie opalarki lub suszarki do włosów. Trzeba przy tym pamiętać, że nieumiejętnie posługiwanie się tymi urządzeniami może trwale uszkodzić samochód, doprowadzając do pęknięcia lub spalenia lakieru.

Jak prawidłowo usunąć naklejkę z karoserii samochodu metodą nagrzewania? Oto najważniejsze wskazówki krok po kroku:

  1. Powierzchnię naklejki nagrzewaj przez kilka minut równomiernie i z odpowiedniej odległości. Co ważne, nie kieruj strumienia gorącego powietrza przez dłuższy czas w jedno miejsce.
  2. Gdy klej stanie się elastyczny, podważ brzeg naklejki palcami albo starą kartą bankomatową, najlepiej w kilku miejscach. Dobrze jest odklejać naklejkę w całości, trzymając ją oburącz.
  3. Powoli i stopniowo odrywaj naklejkę, starając się jej nie przerwać. Nie zawsze jest to możliwe, ponieważ stare naklejki często są kruche.
  4. Pozostałość kleju po naklejce usuń szmatką namoczoną w benzynie ekstrakcyjnej lub zmywaczu do paznokci.

Bardzo prawdopodobne jest, że kolor lakieru pod naklejką będzie różnił się od pozostałej części karoserii. Aby ujednolicić odcień, warto zastosować pastę ścierną, szorując miejsce po usunięciu naklejki. Na koniec należy wypolerować lakier czystą szmatką i twardym woskiem samochodowym, który przywraca połysk oraz zabezpiecza karoserię.

Natomiast emblematy z karoserii samochodu także najłatwiej usunąć z pomocą opalarki lub suszarki. Gdy klej będzie podgrzany, wystarczy użyć grubej nici lub żyłki, odcinając element od powierzchni. Jest to zdecydowanie bezpieczniejszy sposób niż odczepianie emblematu przy pomocy ostrego narzędzia, które może uszkodzić lakier.

Jak usunąć naklejki z szyby samochodu?

Jednym z obowiązków nowego właściciela samochodu jest usunięcie starej naklejki rejestracyjnej. Jazda z kilkoma tego typu oznaczeniami może zakończyć się mandatem. Jednak naklejka rejestracyjna wydrukowana jest na trwałej folii, a klej jest bardzo wytrzymały. Ponadto została zaprojektowana tak, by podczas odklejania ulegała zniszczeniu. To sprawia, że naklejki rejestracyjnej trudno się pozbyć. Istnieją jednak sposoby na jej usunięcie.

Zdrapywanie naklejki z szyby nie jest dobrym pomysłem. W ten sposób powierzchnia się rysuje i zostają uporczywe resztki kleju. Można zastosować środki chemiczne, które przeznaczone są do usuwania naklejek, jednak istnieje ryzyko uszkodzenia uszczelki i lakieru samochodu. Niezawodnym sposobem jest nagrzewanie szyby.

Przejdź do poradnika Kärcher i sprawdź inne sposoby na usuwanie naklejek z szyb, także tych w domu: Jak i czym skutecznie usunąć naklejkę z szyby?

Nagrzewanie szyby

Wcześniejsze nagrzanie szyby znacznie ułatwia usuwanie naklejki. W tym celu można sięgnąć po opalarkę, suszarkę do włosów lub parownicę, która ma szeroki zakres zastosowania do czyszczenia w domu.

Podczas nagrzewania należy zachować szczególną ostrożność. Trzeba pamiętać, by nie wykonywać tego zabiegu w mroźny dzień. Zbyt duża różnica temperatur może doprowadzić do pęknięcia. Podobnie jak nadmiernie gorący i skierowany w jedno miejsce strumień powietrza, który dodatkowo powoduje zmatowienie szyby.

Moc parownicy lub suszarki należy ustawić tak, by strumień pary bądź powietrza nie parzył. Po nagrzaniu szyby klej staje się elastyczny, co umożliwia usunięcie naklejki. W tym celu można zastosować dość ostre narzędzie (np. nieważna karta bankomatowa, żyletka, skrobaczka), ponieważ szyba jest bardziej odporna na zarysowania niż lakier. Niemniej należy zachować ostrożność, by nie uszkodzić powierzchni.

Naklejkę z szyby należy zdzierać dość delikatnie, ale zdecydowanie. Najlepiej pociągając w dwóch miejscach jednocześnie. Do pozbycia się pozostałości po kleju można wykorzystać aceton czy benzynę ekstrakcyjną. Po naklejce nie powinno być śladu.

Czytaj także: Jak umyć rower i przygotować go do sezonu?

Archiwum: październik 2021