Pielęgnacja roweru

Dbanie o rower powinno obejmować szereg czynności, które będą nam towarzyszyć już od pierwszych chwil, gdy tylko wejdziemy w jego posiadanie. Należy zajmować się nie tylko doraźnym wyposażeniem, ale przede wszystkim zwracać uwagę na stan pojazdu nie tylko od święta, ale po każdym użytkowaniu. Rower należy regularnie oczyszczać, eliminując z niego wszelkie nagromadzone w czasie jazdy zabrudzenia. Pomocne mogą być w tym specjalne środki czystości, ale również te użytkowane w każdym domu, z płynem do naczyń na czele. Pozbawiając jednoślad pyłu, kurzu i błota, nie tylko sprawimy, że będzie się lepiej prezentował, ale przy okazji zabezpieczymy go przed rdzą, przedłużając jego żywotność.

Każdy rowerzysta powinien pamiętać o sprawdzaniu przed jazdą kluczowych ze względów bezpieczeństwa elementów. Przed rozpoczęciem podróży należy zweryfikować stan hamulców, czy przyjrzeć się oświetleniu i odblaskom. Raz na jakiś czas dobrze jest nasmarować łańcuch, co zminimalizuje ryzyko jego spadania, w czym pomocne mogą być wygodne w użyciu spraye lub profesjonalne smary.

Inne rzeczy, o których powinien wiedzieć każdy rowerzysta

Koła to jedne z najbardziej eksploatowanych elementów roweru, dlatego należy poświęcić im szczególną uwagę. Warto raz na jakiś czas wymieniać nie tylko zużyte, często zdarte i pozbawione bieżnika opony, ale dla poprawy bezpieczeństwa także i dętki rowerowe, które dopasowuje się do rozmiaru kół. Wybierając dętki rowerowe, trzeba przyjrzeć się również rodzajowi wentyli, które występują w trzech odmianach oraz obręczom, dzięki czemu można będzie uniknąć problemów z dopasowaniem. Uszkodzenie dętek to jedna z najczęstszych awarii, które przytrafiają się rowerzystom zarówno na miejskich drogach rowerowych, jak i nieco bardziej wymagających, terenowych trasach, dlatego zawsze dobrze jest mieć w zapasie dętki rowerowe oraz niewielką, składaną pompkę, które będą wybawieniem podczas wycieczki.

Przed rozpoczęciem regularnego użytkowania roweru dobrze jest podokręcać wszelkie śruby, aby żaden z elementów nie został poluzowany. Trzeba też dopasować do siebie wysokość siodełka i kierownicy, aby pozycja podczas jazdy była jak najbardziej komfortowa. 

Archiwum: maj 2022