Niektórzy kierowcy, pomimo iż nie noszą okularów korekcyjnych na co dzień, muszą je zakładać do jazdy samochodem. Odpowiednio dobrane zwiększają komfort i bezpieczeństwo na drodze, jednak w przypadku niewłaściwego modelu możemy osiągnąć odwrotne rezultaty. Jak wybrać wygodne okulary, w których przyjemnie będzie nam się prowadzić pojazd?

Okulary z antyrefleksem, polaryzacyjne czy do jazdy nocą?

Wybierając okulary do jazdy samochodem, musimy przede wszystkim skupić się na rodzaju soczewki. Dobrym rozwiązaniem dla kierowców, którzy spędzają za kierownicą sporo czasu, będą okulary z polaryzacją. Zmniejsza ona olśnienie światłem, które odbija się od mokrych powierzchni. Polaryzacja stanowi także ułatwienie w czasie jazdy we mgle, wyostrzając widzenie szczegółów. Dzięki temu wzrok nie męczy się tak bardzo, jak w zwykłych okularach. Osoby, które często jeżdżą samochodem po zmroku, powinny wybrać soczewki z funkcją Blue Blocker, która chroni oczy przed działaniem światła reflektorów. W ciemnościach działają one oślepiająco, co zwiększa ryzyko spowodowania wypadku drogowego. Ciekawą alternatywą są szkła z powłoką antyrefleksyjną, która zwiększa widoczność, przez co wzrok nie męczy się zanadto, nawet w czasie długich podróży.

Jakie oprawki do okularów samochodowych wybrać?

Okulary samochodowe to nie tylko szkła, ale także oprawki. Wbrew pozorom ich wybór nie powinien być kwestią przypadku. Kierowcy najczęściej kierują się obowiązującymi trendami czy kształtem twarzy, lecz warto zwrócić uwagę również na grubość ramek. Powinny one być na tyle cienkie, aby nie zmniejszały widoczności. Doskonałym wyborem będą okulary Versace, dzięki którym będziemy wyglądać stylowo, a jednocześnie zadbamy o bezpieczeństwo. Oprawki muszą być wykonane z solidnych materiałów, gdyż w czasie jazdy i w przerwach narażone są na liczne uszkodzenia mechaniczne. W tym kontekście dobrze sprawdzają się okulary Chanel – wysokiej jakości, trwałe. Okulary do jazdy samochodem należy dobierać ostrożnie – zawsze sprawdzajmy, czy są one odpowiednio dopasowane do twarzy, co oznacza, że nie zsuwają się z twarzy, a zauszniki nie uwierają. W przeciwnym razie znacząco zmniejszamy komfort prowadzenia pojazdu.

Czym się kierować, wybierając okulary przeciwsłoneczne do samochodu?

Osoby noszące okulary korekcyjne, powinny zaopatrzyć się również w ich wersję chroniącą od słońca. W tym kontekście musimy kierować się przede wszystkim kolorem soczewki. Badania dowodzą, że najgorzej w czasie jazdy sprawdzają się soczewki w kolorze różowym, czerwonym czy niebieskim. Dobrym rozwiązaniem będą natomiast soczewki szare i jasnozielone. Kierowcy coraz częściej decydują się na swoistą hybrydę okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych, czyli na model fotochromowy. Ich działanie umożliwia zaciemnianie szkieł w czasie ekspozycji na światło słoneczne. Jednocześnie możliwy jest powrót do wersji przezroczystej w momencie, gdy użytkownik znajduje się w pomieszczeniu zamkniętym. Takie rozwiązanie jest nieco droższe, lecz daje poczucie komfortu i zwiększa bezpieczeństwo, także dla oczu.

Archiwum: listopad 2022