Artykuł sponsorowany

Kredyt na samochód to popularne rozwiązanie wśród osób decydujących się na zakup auta. Nie ma się czemu dziwić, umożliwia on kupno samochodu bez konieczności angażowania sporej gotówki. Nie wszyscy jednak decydują się na kredyt samochodowy, czasem wybierają kredyt gotówkowy na zakup samochodu. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady.

Czy kredyt gotówkowy łatwiej dostać niż kredyt samochodowy?

Wiele osób jest zdania, że łatwiej jest otrzymać kredyt gotówkowy niż samochodowy. Prawda jest jednak taka, że w obu przypadkach kredytobiorca musi mieć odpowiednio wysoką zdolność kredytową – adekwatną do wnioskowanej kwoty.

Warto przy tym podkreślić, że żaden kredyt, zarówno gotówkowy, jak i samochodowy, nie będzie dostępny dla osób z negatywną historią kredytową, nieosiągających żadnych dochodów, czy mających na swoim koncie przeterminowane kredyty.

Gotówkowy kredyt na samochód – czy to się opłaca?

Zakup samochodu możesz sfinansować kredytem gotówkowym. Na taki krok decydują się osoby, które:

  • chcą otrzymać pieniądze „od ręki”,
  • zamierzają część środków przeznaczyć na inny cel niż ten związany z zakupem auta,
  • planują kupić pojazd z drugiej ręki, ale z powodu rocznika nie przysługuje im kredyt na samochód używany.

Warto jednak podkreślić, że gotówkowy kredyt na samochód jest dość drogi. Charakteryzuje się oprocentowaniem wyższym w porównaniu do standardowego kredytu samochodowego. Często też ma znacznie krótszy czas na spłatę, w efekcie czego wyższe mogą być miesięczne raty.

Kredyt samochodowy – tak czy nie?

Jeśli interesuje cię kredyt na nowy samochód lub używany, pomyśl o wzięciu finansowania celowego. Standardowy kredyt samochodowy to dobra opcja, jeżeli:

  • masz upatrzony konkretny model pojazdu,
  • szukasz finansowania na korzystnych warunkach.

Celowy kredyt na samochód wyróżnia się przystępnym oprocentowaniem. Jest ono niższe w porównaniu z kredytem gotówkowym. Ponadto często charakteryzuje się znacznie dłuższym okresem spłaty. Dzięki temu miesięczne raty nie obciążają tak bardzo domowego budżetu.

Bierzesz kredyt na samochód? O tym pamiętaj

Niezależnie od tego, na jaki kredyt na samochód się zdecydujesz, pamiętaj o kilku zasadach.

  1. Przemyśl kwotę kredytu

Zacznij od przeanalizowania tego, na jak drogi pojazd możesz sobie pozwolić. Następnie złóż wniosek na taką kwotę, której spłata nie będzie obciążeniem, nawet w przypadku nagłego pogorszenia sytuacji materialnej. Dzięki temu zyskasz pewność, że spłacisz zobowiązanie w terminie.

  1. Porównaj dostępne oferty

Zarówno kredyty gotówkowe, jak i kredyty samochodowe dostępne są w różnych bankach na różnych zasadach. Warto więc porównać dostępne opcje, nie tylko pod kątem oprocentowania, ale i pozostałych kosztów, w tym wpłaty własnej, okresu finansowania itp. Im więcej parametrów weźmiesz pod uwagę, tym bardziej dopasowany kredyt wybierzesz.

Kredyt samochodowy jest zwykle tańszy niż kredyt gotówkowy i pozwala na zakup dowolnego auta – pod warunkiem odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej. Jeśli natomiast część środków chcesz przeznaczyć na zupełnie inny cel, pomyśl o kredycie gotówkowym.

Archiwum: październik 2023