System do zarządzania warsztatem samochodowym

O tym, jak korzystanie z dobrodziejstw technologii usprawnia codzienną pracę, nie musimy raczej nikogo przekonywać – wszak chyba w każdym nowoczesnym warsztacie znajduje się laptop do diagnostyki samochodowej. W obecnych czasach wiele firm korzysta z oprogramowania do zarządzania przedsiębiorstwem. W panelu takiego programu sprawdzisz bieżące stany zasobów warsztatowych, procesy realizacji napraw i zamówień, wystawisz fakturę, wykonasz wstępną wycenę, a nawet poinformujesz SMS’em klienta o wykonanej naprawie. Na rynku dostępnych jest kilka takich multi zadaniowych kombajnów – które są dostępne zarówno w wersji desktop, jak i SaaS. Jak rozszyfrować te terminy? Odpowiadamy! Ale wcześniej dodamy, że w warsztacie samochodowym najlepiej sprawdzi się laptop pancerny Getac B300X lub podobny!

Oprogramowanie warsztatowe w wersji desktop i SaaS

System warsztatowy w wersji desktop to program, który instalujemy na dysku twardym własnego komputera. SaaS natomiast to system zainstalowany na serwerze zewnętrznym – użytkownik otrzymuje dostęp do własnego profilu w takim systemie i łączy się ze swoim kontem za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Zdecydowaną zaletą SaaS’ów jest niska cena – opłata za korzystanie jest zazwyczaj naliczana w formie abonamentu.

Opłata za oprogramowanie desktop jest zazwyczaj jednorazowa – uiszczamy ją w momencie zakupu płyty. Wadą takiego systemu jest fakt, że możemy z niego korzystać wyłącznie na komputerze, na którym został on zainstalowany. Teoretycznie dane firmowe wpisane w SaaS’y są bezpieczniejsze – nie utracimy ich na przykład w obliczu uszkodzenia komputera. Należy jednak wziąć pod uwagę, że większość nowoczesnych systemów desktop korzysta z technologii chmurowej – dlatego warto wybrać system do zarządzania warsztatem w chmurze. Termin ten oznacza, że nasze dane firmowe przechowywane są na serwerze zewnętrznym, i jeżeli na przykład, zainstalujesz desktopa na innym urządzeniu, to wgramy je z powrotem.

Najlepsze programy do zarządzania warsztatem samochodowym

Poniżej wymieniamy kilka naszym zdaniem najbardziej rozbudowanych softów do zarządzania warsztatem samochodowym – oto nasze propozycje:

Wersje SaaS:

  • ZILO,
  • Autoklient.pl.

Wersje desktop:

  • Menadżer serwisu AUTO,
  • Serwis GT PRO,
  • PAS24.

O każdym z powyżej wymienionych programów można by napisać osobny artykuł. My ze swojej strony dodamy jedynie, że naszym zdaniem są to najbardziej funkcjonalne i intuicyjne softy dostępne na rynku. Obsługa każdego z nich wymaga posiadania laptopa o odpowiedniej specyfikacji technicznej – najlepiej, jeżeli będzie to laptop poleasingowy od Rnew!

Archiwum: grudzień 2022