Chociaż do tej pory przepisy co do jazdy na suwak nie obowiązywały oficjalnie, była to metoda rekomendowana dla kierowców. Od niedawna jednak ten styl z Ameryki zagościł również w Polsce. Jak to przeważnie bywa w przypadku nowych przepisów, pojawiły się pytania i wątpliwości. Kiedy jazda na suwak musi być uwzględniania, a kiedy nie? Co daje taki styl poruszania się w korkach? Na te pytania odpowiemy, ale na początek jednak nieco historii.

Na czym polega jazda na suwak?

Nazwa pochodzi od tradycyjnego zamka bądź suwaka montowanego w odzieży. Podczas jego zasuwania, poszczególne elementy wchodzą między siebie na przemian. Amerykanie stwierdzili, że taki sposób poruszania się w korkach przyczyni się do rozładowywania ich. I mieli rację. Jazda na suwak zmniejsza zatłoczenie i wymusza obniżenie prędkości, co w rezultacie wpływa na bezpieczeństwo podróżujących. 

Jazda na suwak to obowiązek!

Od 6 grudnia 2019 roku przepisy jazdy na suwak obowiązują również w Polsce. Nie ma więc mowy o zwykłej uprzejmości ze strony kierowcy, który wpuszcza z kończącego się pasa kogoś do ruchu. Jazda na suwak jest teraz obowiązkiem. Jednak budzi on wiele zapytań i wątpliwości. Do całej sytuacji należy też dodać błędną interpretację przepisów, nadgorliwość ze strony kierujących pojazdami lub zapominanie o takim prawie. W efekcie powstaje niezły bałagan, który widoczny jest w wielu miastach Polski. Pora więc wyjaśnić dokładnie, jak należy się zachowywać w poszczególnych sytuacjach drogowych.

Jak dokładnie wygląda jazda na suwak?

Aby w ogóle mieć możliwość jazdy na suwak, musi wystąpić kilka warunków. Przede wszystkich chodzi o:

  • znaczące zmniejszenie prędkości przemieszczających się pojazdów;
  • występowanie przynajmniej dwóch pasów ruchu w jednym kierunku jazdy;
  • usytuowanie blokady, przeszkody lub zakończenie jednego z pasów ruchu.

A więc przepisy jazdy na suwak nie obowiązują zawsze. Już samo przeanalizowanie powyższych informacji pozwala rozpoznać sytuacje, w których nie trzeba stosować zasady jazdy na suwak. 

Jazda na suwak na przykładzie

Wyobraź sobie przykładową sytuację: na drodze z dwoma pasami w jednym kierunku, tuż przed rondem kończy się lewy skrajny pas. Jadący na nim kierowcy nie mogą wjechać na pas przepustowy ze względu na jego zakorkowanie. Co w takim razie należy zrobić według najnowszych przepisów? Kierujący pojazdami dojeżdżają do końca pasa i są pojedynczo wpuszczani przez kierowców z pasa prawego. Z tym, że każdy z nich po wpuszczeniu jednego pojazdu, przejeżdża dalej. Na tym właśnie polega jazda na suwak.

Kiedy stosować jazdę na suwak?

Najprostszą sytuację, w której obowiązują przepisy jazdy na suwak, omówiono powyżej. Są jednak jeszcze dwa przypadki, kiedy obowiązuje taki rodzaj poruszania się. Oto one.

  1. Pierwszy ma miejsce wtedy, gdy środkowy pas ma pierwszeństwo, a dwa skrajne po obu jego stronach zanikają. Wtedy pojazdy poruszające się pasem środkowym mają obowiązek pojedynczo przepuszczać uczestników ruchu po jednej i drugiej stronie. Oczywiście na pas z pierwszeństwem, według zasady jazdy na suwak i ogólnie przyjętych norm poruszania się po drogach publicznych, pierwszy wjeżdża pojazd z prawej strony kierowcy przepuszczającego.
  2. Drugi wariant to taki, w którym jeden z pasów zanika, a dwa kolejne równolegle nadal biegną. Sytuacja jest bardzo podobna, bo wtedy kierujący pojazdem przepuszcza oba z nich, z tym że pas z pierwszeństwem zajmuje najpierw kierowca po prawej stronie.

Jazda na suwak i korytarz życia

Wraz z wejściem w życie nowych zasad dotyczących jazdy na suwak, kierowcy są zobowiązani również do przestrzegania przepisów dotyczących formowania korytarza życia. Stosowanie się do tego drugiego rozporządzenia jest jeszcze ważniejsze niż w przypadku pierwszego z nich, bo podczas akcji ratunkowych na drogach liczą się niekiedy sekundy. 

Jak kierowca powinien się zachować w momencie konieczności utworzenia korytarza życia?

Najprostsza sytuacja ma miejsce, gdy droga składa się z dwóch pasów o tym samym kierunku jazdy. Wtedy normalne jest, że każdy z pojazdów zjeżdża w stronę najbliższego pobocza. Na środku tworzy się wtedy wspomniany korytarz życia. Gdy jednak występują więcej niż dwa pasy o tym samym kierunku jazdy, auta znajdujące się na skrajnie lewym pasie zjeżdżają na lewo, natomiast wszystkie inne w swoją prawą stronę. Korytarz życia tworzy się więc zawsze po lewej stronie drogi.

Najczęstsze błędy kierowców podczas jazdy na suwak

Chociaż ustawa dotycząca jazdy na suwak jest względnie prosta, niektórzy mają kłopot z jej interpretacją. Dlatego poniżej zestawiono kilka najpopularniejszych błędów, które są popełniane przez kierujących pojazdami. Zapoznanie się z nimi pomoże Ci uniknąć ich w czasie podróży. Oto i one.

Wymuszanie pierwszeństwa przejazdu z pasa rozbiegowego

Niejednokrotnie może przydarzyć się kolizja podczas jazdy na suwak, bo kierowcy nie rozumieją zasad jej stosowania. Ma to miejsce, np. gdy jeden z pojazdów zjeżdża z pasa rozbiegowego, wyłaniającego się z ze stacji benzynowej i wjeżdża bezpośrednio przed inne auto na pasie przepustowym. To oczywisty błąd. W takich sytuacjach nie ma obowiązku stosowania się do treści przepisu jazdy na suwak, bo pojazdy nie poruszają się w korku, a pas rozbiegowy w takiej sytuacji nie sprawia, że jadący nim kierowca ma pierwszeństwo.

Nieprzepuszczanie kierowców z pasa zanikającego

Druga skrajność widoczna jest w zachowaniu kierowców, którzy nie chcą ustępować pierwszeństwa wjeżdżającym z pasa zanikowego lub tego, na którym ustawiona jest przeszkoda. W takim wypadku, jeśli wydarzy się kolizja w czasie jazdy na suwak, wina leży po stronie kierowcy, który nie ustąpił pierwszeństwa, czyli nie przepuścił drugiego pojazdu.

Wpuszczanie kilku aut naraz

To również częsty błąd. Zasady jazdy na suwak uwzględniają przepuszczanie kierowców z sąsiednich pasów, jednak po ustąpieniu pierwszeństwa jednemu pojazdowi należy jechać dalej. Odpowiedzialność za przepuszczenie drugiego oczekującego samochodu ponosi kierowca z tyłu. Często dochodzi do sytuacji, gdy kierowcy przepuszczają całą kolumnę aut w ramach uprzejmości. To niestety nie wpisuje się w ustawę o jeździe na suwak.

Archiwum: marzec 2021