Z artykułu dowiesz się, czy jazda samochodem po operacji kręgosłupa jest realna. Podpowiemy także, jakie zachować środki ostrożności nim wsiądziesz do auta.

Jazda samochodem po operacji kręgosłupa lędźwiowego – kiedy?

Na samym początku musisz sobie zdać sprawę, że jazda samochodem po operacji kręgosłupa lędźwiowego nie nastąpi od razu. Tego typu zabiegi są skomplikowane i wymagają długiej rehabilitacji. Dopiero po dwóch tygodniach od operacji możesz przyjąć pozycję siedzącą, która powinna być wprowadzana powoli. Pierwsze 8 tygodni jest kluczowych dla procesu gojenia, dlatego lepiej unikać nadwerężania się. 

W pierwszych dwóch tygodniach, jeśli to naprawdę konieczne, dopuszczalny jest transport autem na siedzeniu pasażera z maksymalnie rozłożonym fotelem do pozycji możliwie jak najbardziej leżącej. 

Drugi etap rehabilitacji – możesz wsiąść do auta jako kierowca

Jazda samochodem po operacji kręgosłupa lędźwiowego na fotelu kierowcy, możliwa jest dopiero po około ośmiu tygodniach. W tym okresie można coraz bardziej wydłużać czas siedzenia, ale tylko jeśli to konieczne. Pozycja siedząca zawsze źle wpływa na kręgosłup. Warto, żeby czas spędzony za kierownicą nie przekraczał jednorazowo trzydziestu minut. 

Po 3-4 miesiącach zaczyna się kolejny etap rehabilitacji, w którym możesz powrócić do lekko obciążających aktywności fizycznych. Ruch jest bardzo ważny dla prawidłowego zdrowienia, a w przypadku urazów kręgosłupa najbardziej zalecanymi aktywnościami są pływanie i rower. 

Kiedy można powrócić do aktywności sprzed operacji?

O tym, kiedy możesz wrócić do aktywnego życia, powinien zadecydować lekarz. Jazda samochodem po operacji kręgosłupa jest możliwa już po 8 tygodniach, jednak pełnię sprawności pacjenci zazwyczaj odzyskują po 6 miesiącach. Warto, żebyś miał na uwadze, że ten czas może się wydłużyć lub skrócić, ponieważ wszystko jest zależne od twojego stanu zdrowia. 

Jakie zachować środki ostrożności nim wsiądziesz do auta?

Jazda po operacji kręgosłupa lędźwiowego jest możliwa, ale powinieneś pamiętać o kilku podstawowych rzeczach. Nowe czynności należy wprowadzać stopniowo i powoli. Nim poprowadzisz auto, najpierw posiedź w nim kilka minut i sprawdź, czy nie pojawi się ból. Unikaj prowadzenia samochodu dłużej niż 30 minut jednorazowo, ponieważ pozycja siedząca szkodzi kręgosłupowi. Przed wyruszeniem ustaw fotel kierowcy w wygodnej pozycji i zadbaj o odpowiednie podparcie odcinka lędźwiowego.

Jazda samochodem po operacji kręgosłupa lędźwiowego jest jak najbardziej możliwa i to już po około ośmiu tygodniach. Pamiętaj jednak, że zdrowie jest najważniejsze i nie nadwerężaj się bez potrzeby.

Archiwum: listopad 2022