Stan twojej skóry jest odbiciem zdrowia – to fakt. Istnieje cała masa czynników zewnętrznych, które mają na nią wpływ. Nie bez przyczyny tak wiele mówi się o oddziaływaniu warunków atmosferycznych na skórę. Jak jest w przypadku jazdy samochodem? Czy z pozoru niewinna czynność może jej zagrażać? W naszym artykule dowiesz się wszystkich szczegółów. 

Skóra – dlaczego warto o nią dbać? 

Skóra człowieka nie pełni tylko walorów estetycznych. Posiada szereg funkcji związanych m.in. z syntezą witaminy D, regulacją ciepła, czy wspomaganiem układu immunologicznego. Jest idealnym odzwierciedleniem tego, co aktualnie dzieje się w twoim organizmie. To właśnie jej wygląd najczęściej zmusza ludzi do konsultacji z lekarzem. Dbanie o skórę powinno być dla ciebie koniecznością. Trzeba jednak pamiętać, że każda jest inna i ma inne potrzeby. Dla większości osób podstawą jest odpowiednie oczyszczanie, nawilżanie, złuszczanie, antyoksydacja oraz ochrona przed promieniowaniem UV.

Cera – najczęściej spotykane rodzaje w społeczeństwie

Warunki atmosferyczne stawiają przed twoją skórą niemałe wyzwania. Uporczywy wiatr, mróz i zmienna temperatura wymagają od niej dużego zaangażowania. Każdy człowiek ma inną cerę. Do najpopularniejszych jej rodzajów zaliczamy:

  • cerę odwodnioną i suchą;
  • cerę wrażliwą;
  • cerę dojrzałą;
  • cerę tłustą;
  • cerę mieszaną.

Skóra – najczęstsze dolegliwości 

Jednym z najczęstszych problemów podczas pielęgnacji skóry jest jej wysuszenie. Nie należy mylić tego z odwodnieniem. Te dwa terminy używane są często zamiennie, co jest błędem. Sucha skóra to taka, która ma zaburzony płaszcz hydrolipidowy, co pośrednio przyczynia się do szybszej ucieczki wody z naskórka. Odwodniona natomiast – tak jak nazwa wskazuje – przyswaja zbyt znikome cząsteczki wody. Chcąc zapewnić cerze kompleksową pielęgnację, należy dbać o te dwa aspekty jednocześnie.

Wpływ klimatyzacji na wygląd skóry 

Lubisz jeździć z otwartym oknem w samochodzie? W porównaniu do klimatyzacji ta opcja jest zdecydowanie lepsza dla twojej skóry! Nie od dziś wiadomo, że klimatyzacja nie wpływa korzystnie na urodę i zdrowie. Powoduje ogromne wysuszenie powietrza w samochodzie. Skóra zaczyna oddawać wodę i sama staje się jej wyraźnie spragniona. Jest szorstka w dotyku, a także podatna na podrażnienia.

Pożegnaj odwodnioną skórę – sprawdzone sposoby

Jak nawodnić skórę twarzy?Przede wszystkim przyjrzyj się bacznie swoim kosmetykom i codziennej rutynie. Nawodnienie cery trądzikowej będzie nieco inne niż suchej i atopowej. Kluczem do sukcesu jest odpowiedni dobór substancji w kosmetykach. W przypadku skóry odwodnionej muszą się w nich znaleźć związki silnie wiążące wodę w naskórku (humektanty). Należą do nich m.in.:

  • kwas hialuronowy;
  • gliceryna;
  • mocznik.

Odbuduj warstwę lipidową

Samo dostarczenie do naskórka wody (za pomocą wiążących jej substancji) to za mało. Konieczne jest stosowanie emolientów, które ograniczą jej nadmierną ucieczkę. To substancje, dzięki którym odbudujesz warstwę lipidową. Pozostawiają na naskórku niewidzialny (lub wyczuwalny) film ochronny. Należą do nich przede wszystkim naturalne oleje roślinne, wazelina czy oleje parafinowe.

Skóra odwodniona – czego unikać?

Za tobą wielogodzinna podróż, a twoja skóra potrzebuje pomocy? Nie pogarszaj jej stanu. Staraj się unikać dużej ekspozycji na słońce (szczególnie bez odpowiedniego filtra) i nie aplikuj na nią żadnych agresywnych substancji np. silnych kwasów. Jeśli borykasz się równocześnie z trądzikiem, ogranicz wysuszające produkty do minimum – stosuj je miejscowo. Cera trądzikowa i wysuszona jednocześnie to zmora wielu ludzi. Suchość dodatkowo pogłębia problem z wypryskami.

Jak widzisz, otwarte okna w samochodzie będą lepszą opcją podczas wielogodzinnej jazdy niż włączona klimatyzacja. Gdy jest bardzo gorąco i nie wyobrażasz sobie podróży bez klimatyzacji – staraj się dać ją na minimalny poziom i co jakiś czas ją wyłączaj. Twoja skóra będzie ci za to wdzięczna.

Archiwum: październik 2022