Malowanie zderzaka nie jest żadną filozofią, ale wymaga dokładności. Jeśli więc z natury denerwuje cię dłubanina i troska o najmniejsze elementy odpuść sobie lakierowanie. Zepsujesz więcej niż naprawisz.

Jednak dla majsterkowiczów, którzy mają odpowiednie narzędzia, zasoby cierpliwości i nieco wprawy, samodzielne lakierowanie zderzaka będzie dobrą opcją. Sprawdź, ile zapłacisz w warsztacie, a ile zaoszczędzisz, pracując we własnych kątach!

Lakierowanie zderzaka – cena usługi w warsztacie

Skąd pomysł, by samodzielnie brać się za malowanie zderzaka? Głównym powodem jest cena. Ile zapłacisz za lakierowanie zderzaka? Koszt to zazwyczaj 450-600 zł. Sporo zależy od konkretnego specjalisty i marki pojazdu. Niekiedy uszkodzenia wymagają dodatkowego spawania plastików, a to ma diametralny wpływ na cenę. Jednak w większości przypadków nie powinieneś przekroczyć wymienionej wyżej kwoty.

Samodzielne malowanie zderzaka – co musisz wiedzieć?

Wiesz już, ile kosztuje malowanie zderzaka. A czy da się to wykonać samodzielnie? Tak, ale pamiętaj, że to praca w kilku etapach. Nałożenie lakieru bazowego to w zasadzie wisienka na torcie, jeśli chodzi o cały proces. Nie mniej ważne jest dokładne przygotowanie podłoża pod nakładanie każdej kolejnej warstwy.

Nawet najlepsze malowanie zderzaka nie ukryje niedoskonałości powstałych na skutek niedokładnego szpachlowania elementu. Wszelkie rysy, zagłębienia lub niedotarte miejsca będą bardzo widoczne. To sprawi, że zderzak z nowym lakierem będzie prezentował się mizernie.

Koszt samodzielnego malowania zderzaka – jak dużo?

Najtańsza opcja to oczywiście spray, taśma malarska i cienka folia, a niektórzy radzą sobie nawet bez niej. Porzućmy jednak takie ekstremalne przypadki. Koszt wszystkich materiałów nie powinien przekroczyć 100 zł. Mowa oczywiście o akcesoriach, takich jak:

  • spray;
  • taśma;
  • folia;
  • pady do szlifierki;
  • podkład. 

Jeśli nie masz elastycznych szpachelek blacharskich, to również musisz je doliczyć do kosztów. Jednak nawet wtedy całość nie zbliży się nawet do znacznej części kwoty wydanej w zakładzie lakierniczym.

Jak pomalować zderzak w warunkach domowych?

Zakładamy, że nie masz dostępu do kompresora i pistoletu, a chcesz wykorzystać spray. Mamy dla ciebie kilka wskazówek, które będą pomocne przy lakierowaniu. Malowanie zderzaka polega przede wszystkim na:

  • zabezpieczeniu elementów sąsiadujących lub demontażu zderzaka;
  • przygotowaniu powierzchni;
  • nałożeniu podkładu, bazy i lakieru bezbarwnego.

Przedstawiamy teraz kolejne etapy prac, które musisz wykonać.

Przygotowanie zderzaka do malowania, czyli zrób to sam

Najlepiej gdybyś miał możliwość, by zdjąć element i umieścić go na stabilnym stojaku. Jeśli nie możesz, pracę wykonaj na aucie. Pamiętaj o dokładnym zabezpieczeniu wszystkich sąsiednich części. Posłuży ci do tego taśma malarska i folia.

Nie zapomnij o dokładnym oddzieleniu stref od siebie, byś nie musiał martwić się naniesieniem sprayu na inny element. Gdy to zrobisz, zeszlifuj papierem ściernym lub kostką cały element i odtłuść go. Możesz też przejechać na koniec ściereczką antystatyczną, by pozbyć się wszystkich pyłków.

Uzupełnienie i wyrównanie ubytków

Do szpachlowania wybierz produkty poliestrowe, które nadają się do aplikowania na plastik. Dobra wiadomość jest taka, że szpachla tego typu jest dosyć łatwa w obróbce. Nie przesadzaj z grubością warstwy, staraj się jednak nanieść ją w każde miejsce, gdzie jest potrzebna.

Po jej wyschnięciu przyjdzie pora na szlifowanie do gładkości, by malowanie zderzaka było efektywne. Tutaj potrzeba dokładności i czasu. Jeśli ubytek wymaga ponownego szpachlowania, zrób to i przeszlifuj zderzak jeszcze raz. Na koniec odtłuść element.

Malowanie zderzaka sprayem

Gdy powierzchnia jest odtłuszczona, możesz zabrać się za podkładowanie. Najlepiej wybierz kolor zbliżony do bazowego. Staraj się robić płynne ruchy i unikaj punktowego malowania. W przeciwnym razie zrobisz wyraźne zacieki. Trzymaj dyszę sprayu w odległości od zderzaka zalecanej przez producenta tj. ok. 20-25 cm. Zazwyczaj 2-3 warstwy będą wystarczające. Na koniec przeszlifuj papierem wodnym P600.

Nakładanie warstwy bazowej i bezbarwnej

W kolejnym etapie czeka cię już właściwe malowanie zderzaka. Przejedź po nim szmatką, by zebrać wszystkie pyłki i pozbyć się nalotów. Nakładaj cienkie warstwy (2-3) tak, by nie powstały zacieki. Po wyschnięciu i zmatowieniu bazy użyj lakieru bezbarwnego. Ten również musisz nałożyć w 3 warstwach. Następnie poczekaj około 4 dni. Ostatni etap to polerowanie elementu. Gotowe!

Malowanie zderzaka pozwoli ci oszczędzić nawet 400-500 zł, jeśli zrobisz wszystko samodzielnie. Oczywiście, efekt prawdopodobnie nie będzie taki sam. Pamiętaj jednak, by zapewnić sobie dobre warunki do pracy. Nigdy nie pracuj przy mocnym wietrze i deszczu, bo to zniweczy twój trud.

Jeśli bierzesz się za samodzielne malowanie zderzaka plastikowego, cena w warsztacie już cię nie przeraża. Wiesz już, co robić. Powodzenia!

Archiwum: lipiec 2021