Jaki mandat za brak gaśnicy może ci grozić? Nawet do kilkuset złotych! Niestety, to kara, która może cię spotkać, jeśli złamiesz przepisy! Bezpieczeństwo na drodze jest niezwykle ważne, dlatego twoje auto powinno być jak najlepiej zabezpieczone.

Mandat za brak gaśnicy wydaje się czymś całkiem logicznym, biorąc pod uwagę, że jej brak może doprowadzić do tragedii. Jednak, jak wysoka może być kara i ile punktów karnych dostaniesz? Czy grożą ci jeszcze jakieś dodatkowe konsekwencje? Sprawdź!

Jaki mandat za brak gaśnicy? Dowiedz się!

Mandat za brak gaśnicy może się wahać od zaledwie 20 zł do aż 500 zł. Wszystko zależy od tego, jak ryzykowna była sytuacja, w której zostałeś przyłapany. Jeśli zdarzy się wypadek, w którym konieczne będzie użycie gaśnicy, a ty nie będziesz jej posiadał, kara będzie zdecydowanie wyższa.

Z tego powodu, najlepiej zrobisz, jeśli ten przedmiot po prostu znajdzie się w twoim bagażniku. Nie jest przecież drogi, a jego posiadanie może uratować życie tobie bądź komuś innemu.

Brak gaśnicy a mandat – art. w polskim prawie

Jako kierowca musisz być w stanie poradzić sobie z niewielkim pożarem, nim ten stanie się naprawdę groźny. Dlatego nie możesz pozwolić sobie na brak gaśnicy! Mandat, przewidziany w art. 96 §1 pkt. 5 Kodeksu wykroczeń, możesz dostać za to od ręki. Wystarczy, że napotkasz na drodze kontrolę. 

Co ważne, ustawodawca bierze pod uwagę, że to prawo może być złamane zarówno umyślnie, jak i nieumyślnie. Na przykład, jeśli zapomnisz włożyć gaśnicę na miejsce po czyszczeniu samochodu i wyruszysz nim w trasę, zrobisz to nieumyślnie.

Jeśli zaś będziesz zwlekał z jej zakupem z jakiegokolwiek powodu i zupełnie świadomie, twój czyn będzie uznany za umyślny. Co za tym idzie, będzie ci grozić wyższa kara.

Mandat za gaśnicę to nie wszystko

Gaśnica powinna znajdować się w każdym samochodzie, w łatwo dostępnym miejscu. Jeśli jej nie posiadasz, samochód może nie przejść badania technicznego. Dlatego mandat za brak gaśnicy to nie wszystkie konsekwencje, jakie mogą cię spotkać.

Zanim wybierzesz się do stacji diagnostycznej, odwiedź mechanika. Ten dokładnie przejrzy twoje auto i wytknie ci te elementy, o których zapomniałeś bądź, które wymagają naprawy. W tej grupie może znaleźć się m.in. brak gaśnicy.

W końcu większość kierowców nigdy w swoim życiu z niej nie skorzysta! Mandat za gaśnicę to jednak niewielkie zmartwienie w porównaniu z brakiem możliwości zgaszenia pożaru, w którym może ucierpieć człowiek.

Mandat za brak legalizacji gaśnicy?

Gaśnica ma swoją datę przydatności. Po jakimś czasie może być po prostu niesprawna. Choć lepiej mieć w swoim aucie nowy model, szczególnie, że gaśnice nie są drogie, to nie będzie podstawa do wymierzenia kary. 

Mandat za brak legalizacji gaśnicy możesz otrzymać, jednak nie w chwili, gdy ta jest nieważna. Oznacza to, że możesz korzystać z jednej sztuki przez wiele lat i zrobić to zgodnie z prawem.

Jednak w twoim interesie jest regularne jej wymienianie. Jeśli nie zadziała w sytuacji awaryjnej bądź zadziała niepoprawnie, nie będziesz mógł np. ugasić groźnego pożaru, który może doprowadzić do śmierci innych osób. 

Jednak nawet wtedy mandat za brak gaśnicy nie będzie ci groził. Ale będzie też niewielkim problemem.

Mandat za brak gaśnicy a jej rozmiary

Mandat za brak gaśnicy może zostać ci wręczony także wtedy, gdy jest ona zbyt mała. Powinna ważyć co najmniej 1 kg. Jednak nie musisz się martwić o koszty! Gaśnicę kupisz już za ok. 30 zł i przez następne lata nie będziesz musiał się o tę kwestię martwić. 

Możesz zakupić także cały zestaw, który zawiera m.in. kamizelkę odblaskową czy apteczkę. Wtedy koszt wynosi ok. 50 zł. Jest to więc naprawdę bardzo opłacalna opcja, szczególnie że właśnie tyle wynosi zwykle mandat za brak gaśnicy.

Mandat za brak gaśnicy jest jak najbardziej uzasadniony. W kwestii bezpieczeństwa nie wolno rezygnować ze wszelkich zabezpieczeń. Dlatego zawsze pilnuj, aby w twoim bagażniku znalazły się apteczka czy inne przedmioty, które mogą pomóc ci w udzieleniu pierwszej pomocy w razie wypadku.

Archiwum: październik 2021