Pojazd, aby mógł wyjechać na drogi publiczne, musi nie tylko mieć ubezpieczenie, ale także być zarejestrowany. Dlatego mandat za brak tablicy rejestracyjnej wydaje się czymś oczywistym. Dowiedz się, co grozi za jazdę bez tablic rejestracyjnych. Jak wysoki może być mandat oraz, czy dostaniesz też punkty karne? Jazda bez tablic nie zdarza się często, ale sprawdź, dlaczego nie powinieneś tego robić!

Mandat za brak tablicy rejestracyjnej – taryfikator

Mandat za brak tablicy rejestracyjnej może wynosić maksymalnie 200 zł. Jeśli więc w takiej sytuacji napotkasz kontrolę, musisz liczyć się z konsekwencjami. Jazda bez tablic to błąd, który od razu zostanie wypatrzony przez funkcjonariuszy. W takiej sytuacji na pewno nie unikniesz kary. Mimo że brak tablic nie wpływa bezpośrednio na życie i zdrowie innych osób, to może utrudniać np. znalezienie samochodu po jego kradzieży bądź też na odnalezienie sprawcy wypadku, który uciekł z miejsca zdarzenia.

Czy można jeździć bez tablic rejestracyjnych?

Odpowiedź na pytanie o to, czy można jeździć bez tablic rejestracyjnych, nie jest oczywista. Możesz poruszać się pojazdem bez tablic, ale nie po drogach publicznych. Nikt nie zabroni ci jeździć po prywatnym placu. To, co będziesz tam robić, jest twoją sprawą, oczywiście tak długo, jak nie robisz tego komercyjnie i narażasz co najwyżej samego siebie. W innych przypadkach, niestety, taka jazda bardzo często kończy się mandatem.

Czy można jeździć bez przedniej rejestracji?

Czy można jeździć bez przedniej rejestracji? Odpowiedź na to pytanie brzmi dokładnie tak samo, jak ta o brak tablic. Możesz to robić, ale tylko na swoim prywatnym placu. Wyjeżdżając na drogę publiczną, musisz mieć ich komplet. I wtedy możesz dostać mandat za brak tablicy rejestracyjnej.

Lepiej więc nie ryzykuj i nie poruszaj się w ten sposób samochodem. Aktualnie, niestety, coraz częściej można natrafić na takie pojazdy. Wielu kierowców uważa, że przednie tablice nie są zbyt estetyczne. Czasem dochodzi też do nieumyślnego złamania przepisów, gdy np. tablica odpadnie w trakcie jazdy.

Czy można jeździć bez jednej tablicy rejestracyjnej – kolejne konsekwencje!

Wiesz już, że grozi ci mandat za brak tablicy rejestracyjnej. Jednak, czy są to wszystkie konsekwencje, które możesz ponieść? Niestety, nie! Przede wszystkim, takie auto nie ma prawa znaleźć się na drodze publicznej. Jeśli więc zostaniesz złapany, to policja bądź inny przedstawiciel służb porządkowych wezwą lawetę. Będziesz musiał za to zapłacić, dlatego w praktyce twój mandat będzie wynosił więcej niż 200 zł. Jakby tego było mało, jest także bardzo prawdopodobne, że zostanie ci odebrany dowód rejestracyjny.

Przypadkowa jazda bez tablic – co zrobić?

Co zrobić w sytuacji, w której przypadkiem straciłeś tablice? Przede wszystkim, jeśli jedziesz – zatrzymaj samochód na poboczu w bezpiecznym miejscu. Następnie spróbuj zorientować się, w jakich okolicznościach je straciłeś. Jeśli zostały ukradzione, możesz to zgłosić. Może też zdarzyć się, że tablica odpadnie w trakcie ulewy, gdy np. twoje auto będzie brodzić w wodzie. Wtedy możesz odwiedzić straż miejską, bądź policję, ponieważ to do nich trafiają zagubione tablice rejestracyjne.

Mandat za brak tablicy rejestracyjnej – nie wyjeżdżaj na ulicę

To, że kupiłeś auto, nie oznacza, że możesz od razu nim jeździć. Nie zapominaj o tym! Zawsze najpierw dopełnij wszelkich formalności, bo w innym przypadku mogą czekać cię nieprzyjemna kara i poważne konsekwencje. Brak tablicy rejestracyjnej jest widoczny znacznie bardziej, niż np. niezapięte pasy. Nie myśl, że ujdzie ci to na sucho, jeśli przypadkiem trafisz na przedstawicieli policji!

Archiwum: październik 2021