Kary za przekroczenie prędkości pozwalają na dopilnowanie, by droga była po prostu bezpieczna. Jednak nie da się ukryć, że bywają irytujące dla kierowców, którzy łamią przepisy. W inny sposób kontrolowanie osób poruszających się na drogach byłoby jednak znacznie utrudnione. Mandat za przekroczenie prędkości jest wagi przewinienia. Ile może wynosić? Sprawdź, nim wyjedziesz na drogę!

Mandaty za prędkość – czemu są tak ważne?

Mandaty za prędkość są zupełną podstawą systemu poruszania się po drogach nie tylko w Polsce. To one pozwalają służbom porządkowym pilnować tego, jak cywile poruszają się pojazdami. Zbyt wysoka prędkość pojazdu znacznie wydłuża drogę hamowania i pogarsza reakcję kierowcy. Z tego powodu to bezpośrednie zagrożenie dla pieszych czy rowerzystów. Mandat za przekroczenie prędkości ma za zadanie zminimalizować ten problem. Policja nie musi być świadkiem zdarzenia, abyś go dostał. Wystarczy, że natrafisz na radar!

Przekroczenie prędkości o 10 km/h – jaki mandat?

Do 10 km/h nie obowiązuje cię żaden mandat. Uznaje się, że jest to granica błędu pomiaru. Dlatego przekroczenie prędkości o 10 km/h spotyka się często. Wielu kierowców w mieście wręcz porusza się z prędkością 60 km/h zamiast 50 km/h. Jeśli jednak masz taką możliwość, staraj się nie przekraczać wskazanej przez ustawę prędkości. Jedź ostrożnie, szczególnie w strefie gęsto zamieszkanej. Mandat za przekroczenie prędkości to jedno, ale branie udział w niebezpiecznym wypadku – drugie. Nie ryzykuj życiem swoim i innych osób!

Przekroczenie prędkości o 40 km – jaki mandat?

Mandat za przekroczenie prędkości jest bezpośrednio związany z tym, ile masz na liczniku. Jeśli będziesz jechał szybciej o 40 km/h, grozi ci mandat od 200 do 300 zł, a także 6 punktów karnych. Kary za przekroczenie prędkości są stosunkowo wysokie. Na drugiej szali stoi jednak stwarzane na drodze niebezpieczeństwo.

Przekroczenie prędkości o… – poznaj kary!

Jakie mandaty za przekroczenie prędkości mogą ci grozić? To po prostu musisz wiedzieć. Na szczęście, dość łatwo to zapamiętać. 

Oto zestawienie, jaki mandat za przekroczenie prędkości dostaniesz:

 • 11-20 km/h – 50-100 zł;
 • 21-30 km/h – 100-200 zł;
 • 31-40 km/h – 200-300 zł;
 • 41-50 km/h – 300-400 zł;
 • od 51 km/h – 400-500 zł.

Można więc w skrócie powiedzieć, że za każde przekroczone 10 km/h czeka cię kolejne 100 zł kary.

Ile punktów karnych za przekroczenie prędkości?

To, ile punktów karnych dostaniesz za przekroczenie prędkości, jest właściwie bezpośrednio związane z wysokością mandatu. Widełki prędkości nie ulegają najmniejszej zmianie. Gdy dostaniesz mandat, musisz liczyć się z naliczeniem dodatkowych punktów. Jaka wartość może ci grozić? Oto zestawienie:

 • 11-20 km/h – 2 pkt karne;
 • 21-30 km/h – 4 pkt karne;
 • 31-40 km/h – 6 pkt karne;
 • 41-50 km/h – 8 pkt karne;
 • od 51 km/h – 10 pkt karnych.

Punkty karne za przekroczenie prędkości – uważaj na to!

Kierowca może zdobyć maksymalnie 24 punkty karne. Oznacza to, że w ciągu roku możesz przekroczyć prędkość o ponad 51 km/h do dwóch razy, jeśli nie chcesz stracić prawa jazdy. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne! 

Punkty karne za przekroczenie prędkości znikają po roku od daty zdarzenia. Istnieje jednak możliwość, że wkrótce dojdzie do zmiany w prawie i okres ten zostanie wydłużony do 2 lat.

Jaki mandat za przekroczenie prędkości za granicą?

Zbyt szybkie poruszanie się poza granicami Polski może wiązać się z jeszcze wyższymi karami. Jeśli planujesz podróż samochodem, musisz uważać. Jaki mandat za przekroczenie prędkości za granicą może cię obowiązywać? To zależy od konkretnego kraju. Na przykład w Niemczech za jazdę o 21-25 km/h szybciej będzie groziło 80 euro kary. Jeśli przekroczysz prędkość o 70 km/h, zapłacisz już 680 euro. To naprawdę dużo! Mandat za przekroczenie prędkości w Austrii wynosi co najmniej 60 euro.

Jakie mandaty za przekroczenie prędkości – możesz stracić uprawnienia!

Mandat za przekroczenie prędkości zwykle wręczany jest w pierwszej kolejności. Zwykle nie wiąże się on z większymi konsekwencjami. Jednak w niektórych sytuacjach policja może zdecydować o tym, że natychmiast utracisz prawo jazdy. Dotyczy to przypadków, gdy:

 • przekroczysz prędkość w trudnych warunkach;
 • będziesz jechał bardzo szybko w terenie zabudowanym;
 • będziesz stwarzał bezpośrednie zagrożenie na przejściu dla pieszych. 

Z tego powodu zawsze jedź spokojnie i staraj się nie spieszyć. Lepiej wyjechać wcześniej niż spowodować wypadek drogowy, który będzie cię prześladował przez długie lata.