Kierowcy są przyzwyczajeni, że na drogach publicznych obowiązują zasady ograniczenia prędkości. Niektóre z nich związane są nie tylko z rodzajem trasy, ale też porą dnia. Przekroczenie dozwolonej prędkości na autostradzie, ekspresówce, obwodnicy czy trasie lokalnej w terenie zabudowanym grozi mandatem i naraża uczestników ruchu na niebezpieczeństwo. A gdyby spojrzeć na to z drugiej strony, to czy istnieje minimalna prędkość na autostradzie? Dowiedz się, ile wynosi bezpieczna, optymalna prędkość na autostradzie!

Minimalna prędkość na autostradzie – czy jest uregulowana przepisami prawa i ile wynosi?

Aby znaleźć odpowiedź na pytanie, jaka jest minimalna prędkość na autostradzie, warto sięgnąć do przepisów prawa drogowego. Kluczowy jest tu art. 2. pkt. 3 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, gdzie można przeczytać: „Autostrada to droga dwujezdniowa, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi, na której nie dopuszcza się ruchu poprzecznego, przeznaczona tylko do ruchu pojazdów samochodowych, z wyłączeniem czterokołowca, które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h, w tym również w razie ciągnięcia przyczep”.

Z powyższego przepisu nie wynika bezpośrednio, jaka jest minimalna prędkość na autostradzie. Jednak wielu kierowców widząc w regulacjach wartość 40 km/h, stwierdza, że tyle wynosi optymalna, min. prędkość na autostradzie w Polsce. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, czy faktycznie ta wartość jest prawidłowa!

Minimalna prędkość na autostradzie a art. art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997

Próbując znaleźć odpowiedź na pytanie, ile wynosi prędkość minimalna na autostradzie w Polsce, warto sięgnąć do jeszcze jednego przepisu. Chodzi o art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108 poz. 908 z późn. zm.), gdzie napisano: „Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.” Nie znajdziemy tu wzmianki o tym, że minimalna prędkość na autostradzie to 40 km/h. Jaka zatem jest prawda? Czytaj dalej, by dowiedzieć się, z jaką prędkością należy poruszać się po autostradach w Polsce!

Czy minimalna prędkość jazdy autostradą w Polsce wynosi 40 km/h?

Krótko mówiąc – nie. Dlaczego? Powołując się na art. 19 ust. 1 Prawo o ruchu drogowym można stwierdzić, że kluczowe dla prawidłowego zachowania się na dowolnej trasie jest obranie bezpiecznej, optymalnej prędkości na autostradzie. Biorąc pod uwagę, że maksymalna prędkość na autostradzie to 140 km/h, to pojazd poruszający się z minimalną prędkością wynoszącą 40 km/h stanowiłby ogromne zagrożenie dla szybciej jadących uczestników ruchu.

Praktyka pokazuje, że minimalna prędkość na autostradzie nie jest dla kierowców najważniejsza. Kierują się raczej dewizą, że jeśli wyjeżdżają na trasę szybkiego ruchu, to chcą ją pokonać w jak najkrótszym czasie. Dlatego średnio poruszają się z prędkością 120-140 km/h. Gdyby jakiś uczestnik ruchu zdecydował się jechać 40 km/h uważając, że jest to minimalna, dopuszczalna prędkość na autostradzie, to stanowiłby ogromne zagrożenie dla siebie i innych.

Dlaczego na autostradzie nie ma prędkości minimalnej?

Sprawa jest bardzo prosta – autostrady umożliwiają pokonanie trasy szybciej niż na standardowych drogach. Z tego przywileju chętnie korzystają kierowcy. Dozwolona prędkość na autostradzie jest wyższa niż ta w terenie zabudowanym lub w jego pobliżu. Autostrady są dostosowane i przeznaczone do tego, by poruszać się po nich pewnie i szybko na tyle, na ile pozwalają warunki atmosferyczne oraz umiejętności i możliwości każdego kierowcy. Wszak najważniejsze jest bezpieczeństwo.

Wyznaczenie prędkości minimalnej na autostradach – czy to ma sens?

Określenie i uregulowanie przepisami minimalnej prędkości na autostradzie mogłoby przynieść więcej szkody niż pożytku. Wystarczy wyobrazić sobie jazdę autostradą przy fatalnych warunkach pogodowych. Czy w takiej sytuacji kierowca miałby za wszelką cenę utrzymywać minimalną prędkość na autostradzie, np. wspomniane 40 km/h w obawie przed mandatem? To przecież zupełnie nielogiczne!

Jaka maksymalna prędkość na autostradzie i innych trasach jest dozwolona?

Może warto przypomnieć górne zakresy prędkości, jakie są regulowane przez przepisy ruchu drogowego w Polsce. Podział uwzględnia nie tylko typ trasy, ale też teren zabudowany i aktualną godzinę. Ważne jest także, jakim pojazdem poruszasz się po danej drodze. Oto zestawienie, które obejmuje auta osobowe, motocykle i pojazdy o DMC<3,5 tony:

  • dopuszczalna prędkość na autostradzie – 140 km/h;
  • maksymalna prędkość na ekspresówce dwujezdniowej – 120 km/h;
  • dozwolona szybkość na trasie ekspresowej jednojezdniowej – 110 km/h;
  • maksymalna prędkość na innych trasach – 90 km/h.

Zupełnie inaczej jest w przypadku terenu zabudowanego. Tutaj dopuszczalne prędkości wynoszą:

  • 5:00-23:00 – 50 km/h;
  • 23:00-5:00 – 60 km/h;
  • strefa zamieszkania (zwykle osiedla mieszkaniowe) – 20 km/h.

Optymalna prędkość na autostradzie, czyli jak bezpiecznie poruszać się po autostradach

Wiele osób może błędnie zinterpretować fakt, że min. prędkość na autostradzie nie istnieje. Podkreślamy, że brak takiej regulacji nie oznacza, że należy pokonywać trasę z maksymalną prędkością, nie zważając na okoliczności. W cytowanym powyżej art. 19 ust. 1 ustawy wskazano, że kierujący pojazdem powinien dostosować prędkość do warunków terenu, jakości nawierzchni i warunków aktualnie panujących na trasie.

Wiesz, że prędkość minimalna na autostradzie nie obowiązuje i zdajesz sobie sprawę, że możesz jechać maksymalnie 140 km/h. Co zrobisz, gdy temperatura spadnie poniżej zera i zacznie padać deszcz? Czy nadal utrzymywanie prędkości w okolicach 140 km/h będzie rozsądne? Oczywiście, że nie. Dlatego należy dostosowywać styl jazdy i szybkość pojazdu do aktualnych warunków.

Każdy kierowca powinien samodzielnie określić i dostosować minimalną prędkość na autostradzie i innych trasach do panujących na drodze warunków oraz własnych umiejętności. Nie warto złorzeczyć na kogoś, kto prawym pasem jedzie, np. 100 km/h zamiast 140 km/h. Jak zdążyłeś zauważyć, dopuszczalna prędkość na autostradzie to 140 km/h. Widocznie uznał, że ta wartość jest optymalna i bezpieczna. Nigdzie jednak nie znajdziesz informacji o tym, jaka jest minimalna wartość prędkości na autostradzie w Polsce. Zamiast się nad tym zastanawiać, pamiętaj, że każdy kierowca zobowiązany jest do przestrzegania zasad i bezpiecznego poruszania się swoim pojazdem.

Archiwum: marzec 2021