Podróżując po Polsce, na pewno zauważasz coraz większą liczbę autostrad. Poruszanie się po takich szybkich trasach jest bardzo wygodne, a statystyki pokazują, że również bezpieczne. Chociaż dopuszczalna prędkość na autostradzie to 140 km/h, to na tych trasach zdarza się znacznie mniej wypadków, niż na zwykłych drogach krajowych. Oczywiście bardzo duże znaczenie będzie mieć tutaj to, że na autostradzie pasy ruchu są szerokie i nie ma na nich ostrych zakrętów.

Zastanawiasz się być może, jaka jest minimalna prędkość na autostradzie. Przepisy prawa polskiego nie mówią o żadnej minimalnej prędkości. Głoszą tylko, że powinieneś jechać w taki sposób, aby nie utrudniać ruchu. Wjeżdżając na trasę szybkiego ruchu, musisz po prostu pamiętać, żeby zachowywać się racjonalnie. Tak samo wtedy, gdy jeździsz po mieście i masz świadomość, że nie możesz blokować ruchu. 

W innych krajach przepisy dotyczące prędkości mogą się różnić. Zanim więc wybierzesz się w podróż zagraniczną, musisz wiedzieć, ile można jechać na autostradzie w Niemczech albo w Holandii, czy Hiszpanii.

Autostrada nie zawsze lepsza?

Pojawia się, zasadnicze pytanie – jaka konkretnie prędkość powinna występować podczas jazdy na autostradzie, aby opłacała się pod względem czasu przejazdu, ale jednocześnie, abyśmy nie spalali zbyt dużo paliwa? Niestety obydwa warunki będą się wykluczać. Jeżeli ci się nie spieszy, to nie ma sensu kierować się na autostradę, bo droga krajowa będzie krótsza. Na niej średnia prędkość to około 60 km/h w przypadku niezbyt dużego natężenia ruchu. Jeżeli jesteś cierpliwy i masz czas, drogi krajowe okażą się tańsze, tym bardziej że nie musisz płacić, tak jak ma to miejsce na autostradzie.

Prędkość na autostradzie kwestią indywidualną

Okazuje się, że w praktyce ograniczenie prędkości na autostradzie nie ma aż tak dużego znaczenia, bo polscy kierowcy i tak zwykle nie przekraczają 150 km/h. Zauważ, że prędkość na autostradzie to zawsze sprawa bardzo indywidualna. Kluczowe jest to, że w Polsce wciąż jest dużo odcinków darmowych, a opłaty na nich mogą się różnić i to znacznie. Wszystko zależy, gdzie wyjeżdżamy i gdzie zjeżdżamy z autostrady. Jedyną pewną rzeczą, do której możesz się odnieść to właśnie dopuszczalna prędkość na autostradzie w Polsce, z jaką powinieneś się poruszać po takich trasach. 

Wszystko zależy od tego, jakim samochodem jedziesz. W odniesieniu do jego parametrów będziesz wiedzieć, jaka prędkość na autostradzie będzie optymalna. Za przykład może posłużyć samochód benzynowy z silnikiem 1.6. Można przyjąć, że ta jednostka napędowa przy stałej prędkości 120 km/h spali około 6 litrów benzyny po przejechaniu 100 km. Słabszy silnik będzie więc palić mniej, a mocniejszy więcej, ale zależy to od producenta. Najlepiej też bazować na własnym doświadczeniu, czyli sprawdzić spalanie na autostradzie.

Podróż autostradą jest szybka i wygodna. Dopuszczalna prędkość na takiej trasie w Polsce to nawet 140 km/h, pozwala to na bardzo szybkie dotarcie do celu. Pamiętaj, że w innych krajach dopuszczalne prędkości mogą się znacznie różnić. Jazda autostradą jest płatna, dlatego czasami wybór zwykłej drogi krajowej może się okazać bardziej ekonomiczną opcją.

Archiwum: styczeń 2021