Koszt naprawy immobilizera jest na tyle duży, że często zmusza kierowców do pilnowania kluczyków, by nie musieli ich dorabiać. Kodowanie, adaptacja, a wcześniej nerwy związane z transportem pojazdu do zaufanego warsztatu – musisz się z tym liczyć, gdy jedyny kluczyk ci zginie.

Co jednak wtedy, gdy masz kluczyki, a mimo wszystko nie da się uruchomić silnika? Prawdopodobnie uszkodzeniu uległ właśnie „unieruchamiacz” i konieczna będzie naprawa immobilizera.

Immobilizer – naprawa. Na czym polega?

W pierwszej kolejności należy rozróżnić dwa typy usterki, którymi są: 

  • awaria transpondera
  • uszkodzenie centralki systemu. 

Jak masz rozpoznać, co się zepsuło w twoim samochodzie? Naprawa kluczyka z immobilizerem będzie konieczna, gdy uda ci się uruchomić silnik bez problemu kluczykiem zapasowym (o ile takim dysponujesz).

Taka sytuacja świadczy o uszkodzonym transponderze, czyli malutkiej pastylce umieszczonej w kluczyku lub karcie. To w nim zapisany jest numer, który jest weryfikowany przez centralkę systemu.

KIedy będzie konieczna naprawa immobilizera?

Jeśli silnik po chwili gaśnie i miga kontrolka immobilizera, a przy uruchomieniu auta drugim kluczykiem wszystko jest w porządku, to masz pewność, że kluczyk nr 1 trzeba naprawić.

Inaczej może być w momencie, gdy zarówno pierwszym, jak i drugim kluczykiem nie sposób uruchomić pojazdu. Od rodzaju systemu zależy, czy uda ci się „zakręcić silnikiem”, czy po prostu przy pozycji „zapłon” nic się nie wydarzy.

W takim przypadku jest spore ryzyko, że centralka systemu jest do wymiany. A to niesie za sobą spore koszty.

Wymiana immobilizera – cena i sposób naprawy

Jeśli pierwszy kluczyk nie radzi sobie z uruchomieniem pojazdu, a zapasowy robi to bez problemu, czeka cię naprawa samego kluczyka. Krótko mówiąc – zakup i zakodowanie nowego transpondera. Taka operacja nie wydrenuje twojego portfela, ale musisz liczyć się z kosztami zazwyczaj powyżej 100 złotych. 

Immobilizer – naprawa. Cena wymiany uszkodzonej centralki

Naprawa immobilizera w przypadku awarii centralki będzie o wiele bardziej kosztowna. Dlaczego? Główne powody wyższych kosztów to:

  •  konieczność odprowadzenia pojazdu do warsztatu; 
  • wymiana centralki;
  • ponowne kodowanie kluczyków. 

Pamiętaj, by nie robić tego w pierwszym lepszym warsztacie albo tam, gdzie jest po prostu taniej. Dlaczego?

W skrajnych przypadkach wymiana immobilizera może cię kosztować nie tylko kilkaset złotych, lecz także utratę pojazdu. Mechanik ma bowiem dostęp do systemu immobilizera. Nieuczciwy może zakodować dowolną liczbę kluczyków, które przekaże złodziejowi.

Wymiana immobilizera – koszt nowej centralki w ASO i warsztacie

Ile kosztuje naprawa immobilizera w przypadku uszkodzonej centralki? Jeśli tylko twój pojazd można uruchomić poza ASO, łączny koszt nie powinien przekroczyć 800-1000 złotych. Jednak w przypadku nowoczesnych aut, które można naprawić jedynie w autoryzowanych serwisach, koszty znacznie rosną.

Dlaczego? Naprawa jest skomplikowana, istnieje wiele poziomów zabezpieczeń i trzeba dobrać nowe części. Taka naprawa też trochę potrwa, dlatego nie jest to zbyt optymistyczny scenariusz.

Samodzielna naprawa immobilizera – cena 

Jeśli masz starszy pojazd z mało skomplikowanymi zabezpieczeniami, możesz naprawić immobilizer samodzielnie. Obejmuje to raczej jedynie uszkodzenia transpondera. W jaki sposób to zrobić?

Potrzebny ci będzie program komputerowy, dzięki któremu dostaniesz się do jednostki sterującej. Naprawa immobilizera obejmuje też zakup całkowicie nowego transpondera.

Jak naprawić transponder krok po kroku?

Na początku musisz uruchomić zapłon przy pomocy kluczyka zapasowego i odczytać kod PIN zapisany w transponderze. Gdy już masz ten kod, możesz zakodować drugi kluczyk z czystym transponderem. W ten sposób nadasz mu odpowiedni PIN. Jeśli wszystko się powiedzie, będziesz mógł skorzystać z nowego kluczyka zaadaptowanego samodzielnie.

Jeśli jednak nie masz dostępu do interfejsu ani wiedzy o sterowniku swojego auta, lepiej nie rób tego sam. Możesz w ten sposób popsuć więcej, niż myślisz. Koszt naprawy transpondera, jak już pisaliśmy, nie jest wysoki, dlatego czasem lepiej nie ryzykować.

Jak widzisz, naprawa immobilizera może być całkiem tania lub bardzo kosztowna. Wszystko zależy od tego, jaki element systemu został uszkodzony. Ciekawą opcją dla osób z wprawą może być także samodzielne zakodowanie transpondera.

Archiwum: czerwiec 2021