Foteliki, maty i podstawki dla dzieci do samochodów są nie tylko wymagane prawem, ale przede wszystkim wpływają na komfort podróżowania i ochronę zdrowia i życia. Nie ma sensu zamieniać kilku chwil zapinania dziecka w foteliku na wielki stres po kolizji lub stłuczce. Sprawdź, od jakiego wzrostu bez fotelika dziecko może jeździć legalnie i bezpiecznie!

Od jakiego wzrostu można jeździć bez fotelika?

W polskim prawie zmienił się zapis dotyczący jazdy bez fotelika. Kryterium stał się wzrost, nie – jak dotychczas – wiek. Od jakiego wzrostu można jeździć bez fotelika? Ta granica to 150 cm. Twoje dziecko, przekraczając tę wartość, nie musi już przemierzać razem z tobą kilometrów, zapięte w urządzenie podtrzymujące. 

Na fakt, od jakiego wzrostu bez fotelika dzieci mogą podróżować, wpływa też ich waga. Ustawodawca umożliwił odstąpienie od kryterium wzrostowego na rzecz tego związanego z wagą dziecka. Mowa oczywiście o dzieciach ważących bardzo dużo.

Do jakiego wzrostu fotelik jest obowiązkowy? Kilka wyjątków

Górna granica wzrostu w ustawie to 150 cm. Jednak na to, do jakiego wzrostu fotelik jest obowiązkowy, ma wpływ także postura dziecka. Foteliki dotychczas były homologowane do 36 kg. To była górna granica, po której urządzenie podtrzymujące stawało się zbędne. 

A od jakiego wzrostu bez fotelika może jeździć dziecko, jeśli waży więcej niż 36 kg? Musi jednocześnie przekroczyć 135 cm wzrostu. Możesz też zdecydować się na fotelik homologowany do 54 kg – takie również od jakiegoś czasu stają się dostępne.

Kiedy dziecko może jeździć bez fotelika w samochodzie?

Jako odpowiedzialny i rozsądny rodzic wiesz już, kiedy dziecko może jeździć bez fotelika. Musi mieć:

  • powyżej 150 cm wzrostu;
  • powyżej 135 cm wzrostu, jeśli jednocześnie waży ponad 36 kg. 

To jednak nie wszystko, bo prawo przewiduje kolejne odstępstwa od wyżej wymienionej reguły. 

Tym razem nie chodzi o to, od jakiego wzrostu dziecko bez fotelika może jeździć w aucie, a raczej, ile twoich pociech podróżuje z tobą jednocześnie. Jeżeli tylna kanapa nie jest przystosowana do zainstalowania 3 fotelików, to najstarsze z dzieci może podróżować zapięte na środku w pasy bezpieczeństwa. Musi mieć jednak więcej niż trzy lata. Nie jest to też najbezpieczniejszy sposób przewożenia takiego malucha.

Jazda dziecka bez fotelika a komunikacja prywatna i miejska

To kolejna sytuacja, w której twoja pociecha nie musi być zapięta w fotelik. O ile w przypadku miejskiej komunikacji raczej trudno o zamontowanie urządzenia podtrzymującego z uwagi na brak pasów, to w taksówce jest taka opcja. Nie zawsze to, od jakiego wzrostu bez fotelika można podróżować, jest najważniejsze. Czasem lepiej zrezygnować z takich udogodnień i zapewnić dziecku bezpieczeństwo. Możesz w tym celu zamówić taksówkę dostosowaną do przewożenia małych dzieci lub zabrać swój fotelik.

Gdy dziecko musi podróżować pojazdami służb ratowniczych lub policji

Konieczność jazdy z dzieckiem w karetce lub radiowozie to przede wszystkim ogromny stres Ustawodawca też rozumie, jak wyjątkowe są to sytuacje. Wtedy już nie liczy się to, od jakiego wzrostu bez fotelika jedzie dziecko. W tak traumatycznych chwilach, gdy prawdopodobnie liczy się każda sekunda, foteliki nie są wymagane. 

Do kiedy fotelik dla dziecka i po co mu on?

Kwestia dotycząca tego, do kiedy fotelik dla dziecka jest konieczny, została już jednoznacznie wyjaśniona. Czasem jednak pojawia się pytanie, dlaczego dzieci w ogóle należy wozić w takich samochodowych fotelikach. Przecież dawniej nie było takiego obowiązku i maluchy jeździły na wakacje i towarzyszyły rodzicom na co dzień. Tłumacząc, od jakiego wzrostu bez fotelika może jeździć dziecko, warto wyjaśnić też, dlaczego powinno z niego korzystać.

Kilkuletnie dzieci są inaczej zbudowane niż nastolatkowie czy osoby dorosłe. Główka twojej pociechy jest cięższa, a za jej podtrzymywanie odpowiadają słabo rozwinięte mięśnie przy odcinku szyjnym kręgosłupa. Konstrukcja pasów bezpieczeństwa powoduje, że pas ramienny przebiega u dziecka na szyi, a biodrowy – na brzuchu. W razie nagłego hamowania albo zderzenia ciało dziecka leci do przodu, a pasy nie natrafiają na opór kości. Z tego powodu maluchom w takiej sytuacji grozi nie tylko przecięcie w pół, ale i dekapitacja.

Jak foteliki rozwiązują kwestię bezpieczeństwa

Foteliki sprawiają, że dziecko jest mniej ruchliwe i nie przyjmuje niebezpiecznych pozycji podczas jazdy. Ułatwiają też poprowadzenie wyprofilowanych pasów w odpowiednich miejscach na ciele. To, od jakiego wzrostu bez fotelika może jechać z tobą dziecko, przestaje mieć znaczenie w momencie wypadku. Wtedy cieszysz się, że fotelik był w aucie, a pociecha jest bezpieczna, chociaż może lekko wystraszona.

Wzrost, waga i fotelik samochodowy – podsumowanie

Dziecko nie zawsze rozumie, dlaczego musi siedzieć w specjalnym foteliku. Dlatego zapewnij mu wygodne i przyjemne miejsce podróży. Aby uniknąć marudzenia podczas wsiadania, postaraj się dopasować fotelik do budowy ciała malucha. Wtedy podróż będzie bardziej komfortowa i bezpieczna dla pociechy

Artykuł opracowany we współpracy z naszedziecko.pl

Archiwum: październik 2021