Odcinkowe pomiary prędkości w Polsce – do czego służą?

W systemie, jakim posługują się służby mundurowe i Główny Inspektorat Transportu Drogowego, funkcjonują fotoradary, jak i odcinkowy pomiar prędkości. Jak działa? Właściwie masz tu do czynienia z elementami, które stanowią części systemu centrum automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym.

System odcinkowego pomiaru prędkości służy do pomiaru tego, w jakim czasie kierowca przejedzie dany odcinek drogi. Nie mierzy więc prędkości, z jaką się poruszasz, ale to, jak szybko pokonasz dany odcinek drogi. Jeśli pomiar odcinkowy wskazuje, że zrobiłeś to zbyt prędko, wówczas świadczy to o złamaniu przepisów.

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości? Kiedy możesz otrzymać mandat?

Łatwo można to zrozumieć na przykładzie – jeśli odcinkowy pomiar prędkości obejmuje odcinek drogi o długości 2 km, a dozwolona prędkość wynosi tu 50 km/h, to oznacza, że akceptowalny jest czas przejazdu tego odcinka w 2 minuty i 24 sekundy (w 144 sekund). Jeśli system wykryje, że kierowca przebył tę drogę w czasie 2 minut, automatycznie identyfikuje przekroczenie prędkości.

Nie wie natomiast, czy kierowca jechał przez np. 1,5 km z prędkością przepisową, a ostatnie 500 m przejechał z mocno wciśniętym do dechy pedałem gazu. Analogicznie, nie dostaniesz mandatu za przekroczenie prędkości na odcinkowym jej pomiarze, jeśli nawet będziesz jechał 100 km/h przez większość odcinka pomiarowego, ale na samym jego końcu staniesz na 2 minuty i następnie będziesz kontynuować jazdę.

Oczywiście może się zdarzyć, że na tym samym odcinku będzie stał patrol policji i drogówka i tak wlepi ci mandat za złamanie przepisów. Nie unikniesz więc tak kary.

Jak w istocie identyfikuje się kierowców na odcinkowym pomiarze prędkości?

Twórcy systemu odcinkowego pomiaru prędkości tak go opracowali, by sprawdzał czas przejazdu każdego kierowcy w sposób automatyczny. System pomiaru odcinkowego składa się z dwóch kamer zlokalizowanych na początku i końcu każdego odcinka pomiaru.

Kiedy zbliżysz się swoim samochodem do pierwszej z kamer, sczytuje ona numery rejestracyjne pojazdu i przypisuje mu określony czas wjazdu – z dokładnością nawet do jednej sekundy. Kamera na końcu odcinka także robi zdjęcie numeru rejestracyjnego i zapisuje informację o czasie wyjazdu.

Dane te trafiają do komputera i z pomocą prostego wzoru wyliczana jest średnia prędkość. Jeśli okaże się ona wyższa niż dopuszczalna na danym odcinku, to zdjęcia twojejego samochodu z wjazdu i wyjazdu wraz z godzinami to trafiają do GITR, gdzie są odpowiednio obrabiane i wysyłane do właściciela auta.

Procedura jest tożsama jak w przypadku ukarania mandatem za pomocą fotoradarów identyfikujących w jednym miejscu przekroczenie prędkości. Bardzo ważną kwestią jest to, że odcinkowy pomiar dokonuje sprawdzenia prędkości na dłuższym kontrolowanym odcinku, podczas gdy radary i fotoradary tylko w konkretnym, jednym punkcie drogi.

Gdzie znajdują się odcinkowe pomiary prędkości? Aktualna lista lokalizacji

W trakcie realizowania projektu pod nazwą „Budowa systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym” Ministerstwo Infrastruktury i GITD wytypowało miejsca, w których na drodze miał być zamontowany odcinkowy pomiar prędkości. Gdzie znalazły się takie urządzenia rejestrujące?

Głównie na odcinkach o niezmiennych, stałych ograniczeniach prędkości, gdzie istniała potrzeba polepszenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Tam, gdzie identyfikowana była największa liczba wypadków, których powodem było przekroczenie prędkości, zamontowano elementy odcinkowego pomiaru, który kontroluje prędkość i monitoruje kierowców.

Łącznie w 29 miejscach w całym kraju, jak poinformowała w swoim komunikacie Najwyższa Izba Kontroli (NIK), istnieją takie urządzenia (aparaty fotograficzne lub kamery). Na odcinkowy pomiar prędkości natkniesz się, m.in. w:

  • Tarnowskich Górach;
  • Gorzycach;
  • Lublinie;
  • Sulechowie;
  • Sochaczewie;
  • Tomaszowie Mazowieckim;
  • Kolbuszowej.

Odcinkowy pomiar prędkości s7

Na przykład odcinkowy pomiar prędkości zlokalizowany jest na drodze S7. Zamontowany jest w trzech miejscach – w Baboszewie – Rybitwy-Polesie i w Pawłowie oraz w gminie Płońsk w Szymanach.

Jak jest oznaczony pomiar odcinkowy prędkości? Czy oznaczenia różnią się od oznaczeń fotoradaru?

Nie będziesz zaskoczony faktem, że w danym miejscu znajduje się odcinkowy pomiar prędkości. Obserwuj znaki na drodze, ponieważ odcinkowe pomiary prędkości w Polsce muszą być zgodnie z prawem oznaczone. Wykorzystuje się do tego celu takie same znaki, jak przy wskazywaniu lokalizacji fotoradarów – znaki D-51 „automatyczna kontrola prędkości”.

Pod niebieskim znakiem z symbolem fotoradaru jest umieszczana biała tabliczka z napisem: „Kontrola średniej prędkości na odcinku …. km”. Nad drogą, gdzie umieszczony jest odcinkowy pomiar prędkości, umieszczane są maszty z zainstalowanymi kamerami w kolorze żółtym – mniej więcej są one zamontowane w odległości około 100 metrów za znakiem.

Archiwum: styczeń 2023