Przepisy

Odcinkowy pomiar prędkości – bat na kierowców przekraczających prędkość

Kierowcy w Polsce nagminnie łamią przepisy dotyczące ograniczenia prędkości na drogach. System kontroli prędkości kierowców obejmuje stacjonarne i mobilne (przenośne) fotoradary, tzw. suszarki wykorzystywane przez patrole drogówki, jak i system polegający na odcinkowym pomiarze prędkości. Na czym polega odcinkowy pomiar prędkości i gdzie w Polsce się z nim spotkasz?

Odcinkowe pomiary prędkości w Polsce – do czego służą?

W systemie, jakim posługują się służby mundurowe i Główny Inspektorat Transportu Drogowego, funkcjonują fotoradary, jak i odcinkowy pomiar prędkości. Jak działa? Właściwie masz tu do czynienia z elementami, które stanowią części systemu centrum automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym. System odcinkowego pomiaru prędkości służy do pomiaru tego, w jakim czasie kierowca przejedzie dany odcinek drogi. Nie mierzy więc prędkości, z jaką się poruszasz, ale to, jak szybko pokonasz dany odcinek drogi. Jeśli pomiar odcinkowy wskazuje, że zrobiłeś to zbyt prędko, wówczas świadczy to o złamaniu przepisów.

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości? Kiedy możesz otrzymać mandat?

Łatwo można to zrozumieć na przykładzie – jeśli odcinkowy pomiar prędkości obejmuje odcinek drogi o długości 2 km, a dozwolona prędkość wynosi tu 50 km/h, to oznacza, że akceptowalny jest czas przejazdu tego odcinka w 2 minuty i 24 sekundy (w 144 sekund). Jeśli system wykryje, że kierowca przebył tę drogę w czasie 2 minut, automatycznie identyfikuje przekroczenie prędkości. Nie wie natomiast, czy kierowca jechał przez np. 1,5 km z prędkością przepisową, a ostatnie 500 m przejechał z mocno wciśniętym do dechy pedałem gazu. Analogicznie, nie dostaniesz mandatu za przekroczenie prędkości na odcinkowym jej pomiarze, jeśli nawet będziesz jechał 100 km/h przez większość odcinka pomiarowego, ale na samym jego końcu staniesz na 2 minuty i następnie będziesz kontynuować jazdę. Oczywiście może się zdarzyć, że na tym samym odcinku będzie stał patrol policji i drogówka i tak wlepi ci mandat za złamanie przepisów. Nie unikniesz więc tak kary. 

Jak w istocie identyfikuje się kierowców na odcinkowym pomiarze prędkości?

Twórcy systemu odcinkowego pomiaru prędkości tak go opracowali, by sprawdzał czas przejazdu każdego kierowcy w sposób automatyczny. System pomiaru odcinkowego składa się z dwóch kamer zlokalizowanych na początku i końcu każdego odcinka pomiaru. Kiedy zbliżysz się swoim samochodem do pierwszej z kamer, sczytuje ona numery rejestracyjne pojazdu i przypisuje mu określony czas wjazdu – z dokładnością nawet do jednej sekundy. Kamera na końcu odcinka także robi zdjęcie numeru rejestracyjnego i zapisuje informację o czasie wyjazdu. Dane te trafiają do komputera i z pomocą prostego wzoru wyliczana jest średnia prędkość. Jeśli okaże się ona wyższa niż dopuszczalna na danym odcinku, to zdjęcia twojejego samochodu z wjazdu i wyjazdu wraz z godzinami to trafiają do GITR, gdzie są odpowiednio obrabiane i wysyłane do właściciela auta. Procedura jest tożsama jak w przypadku ukarania mandatem za pomocą fotoradarów identyfikujących w jednym miejscu przekroczenie prędkości. Bardzo ważną kwestią jest to, że odcinkowy pomiar dokonuje sprawdzenia prędkości na dłuższym kontrolowanym odcinku, podczas gdy radary i fotoradary tylko w konkretnym, jednym punkcie drogi.

Gdzie znajdują się odcinkowe pomiary prędkości? Aktualna lista lokalizacji

W trakcie realizowania projektu pod nazwą „Budowa systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym” Ministerstwo Infrastruktury i GITD wytypowało miejsca, w których na drodze miał być zamontowany odcinkowy pomiar prędkości. Gdzie znalazły się takie urządzenia rejestrujące? Głównie na odcinkach o niezmiennych, stałych ograniczeniach prędkości, gdzie istniała potrzeba polepszenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Tam, gdzie identyfikowana była największa liczba wypadków, których powodem było przekroczenie prędkości, zamontowano elementy odcinkowego pomiaru, który kontroluje prędkość i monitoruje kierowców. Łącznie w 29 miejscach w całym kraju, jak poinformowała w swoim komunikacie Najwyższa Izba Kontroli (NIK), istnieją takie urządzenia (aparaty fotograficzne lub kamery). Na odcinkowy pomiar prędkości natkniesz się, m.in. w:

  • Tarnowskich Górach;
  • Gorzycach;
  • Lublinie;
  • Sulechowie;
  • Sochaczewie;
  • Tomaszowie Mazowieckim;
  • Kolbuszowej. 

Odcinkowy pomiar prędkości s7

Na przykład odcinkowy pomiar prędkości zlokalizowany jest na drodze S7. Zamontowany jest w trzech miejscach – w Baboszewie – Rybitwy-Polesie i w Pawłowie oraz w gminie Płońsk w Szymanach. 

Jak jest oznaczony pomiar odcinkowy prędkości? Czy oznaczenia różnią się od oznaczeń fotoradaru?

Nie będziesz zaskoczony faktem, że w danym miejscu znajduje się odcinkowy pomiar prędkości. Obserwuj znaki na drodze, ponieważ odcinkowe pomiary prędkości w Polsce muszą być zgodnie z prawem oznaczone. Wykorzystuje się do tego celu takie same znaki, jak przy wskazywaniu lokalizacji fotoradarów – znaki D-51 „automatyczna kontrola prędkości”. Pod niebieskim znakiem z symbolem fotoradaru jest umieszczana biała tabliczka z napisem: „Kontrola średniej prędkości na odcinku …. km”. Nad drogą, gdzie umieszczony jest odcinkowy pomiar prędkości, umieszczane są maszty z zainstalowanymi kamerami w kolorze żółtym – mniej więcej są one zamontowane w odległości około 100 metrów za znakiem.

1 komentarz do “Odcinkowy pomiar prędkości – bat na kierowców przekraczających prędkość”

  1. Dzięki za fajny tekst, z którego można było się co nieco dowiedzieć na temat tego, jak w istocie działają odcinkowe pomiary prędkości. Chętnie zerknę również na inne artykuły! Wszystkiego dobrego!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Popularne wpisy: