To urządzenie powstało z potrzeby. Pojazdy stają się coraz bardziej nowoczesne i mają skomplikowaną aparaturę. Oscyloskop samochodowy pozwala przeprowadzić wstępną diagnostykę pojazdu. Aby stwierdzić dokładniej, co dzieje się z elektroniką, będziesz potrzebować znacznie bardziej zaawansowanych narzędzi. Jednak nie oznacza to, że ten sprzęt, o którym piszemy, jest łatwy w obsłudze. Oscyloskop w diagnostyce samochodowej pozwala ustalić ogólny problem, z jakim boryka się pojazd. Przedstawiamy, w jaki sposób działa to urządzenie. Jeśli chcesz wiedzieć o nim więcej, koniecznie czytaj nasz artykuł!

Oscyloskop samochodowy – do czego służy?

Oscyloskop samochodowy zmienia sygnały elektryczne w światło, które następnie pojawia się na wyświetlaczu. Sprzęt ten pokazuje napięcie prądu w danym czasie na dwóch osiach. Dzięki temu można sprawdzić konkretny komponent elektryczny, co pozwala na określenie, czy wszystko w nim działa poprawnie. Współcześnie oscyloskopy są stosowane nie tylko przy testowaniu pojazdów, lecz również przy sprawdzaniu funkcji wielu innych urządzeń elektrycznych, którymi są komputery i różnego rodzaju maszyny.

Zastosowanie oscyloskopu w warsztacie samochodowym jest… trudne

Oscyloskop samochodowy jest niestety urządzeniem dość trudnym w użytkowaniu. Choć można go znaleźć niemal w każdym warsztacie, mechanicy nie sięgają po niego zbyt często. Dlatego raczej nie ma się co spodziewać, że osoba będąca amatorem w dziedzinie mechaniki i diagnostyki często z niego skorzysta. Jednak jeśli nauczysz się korzystać z oscyloskopu, może być on niezwykle przydatny. Pamiętaj o najważniejszych kwestiach:

  • koniecznie używaj go tak, jak zostało zapisane w dokumentacji fabrycznej;
  • sprawdzaj, jakie wyniki pokazują poprawnie działające systemy. Warto je zapisywać, aby następnie porównać je z błędnymi odczytami.

Multimetr samochodowy z oscyloskopem będzie miał więcej zastosowań

Multimetr jest kolejnym bardzo popularnym w warsztacie urządzeniem. Jest niezwykle przydatny, ale jego możliwości są mocno ograniczone. Nie informuje ani o przebiegu, ani obecności szybkozmiennych zakłóceń. Właśnie z tego powodu warto wybrać urządzenie, które łączy zarówno multimetr, jak i oscyloskop samochodowy. W końcu to drugie urządzenie potrafi m.in. sprawdzać poprawność działania enkoderów albo czujników położenia. Multimetr to mobilny sprzęt, który bez problemu zabierzesz ze sobą w podróż, albo na wszelki wypadek będziesz miał w bagażniku swojego pojazdu.

Oscyloskop samochodowy – jaki wybrać?

Na jakie cechy oscyloskopu samochodowego musisz zwrócić uwagę? Przede wszystkim, powinien on mieć co najmniej dwa różne kanały, dzięki którym podłączysz sondy prądowe i nie tylko. Jeśli ma się przydać w warsztacie samochodowym, odpowiedni zakres odczytów od to od 2 mv do 200 v. Powinien również wykonywać bardzo szybkie pomiary i dobrze radzić sobie z dłuższymi sesjami (nawet do ok. 200 min.). Częstotliwość próbkowania powinna z kolei wynosić ok. 8-40 MS/a. Im będzie wyższa, tym lepiej dla ciebie!

Ile kosztują oscyloskopy samochodowe?

Te urządzenia nie należą do najdroższych. Dlatego bardzo często można znaleźć je w warsztatach, nawet jeśli mechanicy nie potrafią z nich korzystać. Sprawne oscyloskopy samochodowe kupisz już za ok. 350-400 zł, choć najlepsze modele dostaniesz za ponad 1000 zł. Jeśli chcesz nauczyć się z niego korzystać, konieczne może okazać się szkolenie, a to będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami. Nie zrażaj się jednak, bo jeżeli prowadzisz warsztat samochodowy, to taka inwestycja może się naprawdę szybko zwrócić.

Oscyloskop samochodowy to dość tanie i popularne w warsztatach urządzenie do podstawowej diagnostyki. Korzystanie z niego wymaga jednak wiedzy i nieco doświadczenia. Taki sprzęt na pewno będzie przydatny w twoim warsztacie. Musisz tylko dowiedzieć się, jak go obsługiwać, ale ta wiedza na pewno nie pójdzie na marne!

Archiwum: wrzesień 2021