Jak śpiewał Lech Janerka, „rower jest wielce okej”. Z tego założenia wychodzi coraz więcej osób, które rowerem dojeżdżają do pracy czy szkoły. Niestety, w konsekwencji nieodpowiedniego dostosowania infrastruktury do potrzeb rowerzystów, często dochodzi do wypadków z ich udziałem. Potrącenie rowerzysty to nie przelewki – kto bierze za to odpowiedzialność?

Potrącenie rowerzysty – gdzie do niego dochodzi?

W jakich miejscach najczęściej ma miejsce potrącenie rowerzysty? Są to:

W zasadzie nie ma znaczenie, gdzie wydarzy się potrącenie rowerzysty – konsekwencje zwykle są bardzo poważne. Dobrze, gdy kierujący jednośladem ma kask i ochraniacze, bo wtedy jest szansa na nieco mniejszy uszczerbek na zdrowiu. Jednak najczęściej siła uderzenia jest na tyle duża, że dochodzi do złamań czy wstrząśnienia mózgu. Niestety, zdarzają się też śmiertelne wypadki. W zdecydowanej większości przypadków to kierowca auta ponosi za nie odpowiedzialność.

Co grozi za potrącenie rowerzysty?

Mówiąc wprost – sprawa w sądzie. Kara za potrącenie rowerzysty jest zależna od uszczerbku na zdrowiu poszkodowanego. Najłagodniej traktowani są ci kierowcy, którzy spowodowali wypadek z lekkim uszczerbkiem, czyli takim, którego skutki nie trwały dłużej niż 7 dni. W przypadku lekkiego i średniego uszczerbku sąd może wymierzyć karę do 3 lat pozbawienia wolności. 

A co grozi za potrącenie rowerzysty ze skutkiem ciężkiego uszczerbku? Tutaj konsekwencje to nawet 8 lat pozbawienia wolności.

Śmiertelne potrącenie rowerzysty – konsekwencje dla kierowcy

Chociaż sądy często wydają wyroki w zawieszeniu w przypadku takich zdarzeń, to śmiertelne potrącenie rowerzysty nie jest traktowane lekko. Sąd może ustanowić karę pozbawienia wolności na poziomie 8 lat lub więcej. W razie wypadku śmiertelnego prokuratura zawsze bierze pod uwagę również inne okoliczności zdarzenia. 

Potrącenie rowerzysty nie musi wynikać jedynie z wymuszenia pierwszeństwa. Często dochodzi do niego na skutek przekroczenia prędkości czy jazdy pod wpływem alkoholu. To wszystko zwiększa karę.

Potrącenie rowerzysty na pasach – co wtedy?

W tym przypadku może dojść do złagodzenia winy kierowcy i przeniesienia odpowiedzialności na rowerzystę. Przejście dla pieszych jest miejscem, w którym rower trzeba prowadzić. Niedozwolona jest jazda po nim. Dlatego potrącenie rowerzysty w tym miejscu powoduje złagodzenie kary dla kierowcy auta. 

Inaczej jest, gdy wypadek zdarzył się na pasach wyznaczających przejazd drogi rowerowej. Potrącenie rowerzysty na pasach tego typu nie zwalnia kierowcy z odpowiedzialności karnej za popełniony czyn.

Dlaczego kierowca ponosi konsekwencje za potrącenie rowerzysty?

W przypadku takiego zdarzenia drogowego art. 177 KK wskazuje na nieumyślne spowodowanie wypadku przez nieumyślne złamanie zasad bezpieczeństwa. Szkoda poszkodowanego oparta jest na zasadzie ryzyka. Uszczerbek na zdrowiu powstaje nie z powodu ruchu roweru, a pojazdu mechanicznego, czyli samochodu. Dlatego to kierowca w większości przypadków ponosi odpowiedzialność za takie zdarzenie drogowe. 

Są jednak pewne wyjątki, gdy potrącenie pieszego nie spada na barki kierowcy. Jakie?

Kiedy kierowca nie odpowiada za potrącenie rowerzysty?

W tym przypadku trzeba wziąć pod uwagę tzw. okoliczności egzoneracyjne. Zaliczają się do nich:

  • wyłączna wina rowerzysty;
  • działanie sił niezależnych, np. warunków atmosferycznych;
  • wpływ osoby trzeciej.

W takich sytuacjach zdarza się, że wina za potrącenie rowerzysty będzie zupełnie zdjęta z kierowcy. Jest to logiczne, bo trudno jest przewidzieć każdą sytuację na drodze i zapobiec jej powstaniu.

Potrącenie rowerzysty – jak temu zapobiec?

Jako kierowca samochodu uważaj na newralgiczne miejsca. Przede wszystkim miej świadomość, że wielu rowerzystów nie przeprowadza rowerów przez przejścia dla pieszych. Dlatego, gdy widzisz zatrzymujący się pojazd na sąsiednim pasie, ty też się zatrzymaj. Rowerzysta często wpada na jezdnie o wiele szybciej niż pieszy. Potrącenie rowerzysty ma też miejsce na wjazdach do posesji, gdy chodnik lub droga rowerowa na chwilę się urywają.

Pamiętaj – potrącenie rowerzysty jest przestępstwem. Odpowiadasz za nie w zdecydowanej większości przypadków, jeśli jesteś kierowcą. Wiesz już, jaka kara za potrącenie rowerzysty może cię czekać. Dlatego ostrożności nigdy za wiele, szczególnie, że rowerów jest coraz więcej.

Archiwum: październik 2021