Klimatyzacja

W upalne dni trudno sobie wyobrazić jazdę bez klimatyzacji, zwłaszcza w szczycie sezonu, gdy działa ona codziennie na pełnych obrotach. Zanim rozpoczniesz podróż, zostaw otwarte okna i włącz funkcję recyrkulacji powietrza na pierwsze 5 minut, aby powietrze w samochodzie szybciej się ochłodziło. Po zakończeniu tej fazy ponownie włącz nawiew, w przeciwnym razie zawartość tlenu w powietrzu spadnie, a szyby zaczną parować. Upewnij się również, żeby różnica między temperaturą wewnątrz i na zewnątrz nie była zbyt duża. Temperatura powinna być maksymalnie o 5 stopni niższa niż na zewnątrz, a strumień powietrza nigdy nie powinien być skierowany bezpośrednio na ciało. Dzięki temu unikniesz bólu głowy, przeziębienia lub zapalenia spojówek. Najlepiej skierować dysze na przednią i boczne szyby.

Na kilka minut przed przyjazdem do celu wyłącz klimatyzację i uruchom tylko wentylację. Zapobiegnie to gromadzeniu się bakterii i grzybów w systemie. Zła jakość powietrza może mieć wpływ nie tylko na zapach w samochodzie, ale także na zdrowie Twoich pasażerów.

Jeśli chcesz cieszyć się sprawną klimatyzacją, dbaj o jej okresowy przegląd, który da Ci gwarancję 100-procentowej wydajności. Podczas przeglądu system jest sprawdzany pod kątem wycieków, w razie potrzeby dodawany jest czynnik chłodniczy, sprawdzana jest sprężarka i czyszczony parownik. Czyszczenie klimatyzacji (https://www.iparts.pl/dodatkowa-oferta/akcesoria,odswiezacze-do-ukladow-klimatyzacji,66-93.html) możesz wykonać także samodzielnie. 

Ochrona przeciwsłoneczna samochodu

Znalezienie zacienionego miejsca parkingowego w lecie jest często trudne. Gdy pojazd stoi przez dłuższy czas na słońcu, temperatura wewnątrz gwałtownie rośnie. W trakcie godzinnego postoju przy zamkniętych oknach i temperaturze zewnętrznej powyżej 30°C we wnętrzu samochodu może ona wzrosnąć nawet do 60°C. Aby jak najbardziej ograniczyć to ekstremalne gorąco, podczas dłuższego postoju należy dobrze zasłonić szyby, a przed kolejną podróżą przewietrzyć samochód. Przed rażącym słońcem możesz chronić pasażerów siedzących na tylnej kanapie również w trakcie jazdy samochodem. Osłony, które będą pełnić funkcję filtru przeciwsłonecznego, mają postać folii okiennych, osłon przeciwsłonecznych, żaluzji i rolet samochodowych.

Jeśli chcesz osłonić samochód przed nagrzaniem, w trakcie postoju najlepsza będzie klasyczna osłona przeciwsłoneczna, która może pokryć przednią szybę, boczne okna, lub niemal cały samochód.  Srebrne pokrowce przeciwsłoneczne całkowicie blokują przenikanie promieni słonecznych, dzięki czemu wnętrze samochodu będzie skutecznie chronione przed palącym słońcem.

Zalety samochodowych osłon przeciwsłonecznych:

Dodatkowe wskazówki podczas jazdy na długich dystansach

  1. W upalne letnie dni nie ma znaczenia, czy pojazd jest biały, czy czarny, w czasie upałów zawsze szukaj miejsca parkingowego w cieniu. Należy jednak pamiętać, że słońce się przemieszcza, a wraz z nim cień. W zależności od długości pobytu, miejsce parkingowe powinno być tak dobrane, aby w porze planowanego wyjazdu samochód był już w cieniu.
  2. Gdy tylko jest to możliwe, parkuj w garażu. Twój samochód nie będzie narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, nawet ciepły garaż jest lepszy od parkowania na słońcu przez cały dzień.
  3. Dobrze przewietrz samochód przed jazdą. Najpierw otwórz wszystkie drzwi, aby nagromadzone ciepło mogło szybciej wydostać się z pojazdu.
  4. Jeśli nie jesteś zwolennikiem klimatyzacji, podczas jazdy zostaw okna lekko uchylone. Nawet mały otwór zapewni dodatkową wentylację.
  5. Przyda Ci się także mały wentylator. Zasilany energią słoneczną mały wiatrak może sprawić, że samochód będzie przyjemne ochładzany nawet w trakcie najgorętszych letnich dni. Tworząc stałą cyrkulację powietrza, obniży ogólną temperaturę w samochodzie.
  6. Jeśli Twój samochód ma winylowe lub skórzane siedzenia, w trakcie upałów mogą one dosłownie stać się „gorącymi krzesłami”. Aby utrzymać fotele w chłodzie, zarzuć na nie koce, aby nie nagrzewały się zbytnio. Przed podróżą możesz je wrzucić do bagażnika i wykorzystać w trakcie urlopu.

Planując urlop, należy dokładnie przemyśleć trasę i czas jej rozpoczęcia. Postaraj się zaplanować wycieczkę tak, aby uniknąć jazdy w czasie ekstremalnych upałów, np. pokonaj większą część dystansu wcześnie rano, zanim słońce będzie w pełni.

Archiwum: lipiec 2021