Jak działa nawigacja samochodowa?

Urządzenie lub aplikacja na smartfona pozwala prosto i wygodnie dotrzeć do celu. Wystarczy wprowadzić adres lub współrzędne GPS, ustawić preferowaną trasą (szybką, łatwą), wskazać ewentualne ustawienia trasy, jak np. omijanie autostrad itp.

Nawigacja samochodowa działa w oparciu o sygnał pochodzący z satelit, znajdujących się na orbicie okołoziemskiej. Istota działania związana jest z pomiarem czasu, w jakim sygnał z satelity dociera do odbiornika wysyłającego zapytanie. Dużą zaletą nawigacji jest nie tylko to, że pozwoli szybko i wygodnie dotrzeć do celu, ale także przewidzieć czas dotarcia i poznać ewentualne utrudnienia na drodze.

Smartfon czy nawigacja – co wybrać?

Nawigacja, jako osobne urządzenie czy aplikacja na smartfona? Wiele osób zastanawia się jaki wariant byłby korzystniejszy. Wiele zależy od indywidualnych preferencji, a także od tego jak dużo podróżujesz. Jeśli jesteś kierowcą zawodowym, to z całą pewnością dużo lepiej sprawdzi się osobne urządzenie, ponieważ zawsze będziesz mógł skorzystać z telefonu gdy będziesz tego potrzebować. Aplikacje mogą z kolei sprawdzić się u osób, które okazjonalnie będą potrzebowały dotrzeć pod wskazany adres.

Nawigacje i ich rodzaje

Wybierając odpowiedni dla siebie sprzęt kierować należy się indywidualnymi preferencjami. Poszczególne warianty różnią się między sobą. To, co dla niektórych jest pozytywne, dla innych będzie ogromną wadą. Jednak jeśli chcesz wybierać to sprawdź warianty przeznaczone dla Twojego pojazdu. Nawigacje motocyklowe, takie jak tutaj, pozwolą korzystać wygodnie kierowcom jednośladów, przemierzających wiele kilometrów dziennie, nie tylko po Polsce, ale i po świecie. Jeśli jeździsz motocyklem, koniecznie sprawdź możliwość montażu urządzenia kupując daną nawigację.

Wybierz odpowiednią dla siebie nawigację z oferty Komputronik: https://www.komputronik.pl/category/6321/nawigacje-samochodowe.html

Na jakie parametry zwrócić uwagę kupując nawigację?

Wbrew pozorom takich czynników jest naprawdę sporo. Podstawą jest ekran – trzeba zwrócić ogromną uwagę na rozmiar, aby wygodnie korzystać podczas jazdy. Ekran powinien mieć odpowiednią, dopasowaną do potrzeb wielkość, ponieważ ułatwia to obserwację i poprawia czytelność obrazu. Większość nawigacji posiada ekrany, których przekątna wynosi od 4 do 7 cali. Większe nawigacje lepiej sprawdzą się w samochodach ciężarowych, szczególnie gdy mogą zostać również wykorzystywane do tego, aby wyświetlić obraz z kamery cofania. Takie rozwiązanie z całą pewnością bardzo praktyczne.

Niektóre urządzenia zostały wyposażone w ekrany ze specjalną powłoką antyrefleksyjną, co jest dużym ułatwieniem szczególnie w bardzo słoneczne dni. Fajnym rozwiązaniem jest to, że najnowsze modele posiadają wbudowany czujnik światła, dzięki czemu bez ludzkiej ingerencji dopasowywana jest jasność ekranu, a także kontrast wyświetlanego obrazu.

Używanie nawigacji podczas jazdy wymaga odpowiedniego zamocowania. Wybór urządzenia powinien obejmować również uchwyt – solidny, zapewniający stabilne podparcie dla nawigacji.

Funkcje dodatkowe nawigacji

Świetnym rozwiązaniem jest to, że producenci starają się ułatwić pracę kierowców, wyposażając urządzenia w praktyczne funkcje dodatkowe. Świetnym rozwiązaniem jest wbudowana funkcja wideorejestratora, które znajdziesz w tej kategorii.

Wybierając wariant swojej nawigacji, zwróć uwagę na zainstalowaną na niej mapę, a także licencję i możliwość aktualizacji map. Świetnie, jeśli oprogramowanie pozwala na dostęp do szerokiej bazy punktów POI, dostarczając informacji o fotoradarach czy lokalnych utrudnieniach w ruchu, spowodowanych np. wypadkami.

Archiwum: styczeń 2022