Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak bardzo wygodne jest posiadanie własnej przyczepy? Jeśli często się przeprowadzasz lub prowadzisz firmę wykorzystującą ciężki sprzęt, z pewnością doskonale wiesz, ile niesie to ze sobą wyzwań! Sprawdź, dlaczego jeszcze warto kupić przyczepę samochodową!

Więcej przestrzeni – więcej możliwości

Przyczepa samochodowa to nie tylko dodatkowa przestrzeń ładunkowa, ale też sposób na zwiększenie niezależności. Kupujesz meble albo maszyny, a kwota dostarczenia ich do domu sprawia, że twoje serce bije szybciej, i to nie z ekscytacji? Z przyczepą już nie musisz się martwić! Jej doczepienie do samochodu potrwa chwilę, a ty zawieziesz zakupy (i nie tylko) właściwie wszędzie tam, gdzie dojedziesz samochodem. To ty decydujesz, kiedy i co przewozisz, bez dodatkowych kosztów wynajmu lub konieczności proszenia znajomych o pomoc.

Transportowanie sprzętu ogrodowego, budowlanego czy sportowego staje się prostsze. Nawet jeśli planujesz wyjazd na kemping, przyczepa samochodowa pozwoli ci zabrać wszystkie niezbędne rzeczy, bez martwienia się o to, czy pasażerowie zmieszczą się w pojeździe po zapakowaniu bagaży (albo na odwrót).

Wygodniejsze wakacje

Właśnie tak! Własna przyczepa równa się większa przestrzeń ładunkowa, i to bez konieczności wymiany samochodu na większy model. To ekonomiczne rozwiązanie dla osób, które sporadycznie potrzebują przewozić duże przedmioty. 

Oczywiście to mało praktyczne rozwiązanie, jeśli nocujesz głównie w hotelach, ale wyjazdy do wynajętych domków w miejscowościach letniskowych to idealna okazja, by zabrać ze sobą wszystko to, co będzie wam potrzebne! A podłączenie i odłączenie przyczepy trwa naprawdę chwilę.

Niezależność i wygoda

Z przyczepą samochodową nie jesteś uzależniony od grafików dostaw (chyba każdy z nas doskonale zna cały dzień oczekiwania na kuriera, który nigdy nie dotarł!) i dostępności firm kurierskich. Sam decydujesz, kiedy coś przewieźć. Nie martwisz się o dodatkowe opłaty za szybką dostawę czy duży gabaryt przesyłki. Wystarczy, że usiądziesz za kółkiem i w drogę!

Przyczepa samochodowa w działalności gospodarczej

Posiadanie przyczepy to również szansa na rozwój własnej działalności gospodarczej. Jeśli myślisz o rozpoczęciu biznesu, który wymaga transportu towarów, przyczepa samochodowa może być pierwszym krokiem w rozwoju firmy. To także doskonała opcja dla hobbystów, którzy potrzebują przewozić sprzęt na różnego rodzaju spotkania czy wydarzenia (najpopularniejsze rozwiązanie to przyczepa jednoosiowa, która umożliwia łatwy transport ładunków do około 750 kg).

Bezpieczeństwo i ochrona przewożonych rzeczy

Twoje rzeczy są bezpieczniejsze, gdy podróżują z tobą. W przyczepie samochodowej możesz przewozić wartościowe przedmioty i zarazem mieć pewność, że nie zostaną uszkodzone czy zabrudzone podczas transportu przez firmy kurierskie. Wiele modeli przyczep ma możliwość zamknięcia ich na klucz, co zabezpiecza ładunek przed kradzieżą.

Łatwość użytkowania i konserwacji

Przyczepy samochodowe są łatwe w obsłudze i nie wymagają specjalistycznej wiedzy. Jeśli masz prawo jazdy, szybko nauczysz się manewrować z przyczepą. Co więcej, ich konserwacja nie jest kosztowna i skomplikowana, a regularne czynności możesz wykonywać samodzielnie.

Kto może ciągnąć przyczepę samochodową?

Pamiętaj jednak, że polskie prawo jasno stawia też pewne wymogi przed właścicielami przyczep samochodowych! W przypadku posiadania prawa jazdy kategorii B możesz ciągnąć tzw. przyczepę lekką, której DMC (dopuszczalna masa całkowita) jest nie większa niż 750 kg. W tym wypadku nie jest konieczne wyposażenie przyczepy w hamulec najazdowy. 

Jeśli przyczepa jest innego rodzaju niż wspomniana przyczepa lekka, konieczne jest wyposażenie jej w hamulec najazdowy, ale w tym wypadku waga całego zestawu (samochodu i przyczepy) nie może przekroczyć 3500 kg.

Warto mieć jeszcze na uwadze, że do 2022 roku istniało także jeszcze jedno ograniczenie: stosunek DMC samochodu w stosunku do DMC przyczepy musiał wynosić co najmniej 1,33:1. Oznacza to, że samochód musiał być co najmniej 33% cięższy niż ciągnięta przyczepa. Przelicznik ten został zniesiony w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 22.12.2022 r. (Dziennik Ustaw z dnia 28.12.2022) w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, § 14 ust. 7. Obecnie wystarczy, że DMC ciągniętej przez samochód przyczepy z hamulcem nie przekracza 3500 kg ani:

  • wartości znamionowej urządzenia sprzęgającego;
  • DMC pojazdu ciągnącego;
  • maksymalnej masy ciągniętej określonej przez producenta pojazdu.

Jak widzisz, przyczepa samochodowa znacząco ułatwi ci życie w wielu sytuacjach. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz przewieźć meble do nowego mieszkania, czy też planujesz podróż na łono natury z pełnym wyposażeniem, przyczepa zapewni ci wygodę i elastyczność, które trudno przecenić!

Archiwum: listopad 2023