Hamulec ręczny, zwany też awaryjnym czy postojowym, to jeden z ważniejszych elementów w całym samochodzie. Jego zadaniem jest zabezpieczenie pojazdu, który został zaparkowany, przed stoczeniem się z górki podczas nieobecności kierowcy. Jeśli w swoim aucie masz do czynienia z mechanicznym układem tego typu, możesz być pewny, że siła hamowania przenoszona jest na tylną oś za pomocą linki.

Element ten po pewnym czasie ulega zużyciu i konieczne jest zastąpienie go nowym. W takich wypadkach niezbędna może być wymiana linki hamulca ręcznego. Proces ten nie należy do najłatwiejszych, jednak większość mechaników-amatorów sobie z nim poradzi. Przekonaj się, jak wymienić linkę hamulca ręcznego.

Wymiana linki hamulca ręcznego – kiedy niezbędna?

Zanim dowiesz się, jak wymienić linkę hamulca ręcznego, musisz mieć świadomość, kiedy należy to zrobić. Element ten, tak jak każda inna część, daje pewne oznaki wskazujące na zużycie ponad normę. Wymiana linki hamulca ręcznego będzie niezbędna, jeśli ten przestanie poprawnie działać. Może się to przejawiać wyczuwalnym „luzem” w rączce lub brakiem utrzymania pojazdu w miejscu mimo zaciągniętego hamulca. Jeśli zauważysz takie symptomy, będziesz mógł być pewny, że wymiana linki hamulca ręcznego jest już konieczna.

Wymiana linki hamulca ręcznego – etapy pracy

Chcesz wiedzieć, jak wymienić linkę hamulca ręcznego samodzielnie? Musisz najpierw wiedzieć, jak zyskać pewność, że to ten element uległ awarii. Do tego celu konieczne będzie podniesienie samochodu oraz, w niektórych przypadkach, zdemontowanie wszystkich kół. W ten sposób potwierdzisz, że to sama linka uległa awarii, a nie inne elementy. 

Od czego zacząć wymianę?

Zastanawiasz się, jak wymienić linkę hamulca ręcznego? Zacznij od jej zluzowania! Najpierw musisz zdemontować tylną pokrywę popielniczki, położoną w środkowej konsoli, a także poluzować regulacyjną nakrętkę hamulca postojowego. Potem niezbędne będzie użycie śrubokrętu, aby delikatnie odchylić dźwignię. Co dalej?

Jak wymienić linkę hamulca ręcznego krok po kroku – demontaż

Na początek musisz zdemontować starą linkę. Jak to zrobić? Oto instrukcja, jak wymienić linkę hamulca ręcznego krok po kroku.

 1. Zdemontuj osłonę dźwigni hamulca ręcznego.
 2. Poluzuj nakrętkę regulacyjną w taki sposób, aby możliwe było poruszanie sworzni linek.
 3. Wywieś sworznie mocujące.
 4. Wymontuj osłonę termiczną oraz dolne osłony pojazdu.
 5. Poluzuj uchwyty oraz płytę montażową, położoną na lince.
 6. Odczep element z zatrzasków.

Już w połowie wiesz, jak wymienić linkę hamulca ręcznego. Przekonaj się, jak wygląda jej montaż!

Montaż linki hamulca ręcznego – poszczególne etapy

Wymiana linki hamulca ręcznego nie zakończy się powodzeniem bez montażu nowej części. Jak wyglądają poszczególne kroki? 

 1. Umieść linkę w zaciskach hamulcowych oraz zamocuj płytkę zabezpieczającą.
 2. Zaczep element w jego gnieździe zlokalizowanym na dźwigni hamulca ręcznego.
 3. Ułóż oraz zamontuj linkę do podwozia. 
 4. Obracaj nakrętkę regulacyjną w taki sposób, aby uzyskać bezluzowe naprężenie linki.

Teraz już wiesz, jak wymienić linkę hamulca ręcznego. Pozostaje jeszcze jej ustawienie. W jaki sposób tego dokonać?

Podstawowe ustawienie linki hamulca ręcznego

Wymiana linki hamulca ręcznego musi zakończyć się regulacją elementu. Jak ją przeprowadzić?

 1. Zaciągnij hamulec na wysokość trzeciej pozycji zapadki.
 2. Dokręć nakrętkę regulacyjną tak mocno, aż ręczne obracanie kół będzie prawie niemożliwe.
 3. Zwolnij hamulec.
 4. Obracaj tylnymi kołami.
 5. Kilkakrotnie zaciągnij oraz zwolnij hamulec ręczny.
 6. Kilkakrotnie naciśnij pedał hamulca.

Ile kosztuje wymiana linki hamulca ręcznego?

Z pewnością zastanawiasz się jeszcze, jaka jest cena za wymianę linki hamulca ręcznego. Wszystko zależy od tego, jakim samochodem dysponujesz. Pojazdy różnią się od siebie pod względem mechanicznym, dlatego koszty również się wahają. Jednak średnia stawka za wymianę linki hamulca ręcznego u mechanika to około 80 zł.

Wymiana linki hamulca ręcznego to dość trudne zadanie. Jeśli jesteś w stanie podążać za instrukcją i masz podstawową wiedzę o mechanice samochodowej, uda ci się samodzielnie przeprowadzić tę naprawę. W przeciwnym razie zleć to zadanie mechanikowi. Wiesz już, ile kosztuje wymiana linki hamulca ręcznego – to niewielki koszt w zamian za pewność, że usterka została naprawiona poprawnie.

Archiwum: listopad 2021