Wymiana świec zapłonowych to drobny, ale kluczowy zabieg, jeśli pojazd ma poprawnie działać. Nawet w trakcie niektórych zmagań Formuły 1 to właśnie awaria tego elementu powoduje przegraną. W zwykłym aucie te elementy są nie mniej istotne. Współczesne świece wytrzymują od 30 do 100 tys. km. Nie musisz więc wymieniać ich tak często, jak dawniej, ale i tak lepiej w trakcie każdego przeglądu pojazdu zwrócić na nie uwagę. Na czym polega wykręcanie świec zapłonowych i czy możesz wymienić świece samodzielnie? Dowiedz się więcej z naszego poradnika!

Czym są świece zapłonowe w samochodzie?

Świece zapłonowe odpowiadają za wywołanie zapłonu benzyny oraz powietrza w silniku, co ma z kolei doprowadzić do rozpoczęcia pracy jednostki. Aby do tego doszło, do świec jest przekierowany impuls wysokonapięciowy poprzez cewkę lub cewki zapłonowe. Świec jest zwykle tyle samo, co cylindrów w pojeździe, jednak wiele zależy od typu silnika. Ten element konstrukcyjny samochodu może być montowany na różne sposoby. Wymiana świec zapłonowych będzie więc przebiegać nieco inaczej, w zależności od auta.

Świece zapłonowe – wymiana. Kiedy jest konieczna?

To, jak powinna przebiegać wymiana świec zapłonowych, zwykle określa producent samochodu. W zaleceniach serwisowych swojego modelu powinieneś znaleźć wszystkie potrzebne informacje. Zazwyczaj na nowych świecach możesz przejechać do 60 tys. km, jednak powinieneś to sprawdzić. Warto też zwrócić uwagę na to, że pojazdy napędzane gazem wymagają znacznie częstszej wymiany tego elementu, czyli nawet co ok. 10 tys. km. Jeśli tylko możesz, staraj się wymieniać świece częściej. Dzięki temu przedłużysz żywotność swojego silnika i sprawisz, że będziesz mógł dłużej cieszyć się sprawnym autem.

Wymiana świec w samochodzie. Objawy zużycia

Jeśli jesteś doświadczonym kierowcą, od razu rozpoznasz, że coś jest nie tak. Zużyte świece zapłonowe sprawią, że auto przestanie działać w harmonijny sposób:

  • zaczniesz odczuwać szarpanie, a silnik będzie pracował nierówno;
  • auto straci na mocy, co zauważysz szczególnie w trakcie nagłego przyspieszania, np. gdy będziesz próbował wyprzedzać inny pojazd. 

Problem z odpaleniem auta również może sugerować, że pora na wymianę świec zapłonowych. Pamiętaj, że zabrudzenie świec będzie postępować szybciej, jeśli używasz gorszej jakości paliwa. 

Wymiana świec zapłonowych. Dobierz odpowiednie do samochodu

Świece zapłonowe nie są drogie. Kosztują od 10 do 50 złotych za sztukę, a górna granica to cena markowych produktów. Rzecz jasna, nowsze pojazdy z wyższej półki mają też droższe podzespoły. Jeśli masz tańszy, popularne i oczywiście nieco starszy model samochodu, będziesz mógł go wyposażyć w mniej kosztowne świece. Zawsze jednak dobieraj takie, które są zalecane do twojego modelu samochodu. Musisz znać markę swojego auta i rok jego produkcji. Ważna jest też pojemność silnika, jego moc oraz średnica gwintu świecy. Sprawdź też, jaki dokładnie model świec jest zalecany przed producenta twojego auta. 

Wymiana świec żarowych na ciepłym czy zimnym silniku?

Wymiana świec zapłonowych we własnym garażu jest możliwa. To wcale nie jest takie trudne, jednak nim zabierzesz się do pracy, pamiętaj, aby:

  • pracować przy zimnym silniku;
  • wyłączyć zapłon. 

Tylko w ten sposób zapewnisz sobie bezpieczeństwo w trakcie pracy. Dopiero wtedy możesz zdjąć z silnika plastikową osłonę, o ile oczywiście twój pojazd jest w nią wyposażony. Staraj się też wymieniać świece pojedynczo, aby uniknąć pomyłki w trakcie. Jeśli jednak wolisz robić to szybciej, pamiętaj, aby oznaczyć kable wysokiego napięcia i przypisać je do konkretnych świec. Zanim zdemontujesz stare elementy, postaraj się je wyczyścić.

Odkręcanie świec zapłonowych. Jak to przeprowadzić?

W przypadku wymiany świec zapłonowych kluczowy jest moment ich odkręcania. To właśnie wtedy musisz zachować największą ostrożność, aby nie uszkodzić silnika. Zanim zabierzesz się do pracy, dokładnie sprawdź, jaki klucz musisz wykorzystać i w jakim momencie musisz odkręcić świece. Najlepiej zrobisz, korzystając z klucza manometrycznego. Możesz także korzystać z wersji elektrycznej. Jeśli chcesz wymienić świece po raz pierwszy, możesz skorzystać z pomocy znajomego mechanika, który dokładnie pokaże ci i wyjaśni cały ten proces.

Wymiana świec zapłonowych. Uważaj na opór

Jeśli w trakcie wymiany świec zapłonowych poczujesz opór, natychmiast przestań. Lepiej użyj środka penetrującego. Wykonywanie takich czynności z wykorzystaniem siły może doprowadzić do jeszcze większej awarii w pojeździe. Usuwanie jej skutków będzie zdecydowanie droższe niż zwykła wymiana świec.

Ile kosztuje wymiana świec zapłonowych?

Wymiana świec zapłonowych, choć rutynowa i pozornie prosta, może mimo wszystko nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Z tego powodu zawsze staraj się wybierać profesjonalne salony, które gwarantują poprawne wykonanie powierzonego im zadania. Gdy nie chcesz wymieniać świec samodzielnie, prawdopodobnie będziesz musiał liczyć się z kosztem ok. 200-500 złotych. Zwróć też uwagę na to, że jeśli jedna świeca wymaga wymiany, najlepiej od razu wymienić wszystkie, ponieważ może to oznaczać, że i one wkrótce będą zużyte.

Jak widzisz, na samodzielnej wymianie świec zapłonowych możesz sporo zaoszczędzić. Pamiętaj jednak, że trzeba być uważnym i precyzyjnym, aby niczego nie uszkodzić. Wizyta u specjalisty to dużo większy wydatek niż sam zakup nowych świec. Musisz więc zdecydować, czy jesteś na tyle pewien, że poradzisz sobie z pracami samodzielnie. Jeśli będziesz wymieniać świece po raz pierwszy, najlepiej poproś znajomego mechanika, aby pokazał ci, co trzeba zrobić.

Archiwum: sierpień 2021