Każdy pojazd musi je mieć. Jakie jednak wymiary tablic rejestracyjnych obowiązują w Polsce? Musisz wiedzieć, że są one ustalane przez prawo, dlatego nikt nie może po prostu ich sobie zmienić. Jaka jest długość tablicy rejestracyjnej, a jaka jej wysokość? Poznaj dokładną specyfikację tego kawałka metalu, który pozwala na identyfikację samochodu. Sprawdź, co warto wiedzieć o tablicach w Polsce.

Wymiary tablic rejestracyjnych w Polsce – normy prawne

Wymiary tablicy rejestracyjnej określa polskie prawo. Dlatego, jeśli szukasz informacji na ten temat, warto w pierwszej kolejności zwrócić się właśnie tam. Informacje znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa, które zaczęło obowiązywać 11 grudnia 2017 roku i zostało stworzone w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów. Znajdują się w nim także informacje dotyczące wymagań dla tablic rejestracyjnych.

wymiary tablic rejestracyjnych w Polsce – normy prawne

Rozmiar tablicy rejestracyjnej przedniej. Czy ta rejestracja pojazdu jest obowiązkowa?

Wymiary tablicy rejestracyjnej przedniej i tylnej zwykle są takie same. Obie tablice są obowiązkowe. Dlatego właśnie wszystkie pojazdy na polskich drogach są oznaczone właśnie w taki sposób. 

Wymiary tablic rejestracyjnych tylnych i przednich są ściśle określone i należy tej wielkości przestrzegać.Pamiętaj, że taka blaszka musi być dobrze widoczna. Dlatego, jeśli np. spadł śnieg, musisz koniecznie ją odsłonić, nim wyjedziesz swoim autem na ruchliwą drogę. Jeśli tego nie zrobisz, możesz zostać zatrzymany przez służby porządkowe.

wymiary tablic rejestracyjnych w Polsce – rozmiar tablicy rejestracyjnej przedniej

Wymiary tablicy rejestracyjnej samochodu – jakie są?

Warto poznać rozmiary tablicy rejestracyjnej, aby móc określić, czy na pewno są oryginalne i zgodne z prawem. W przypadku samochodu osobowego ich wymiary powinny wynosić 520 × 114 mm. To standardowa wielkość, typowa dla krajów Unii Europejskiej, ale nie tylko. Większość państw na świecie ma właśnie taki wymiar tablicy.

Wielkość tablicy rejestracyjnej – czy są inne opcje?

Wielkość tablicy rejestracyjnej może być jednak nieco inna! Rynki amerykański i japoński mają rejestracje w nieco mniejszych rozmiarach – jest to 305 × 115 mm. Od 2018 roku również takie tablice są legalne. Dlatego pojazdy produkowane w wymienionych krajach po prostu nie mają miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablic większych niż ten rozmiar.

Tablice rejestracyjne – rozmiar w motocyklu

Motocykle są znacznie mniejsze. Dlatego wymiary rejestracji samochodowej są inne, niż w przypadku jednośladów. Motocykl będzie miał rejestracje w rozmiarze 190×150 mm. Zwykle napisy na niej pojawiają się w dwóch rzędach.

Oznacza to, że każdy typ pojazdu ma inny rozmiar tablicy rejestracyjnej. Weź to pod uwagę na przykład podczas zakupu ramki.

wymiary tablic rejestracyjnych w Polsce – tablice rejestracyjne

Tablice rejestracyjne – wymiary nie wpływają na cenę

Wymiary tablic rejestracyjnych nie wpływają na ich cenę. Tak samo wpływu na nią nie ma to, czy kupujesz je do nowego bądź używanego samochodu. Kosztują one zawsze 80 zł. Jeśli chcesz postawić na tablice indywidualne, musisz liczyć się z kosztem ok. 1000 zł. Takie tablice nie są jednak obowiązkowe i często korzystają z nich np. firmy, które traktują je jako reklamę. W końcu, jeśli przedsiębiorstwo ma kilka takich samych aut, łatwiej będzie zapamiętać indywidualną rejestrację, dzięki czemu trudniej będzie je ze sobą pomylić. To w takich sytuacjach naprawdę ważne!

Wymiary tablic rejestracyjnych są ściśle określone przez prawo. Same rejestracje wydaje urząd, dlatego trudno tutaj o pomyłkę. Weź jednak pod uwagę powyższe wymiary podczas kupowania ramki na tablicę.

Archiwum: październik 2021