Zastanawiasz się, jakie są sposoby na zablokowane drzwi w samochodzie? Zapoznaj się z naszym artykułem, z którego dowiesz się, co może być przyczyną takiej awarii oraz jak szybko i skutecznie otworzyć auto!

Zablokowane drzwi w samochodzie są często spotykaną usterką. Warto wiedzieć, jak radzić sobie z tym problemem!

Jak działają zamki w drzwiach samochodowych?

Nie wiesz, jak działają zamki drzwi w samochodzie? Ich mechanizm, jak i budowa jest bardzo prosta. Zazwyczaj producenci używają przewodów i prętów, które łączą zewnętrzne i wewnętrzne klamki drzwi z danym mechanizmem blokady.

Jeśli pociągniesz klamką, to przewód podłączony do pręcika porusza się i popycha lub pociąga mechanizm zatrzasku drzwi, czyli otwiera go. Zatrzask puszcza zaczep w ościeżnicy, co umożliwia otwarcie drzwi – poprzez popchnięcie lub pociągniecie (zależy od tego, czy wsiadasz do samochodu, czy z niego wysiadasz).

Jakie są przyczyny usterki zamka w drzwiach samochodowych?

Do przyczyn problemów z zamkiem w drzwiach samochodowym zaliczamy:

 • zablokowana blokada drzwi – w blokadach często odczepiają się pręty blokujące;
 • uszkodzony zatrzask drzwi – zamek zatrzaskowy może zostać uszkodzony poprzez korozję lub rdzę, przez co może on znajdować się w pozycji zamkniętej;
 • luźna śruba zatrzasku – zdarza się, że śruba zatrzasku się luzuje, przez co blokuje się na ramie wewnętrznej drzwi i uniemożliwia ich otwarcie;
 • uszkodzony pręt łączący uchwyt drzwi z mechanizmem zatrzaskiwania lub uszkodzony przewód klamki – rozpoznać to można po braku oporu w trakcie pociągania za klamkę.

Awaryjne otwieranie samochodów – skuteczny sposób na otwarcie zablokowanych drzwi samochodowych

Bez względu na to, co jest przyczyną zablokowanych drzwi w samochodzie, najłatwiejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z awaryjnego otwierania drzwi, które nazywane jest pogotowiem ślusarskim. Usługa wykonywana jest przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy potrafią odblokować praktycznie każdy zamek zatrzaskowy.

Czas wykonania takiej usługi wynosi od kilku do kilkudziesięciu minut, zależny jest od parametrów zamontowanych mechanizmów, jak i od instalacji samochodowej. Warto tu dodać, że niektóre punkty ślusarskie pracują 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu.

Ile kosztuje usługa awaryjnego otwierania zablokowanych drzwi w samochodzie?

Zastanawiasz się, ile kosztuje usługa awaryjnego otwierania zablokowanych drzwi samochodowych? Cena waha się od 150 do nawet 500 złotych. Zależy ona między innymi od:

 • czasu wykonania usługi;
 • metody awaryjnego otwierania;
 • modelu auta;
 • konkretnej usterki;
 • rodzaju zastosowanego zabezpieczenia w samochodzie.

Koszt usługi może także zależeć od miejsca. W przypadku mniejszych miejscowości ceny będą zdecydowanie niższe niż w większych miastach.

Zablokowane drzwi w samochodzie – jak poradzić sobie samemu?

Jeśli nie chcesz lub nie możesz skorzystać z pomocy pogotowia ślusarskiego od awaryjnego otwierania samochodu, to możesz samemu podjąć próbę poradzenia sobie z tym problemem. W pierwszej kolejności musisz sprawdzić, czy możesz spowodować, aby między szybą lub drzwiami a karoserią pojawiła się niewielka szczelina, dzięki której będziesz mógł dokonać manipulacji.

Czasami mechanizmy podnoszenia szyb słabiej trzymają ją w trybie zamkniętym. Jeśli uda ci się opuścić nieco szybę, to możesz za pomocą na przykład długiego druta z hakiem, spróbować zaczepić o rygiel drzwi bądź klamkę.

Dlaczego warto naprawiać blokujące się drzwi samochodowe?

Dlaczego warto naprawić blokujące się drzwi w samochodzie? Przede wszystkim z powodu bezpieczeństwa na drodze:

 • niesprawny zamek może odblokować i otworzyć drzwi w trakcie jazdy;
 • zablokowane drzwi mogą uniemożliwić opuszczenie samochodu w sytuacji wystąpienia zagrożenia;
 • uszkodzony zamek może sprawić, że samochód będzie otwarty podczas postoju.

Teraz już wiesz, co robić, gdy zablokują się drzwi w twoim samochodzie. Jeśli obawiasz się, że możesz coś uszkodzić, próbując samemu naprawić tę usterkę, to koniecznie skontaktuj się z fachowcem, który szybko usunie twój problem.

Archiwum: lipiec 2022