Wielu kierowców mogłoby sobie pomyśleć, że zgubiona tablica rejestracyjna na przednim zderzaku to nic takiego. Jest jeszcze przecież naklejka legalizacyjna i tablica tylna. Jednak w świetle prawa auto musi mieć obie tablice, a brak jednej z nich karany jest mandatem. Dlatego w momencie zauważenia jej braku musisz szybko podjąć działania. Jakie? Podpowiadamy! Nawet jeśli nie masz problemu już teraz, będziesz wiedział, co robić w razie takich kłopotów.

Zgubione tablice rejestracyjne – dlaczego to kłopot?

Pierwsza sprawa to kara finansowa. Funkcjonariusz policji, który zatrzyma auto bez tablicy, ma prawo wlepić nawet 5 tysięcy złotych mandatu. To przemawia do wyobraźni. Oczywiście, nie w każdym przypadku policjant ukarze maksymalną stawką, jednak w pewnych okolicznościach jest to możliwe. Poza tym, zgubiona tablica rejestracyjna jest zagrożeniem dla ciebie pod kątem prawnym. Nieuczciwy znalazca może chcieć sobie zatankować auto bez płacenia, mając założoną twoją tablicę. Nietrudno zgadnąć do kogo przyjdzie zgłoszenie o naruszeniu prawa.

Zgubienie rejestracji a konieczność posiadania tablic

Do czego służą te elementy samochodu? Popularne „blachy” mają na celu identyfikację miejsca rejestracji pojazdu. Można po nich również zidentyfikować właściciela samochodu. Dodatkowo są potwierdzeniem aktualnego statusu pojazdu. Tablice mogą świadczyć też o tymczasowej rejestracji, obecności napędu elektrycznego, zabytkowym statusie pojazdu lub o tym, że jest to auto rządowe. Posiadacz samochodu ma również prawo wystąpić o wydanie indywidualnych tablic ze znakami przez niego wybranymi.

Zgubienie tablic rejestracyjnych – co zrobić najpierw?

Kluczowe jest jak najszybsze działanie. Dlatego postaraj się ustalić, gdzie rejestracja mogła odpaść. Jeśli tuż po wejściu do auta je miałeś, a po powrocie ze sklepu – już nie, oznacza to, że zgubiona tablica rejestracyjna może leżeć na trasie przejazdu. W pierwszej kolejności przejedź znowu ten odcinek. Postaraj się uważnie prześledzić całą drogę. Zwracaj szczególną uwagę na pobocza, trawniki, czy parkingi.

Zgubiłem tablicę rejestracyjną – gdzie jej szukać?

Jeżeli poszukiwania na przejechanym przez ciebie odcinku nie zakończyły się sukcesem, możesz wykorzystać inne opcje. Gdzie może być twoja zgubiona tablica rejestracyjna? Wielu znalazców umieszcza informacje o zgubie na forach w mediach społecznościowych. Postaraj się odszukać grupy zrzeszające mieszkańców miast lub dzielnic i przedstaw swoją sprawę. Możesz być zaskoczony, jak szybko znajdziesz to, czego szukałeś. Wykorzystaj też inne komunikatory, by taką wiadomość rozesłać. Jeśli nie zgubiłeś tablic gdzieś w odległej trasie, zwykle udaje się szybko zakończyć sprawę.

Co zrobić, gdy zgubi się tablicę rejestracyjną?

Aby zgubiona tablica rejestracyjna się odnalazła, możesz też udać się na posterunek policji. Niektóre osoby znajdujące „blachy” zanoszą je na komendę i tam pozostawiają. Dlatego udaj się w to miejsce i zgłoś zgubienie elementu. Może to być pomocne z kilku względów. Kwestia ewentualnego ich odnalezienia to jedno. Druga rzecz to zabezpieczenie w przypadku próby przestępstwa wspomnianego przez nas na wstępie. Jeżeli i ten wariant nie przyniesie zamierzonego rezultatu, pozostaje ci odwiedzenie miejscowego Wydziału Komunikacji, aby wyrobić sobie duplikat. A to niestety jest związane z kosztami.

Zgubiona tablica rejestracyjna – koszt wyrobienia nowej

Ceny nie są przesadnie wysokie, ale różnią się od siebie w zależności od sytuacji. W przypadku gdy masz jeszcze stare i czarne tablice, nie będziesz mógł dorobić sobie identycznych. W takim przypadku konieczne będzie przejście procedury rejestracji pojazdu od nowa. Otrzymasz nowe tablice, naklejki legalizacyjne, dowód rejestracyjny i nalepkę na szybę. Za wykonanie tych elementów zapłacisz 180,50 zł. Nie ma przy tym znaczenia, czy zgubiona tablica rejestracyjna to tylko jedna sztuka. Będziesz zmuszony dokonać powtórnej rejestracji pojazdu.

Zgubienie tablicy rejestracyjnej nowej – koszty

W przypadku tablic ze znaczkiem „PL” nie musisz martwić się o wymianę wszystkich elementów. W tym przypadku konieczne będzie uzyskanie dwóch tablic i znaków legalizacyjnych, które są na nich umieszczane. Koszt takiej operacji nie powinien przekroczyć 93 zł. Oczywiście, taką procedurę warto wybrać, jeśli jesteś przekonany, że tablica nie została skradziona. W innym przypadku warto przerejestrować pojazd. Jeśli wybierzesz tę opcję, zapłacisz 180,50 zł. Warto teraz rozstrzygnąć, czy zgubiona tablica rejestracyjna usprawiedliwia jazdę bez tego elementu.

Zgubiłem rejestrację. Czy mogę jeździć?

Jazda bez tablicy rejestracyjnej według prawa jest niedozwolona. Dlatego policjant słusznie wymierzy ci karę w formie mandatu. Niektórzy kierowcy szukają sposobów i dorabiają własnoręcznie blachy do swojego auta. Powiedzmy sobie szczerze – to raczej metoda zarezerwowana dla bawiących się dzieci. Kartka z wypisanymi numerami nie ma żadnej mocy prawnej, dlatego poruszanie się z nią jest śmieszne, ale też po prostu nielegalne.

Czy jazda mimo zgubionej tablicy rejestracyjnej to dobry pomysł?

Inni natomiast są zdania, że zawsze jakoś mogą się wytłumaczyć i „nie wiedzieli” o problemie w postaci braku rejestracji. Jeszcze inni próbują szczęścia do momentu złapania przez policję. Nie polecamy żadnej z tych metod. Zamiast tego lepiej udać się do Wydziału Komunikacji i wnioskować o duplikat.

Co musisz mieć, wyrabiając nowe tablice?

Tutaj procedura wygląda podobnie, jak w przypadku rejestracji auta. Musisz posiadać przy sobie:

  • dowód rejestracyjny;
  • kartę pojazdu (jeśli wydana);
  • potwierdzenie polisy OC;
  • dokument poświadczający tożsamość;
  • pismo o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Pamiętaj, aby udać się w miejsce, w którym rejestrowałeś swój pojazd, a nie do zupełnie innego Wydziału Komunikacji.

Zgubiona tablica rejestracyjna to spory kłopot, który jednak możesz na kilka sposobów rozwiązać. Czasem zgubę można znaleźć dzięki pomocy innych osób. Nieraz trzeba wyrobić nowe tablice. Pamiętaj, że za jazdę bez choćby jednej z nich grożą mandaty, dlatego nie szukaj tłumaczeń, tylko zacznij działać, gdy pojawi się problem.

Archiwum: sierpień 2021