Nowelizacja przepisów dotyczących zielonego listka nadal nie zaczęła obowiązywać. Niektórzy mówią o drugiej połowie 2021 albo 2022 roku. Nie zmienia to faktu, że zielony liść jest już dostępny dla kierowców i można go nakleić na szybę tylnej klapy pojazdu. Jednak jeśli ktoś odebrał niedawno swoje prawo jazdy i chce wsiąść za kółko, nie musi naklejać na auto owego symbolu niedoświadczonego kierowcy. Kiedy zmiany wreszcie nastąpią, nie będą wcale symboliczne. Co warto wiedzieć o zielonym listku?

Zielony listek – od kiedy zacznie obowiązywać?

zielony listek od kiedy

Tego jeszcze oficjalnie nie wiadomo. Historia zna jednak przypadki stosowania tego typu rozwiązań w Polsce. Zielony listek kierowcy był obowiązkowy w latach 1974-1975 i trzeba było go mieć przez rok od uzyskania prawa jazdy. Przy okazji stał się też niemałym obiektem drwin ze strony osób, które nie musiały go stosować w swoich autach.

Słuszne założenia i mgliste perspektywy

Jeśli jednak porównamy lata 70. z obecnymi, widać znaczny wzrost natężenia ruchu drogowego. W pojazdach jest więcej rozpraszaczy, na drogi wchodzą piesi i rowerzyści (i to w liczbie dotąd niespotykanej). Dlatego informowanie wszystkich uczestników ruchu o osobach bez większego doświadczenia na drodze może okazać się rozsądne. Nadal jednak nie wiadomo, kiedy przepisy wejdą w życie.

Zielony listek – prawo jazdy a ograniczenia prędkości

zielony listek prawo jazdy

Chociaż nie ma jeszcze dokładnej daty wprowadzenia zmian, to znamy ich treść oraz ogólny zarys. Co zmieni się dla młodych kierowców? Przede wszystkim, są konkretne wytyczne, jak używać zielonego listka i gdzie ma się on znaleźć. Młody kierowca nie będzie mógł nakleić oznakowania w miejscu, które jest niewidoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Co jeszcze będzie musiał uwzględnić?

Zielony listek dla kierowców – zasady dla młodych zmotoryzowanych

To przede wszystkim zmiana w ograniczeniach prędkości:

  • w terenie zabudowanym prędkość to zawsze 50 km/h;
  • poza terenem zabudowanym to 80 km/h;
  • na trasach szybkiego ruchu i autostradach tylko 100 km/h. 

Największe różnice zauważysz, gdy młody kierowca będzie przemieszczał się po trasach szybkiego ruchu. Tam jego prędkość będzie znacznie różnić się od szybkości innych pojazdów.

Zielony listek na samochodzie a inne ograniczenia

Powyższe ograniczenia to nie wszystko, co czeka posiadaczy zielonego listka. Przez pierwsze 8 miesięcy od zdania prawa jazdy kategorii B nie będą oni mogli podejmować pracy w charakterze kierowców. Jeśli więc planujesz zatrudnić się jako dostawca pizzy lub inny pracownik, który musi się poruszać autem osobowym, to nie zrobisz tego zaraz po zdaniu prawka.

Kursy i szkolenia dla początkujących kierowców – kiedy będą?

Co więcej, w okresie od 4. do 8. miesiąca posiadania uprawnień, będziesz musiał odbyć zajęcia teoretyczne w miejscowym ośrodku szkolenia kierowców WORD. Będą dotyczyły bezpieczeństwa ruchu drogowego. Taki kurs potrwa 2 godziny, a jego koszt to ok. 100 zł. Poza tym, jako kursant, będziesz musiał zapisać się na szkolenie w ośrodku doskonalenia techniki jazdy. To praktyka, która zajmie ok. 1 godzinę zajęć.

Naklejka zielonego listka 2021 a wykroczenia

naklejka zielonego listka

A co wtedy, gdy jako niedoświadczony, początkujący kierowca popełnisz wykroczenie podczas jazdy? Jeżeli dopuścisz się dwukrotnego przekroczenia przepisów, czeka cię przedłużenie okresu próbnego o dwa lata, a także kurs reedukacyjny w WORD lub MORD. Potrwa on 28 godzin i będzie kosztował ok. 500 zł. Jak widać, o wiele bardziej opłacalna będzie jazda zgodna z przepisami.

Czy zielony listek jest obowiązkowy dla młodych kierowców w 2021 roku?

Aktualnie zielony listek na aucie nie jest wymagany prawnie. Można go oczywiście nakleić na auto, jednak tylko w celach informacyjnych. Najczęściej robią to młodzi kierowcy tuż po zdaniu egzaminu praktycznego i uzyskaniu uprawnień do kierowania pojazdem. Zasady, o których powiedzieliśmy, nie mają jeszcze mocy prawnej. Z praktyki jednak widać, że wielu młodych kierowców nie decyduje się na umieszczanie listka na pojeździe. Gdy przepisy jednak wejdą w życie, wiele obowiązków młodych kierowców się zmieni i dotkną ich ograniczenia. Dobrze jest więc śledzić na bieżąco zmiany w prawie o ruchu drogowym.

Na razie nie jest jeszcze obowiązkowy zielony listek klonu. Co oznacza to dla młodych kierowców? Nie dotyczą ich jeszcze ograniczenia prędkości i inne restrykcje, o których wspomnieliśmy. Należy jednak mieć na uwadze, że te przepisy mogą w pewnym momencie wejść w życie, dlatego warto je poznać.

Archiwum: czerwiec 2021