Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

ograniczenie prędkości
ograniczenie prędkości

Przepisy

Ograniczenia prędkości – o czym powinni pamiętać kierowcy?

Ograniczenie prędkości to jeden z najważniejszych przepisów w kodeksie drogowym. Nieprzestrzeganie ich może skończyć się niebezpiecznym wypadkiem. Zapoznaj się z bieżącymi przepisami i zobacz, jakie są dozwolone prędkości w Polsce. Jak szybko możesz jeździć?

Warto pamiętać, że ograniczenie prędkości to przepis, który chroni bezpieczeństwo nasze oraz innych osób uczestniczących w ruchu drogowym. Polscy policjanci nieustannie przestrzegają przed zbyt szybką jazdą. Jednak czasem zbyt wolna prędkość na drogach również może doprowadzić do wypadku. Zapoznaj się więc ze zmianami w przepisach i przypomnij sobie, jakie są dopuszczalne prędkości w Polsce. Na pewno będzie to dla ciebie wartościowa lektura.

Główne przyczyny wypadków na polskich drogach

Ograniczenie prędkości w Polsce to przepis, który reguluje swobodę poruszania się na drodze. Prędkość w Polsce, z jaką można się poruszać, niekiedy jest bardzo zróżnicowana. Wszystko zależy od liczby pasów ruchu, typu pojazdu, a nawet kombinacji znaków, która czasem bywa trudna do zrozumienia. Limity prędkości są po to, aby wszyscy kierowcy mogli poruszać się harmonijnie w ruchu drogowym. Nieprzestrzeganie przepisów jest najczęstszą przyczyną wypadków na polskich drogach. Musisz pamiętać, że jadąc nieprzepisowo, narażasz siebie i innych.

Przepisy ograniczania prędkości dla osobówek i ciężarówek

Dla tego typu pojazdów są szczególne dozwolone prędkości. W obszarze zabudowanym dla aut z przyczepą czy ciężarówek znaki podnoszące dozwoloną prędkość powyżej 60 km/h nie są istotne. Te pojazdy muszą się nadal poruszać z maksymalną szybkością 50 km/h. Na drodze jednojezdniowej samochód z naczepą może poruszać się do 70 km/h. Podobnie jest z ciężarówkami i autobusami. Na wszystkich innych drogach dwujezdniowych, szybkiego ruchu czy autostradach limit ten wzrasta do 80 km/h.

Jakie inne znaki odwołują ograniczenie prędkości?

Znieść ograniczenie prędkości mogą tylko takie znaki, jak:

  • znak “koniec zakazów”;
  • kolejny znak ograniczenia prędkości;
  • skrzyżowanie;
  • wyjazd lub wjazd do strefy zamieszkania;
  • koniec lub początek obszaru zabudowanego.

Ograniczenia prędkości zazwyczaj obowiązują do najbliższego skrzyżowania. Przepisy drogowe wyróżniają również połączenie dróg np. skrzyżowania z drogą wewnętrzną, gruntową czy utwardzoną do długości 20 m. Skrzyżowanie nie odwołuje znaku ograniczenia prędkości na drodze, jeśli występuje po lewej stronie dwujezdniowej, czyli takie, od którego kierowca ogrodzony jest pasem zieleni.

Strefa ograniczonej prędkości

Jest to strefa, która obowiązuje aż do odwołania, więc z daną prędkością trzeba poruszać się dalej nawet po przekroczeniu skrzyżowania. Tak samo działa znak ograniczenia prędkości do 20 km/h w strefie zamieszkania. Znosi go dopiero inny znak który pokazuje koniec strefy zamieszkania.

1 czerwca 2021 – nowy przepis

Jeszcze do niedawna dopuszczalne prędkości na drogach w obszarze zabudowanym regulował przepis, że w godzinach od 5:00 do 23:00 można było jeździć z prędkością do 50 km/h. Natomiast w godzinach nocnych, czyli od 23:00 do 5:00, można było przemieszczać się o 10 km/h szybciej, czyli 60 km/h. W strefach zamieszkania limit wynosi 20 km/h.

Co się zmieniło od czerwca?

Zmieniła się jedna rzecz – prędkość na drogach została ujednolicona. Od 1 czerwca, niezależnie od pory dnia, można jeździć maksymalnie 50 km/h. Prędkości na drogach w Polsce zostały uregulowane wraz z wejściem w życie innych przepisów. Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, gdzie istnieje taki przepis. Najnowsza zmiana dotyczy również pieszych. Uzyskali oni pierwszeństwo jeszcze przed przejściem. Karana będzie również “jazda na zderzaku” na drogach szybkiego ruchu.

Warto pamiętać, że…

Są to ogólne zasady dotyczące ograniczenia prędkości na obszarze zabudowanym. Podczas jazdy trzeba być bardzo czujnym i zawsze obserwować znaki, ponieważ są miejsca, w których limity są inne. Często w dużych miastach, gdzie niekiedy drogi są dwupasmowe, a nawet trzypasmowe, stoją znaki ograniczające prędkość nawet do 80 km/h.

Kolejny ważny przepis

Powinieneś pamiętać, że za zbyt szybką jazdę w terenie zabudowanym można stracić prawo jazdy. Jeżeli dopuszczalne prędkości zostaną przekroczone o 50 km/h, grozi to utratą dokumentu prawa jazdy na trzy miesiące. W łagodniejszych przypadkach policjant może wręczyć 500 zł mandatu i 10 punktów karnych. Prędkość w Polsce ograniczona jest nieraz do minimum, ponieważ w naszym kraju wielu kierowców nie przestrzega przepisów ruchu drogowego.

Dopuszczalne prędkości na drogach w Polsce

Dozwolone prędkości w Polsce regulują różne przepisy, w zależności od typu drogi lub specyficznej sytuacji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze ograniczenia prędkości w naszym kraju.

Teren niezabudowany – prędkość

Prędkość poza terenem zabudowanym dla samochodów ciężarowych i autobusów została wyznaczona do 70 km/h. Podobne przepisy obowiązują samochody osobowe lub pojazdy z przyczepami. Maksymalna prędkość, z którą mogą się poruszać, to 80 km/h w terenie niezabudowanym.

Ekspresówka

Prędkość na ekspresówce dla motocykli oraz samochodów osobowych i o masie dopuszczalnej całkowitej 3,5 tony to 120 km/h, jeśli jest to droga dwujezdniowa. Są wyjątki od tego ograniczenia prędkości. Jeżeli ekspresówka jest jednojezdniowa, to maksymalna prędkość, z którą mogą poruszać się wymienione pojazdu, wynosi 100 km/h. Wyjątkiem jest ulica dwujezdniowa dwukierunkowa, gdzie ograniczenie również kończy się na 100 km/h. Natomiast na drodze dwujezdniowej dwukierunkowej kierowcy mogą jechać maksymalnie 90 km/h.

Autostrada

Ograniczenia prędkości na autostradzie dla motocykli i samochodów do wagi 3,5 tony wynoszą 140 km/h. Pojazdy ciężarowe oraz autobusy na autostradzie mogą poruszać się z maksymalną prędkością do 80 km/h. Wyjątkiem są autobusy ze specjalnym wyposażeniem technicznym, które mogą rozwijać prędkość do 100 km/h.

O jakich przepisach warto pamiętać?

Czasem kierowcy zapominają o przepisach oraz zasadach, których przestrzeganie może uchronić przed poważnym wypadkiem. O czym jeszcze warto pamiętać?

Ograniczenie prędkości na całym terenie miejscowości

Podczas wjazdu do danej miejscowości przy tabliczce z nazwą wsi możesz czasem zobaczyć znak z ograniczeniem prędkości do np. 50 km/h. Oznacza to, że na całym terenie miejscowości obowiązuje to ograniczenie. Prędkość można zwiększyć dopiero poza jej granicami.

Holowanie

Podczas holowania innego samochodu niektórzy kierowcy zapominają, że obowiązują ich całkiem inne przepisy, niż te, które dotyczą zwykłych aut. Jeśli holujesz za sobą inny pojazd w terenie zabudowanym, obowiązuje cię ograniczenie prędkości do 30 km/h. Poza obszarem zabudowanym zespół holowniczy może jechać nie więcej niż 60 km/h.

Prędkość bezpieczna

Jest to ograniczenie prędkości, które pozwala zachować bezpieczeństwo. Znaki z limitami szybkości  pokazują maksymalną prędkość, jaką można osiągać. Jednak kierowca podczas niebezpiecznych sytuacji musi zachować taką prędkość pojazdu, która pozwoli mu bezpiecznie zapanować nad autem.

Ograniczenia prędkości nie są po to, by je łamać. Jako kierowca powinieneś przestrzegać przepisów ruchu drogowego, zwłaszcza ograniczeń szybkości. Przepisowa jazda może uchronić przed groźnym wypadkiem nas, naszych bliskich oraz inne osoby na drodze.

Pasję do motoryzacji zaszczepili mu ojciec i dziadek. Od najmłodszych lat przyglądał się ich pracy w przydomowym warsztacie samochodowym. Kultywuje tradycje rodzinne i zajmuje się naprawą i renowacją starych, klasycznych pojazdów. W wolnych chwilach majsterkuje i pomaga znajomym w wyborze najlepszego auta.

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Wiadomości

Grand Prix Arabii Saudyjskiej to przedostatnia runda tegorocznych mistrzostw i kolejny debiut w kalendarzu F1. Tor Jeddah Corniche Circuit to nowa lokalizacja dla wszystkich...

Ciekawostki

Zamarznięte szyby od środka to problem, który dotyka wielu kierowców. Zdarza się szczególnie zimą, jeśli nie dbasz odpowiednio o swój pojazd. Jak sobie z...

Ciekawostki

Jednym z problemów kierowcy samochodu może być woda w paliwie. Objawy najlepiej rozpoznać jak najszybciej. W innym wypadku może dojść nawet do zniszczenia silnika!...

Ciekawostki

Jeśli masz zamarznięte paliwo, objawy widać już na pierwszy rzut oka. Co zrobić, jeśli do tego dojdzie? I jak do tego nie dopuścić? Warto...

Ciekawostki

Prowadzenie auta zimą może być naprawdę niebezpieczne, nawet jeśli jesteś doświadczonym kierowcą. Dlatego warto poznać kilka zasad dotyczących hamowania na lodzie. Przeczytaj artykuł i...

Wiadomości

Mistrzostwa Świata FIM SuperEnduro. W sobotę 4 grudnia najlepsi zawodnicy rozpoczną rywalizację o tytuł mistrza świata w Łodzi. Na Atlas Arenie nie zabraknie również...

Wiadomości

Czernikowo. Wypadek samochodu OSP, który czołowo zderzył się z pojazdem ciężarowym. W wyniku poniesionych obrażeń zginęło dwoje strażaków, a kolejnych trzech zostało rannych. W...

Wiadomości

Car of the Year. Znamy 7 finalistów tegorocznego plebiscytu. Jeden z nich 28 lutego 2022 r. zostanie laureatem tej prestiżowej nagrody. Co ciekawe tylko...

Wiadomości

Wyższy taryfikator mandatów, który zgodnie z lipcowymi zapowiedziami rzecznika rządu Piotra Müllera miały obowiązywać od 1 grudnia br. został odroczony. Wiele wskazuje na to,...

Ciekawostki

Mężczyźni kochają modę i sport. Umiejętne połączenie tych dwóch dziedzin sprawia, że idealnym pomysłem na prezent może okazać się zegarek inspirowany motoryzacją. Niezależnie od...

Zobacz także

Wiadomości

Wypadek S8. Dzisiaj 25 listopada na trasie pomiędzy węzłami Janki a Opacz doszło do zderzenia dwóch ciężarówek i samochodu osobowego. Ranna została jedna osoba....

Wiadomości

Nowe znaki drogowe zaczną obowiązywać w Polsce już od 2 grudnia. Szczególnie ten fakt powinien zainteresować kierowców samochodów elektrycznych, ponieważ część nowych znaków będzie...

Wiadomości

Warszawa. Dzisiaj 29 listopada doszło do wypadku na ulicy Radzymińskiej. W zdarzeniu wzięły udział trzy samochody osobowe i autobus miejski. Nikt nie został poszkodowany,...

Wiadomości

Sir Frank Williams nie żyje. Twórca i wieloletni szef zespołu ekipy Williams Racing zmarł w niedzielę 28 listopada w wieku 79 lat. Smutny komunikat...

Wiadomości

Wypadek na S8. Dzisiaj 30 listopada na drodze ekspresowej doszło do zderzenia dwóch samochodów ciężarowych. Nie wiadomo nic o potencjalnych ofiarach bądź poszkodowanych. Policja...

Wiadomości

Wyższy taryfikator mandatów, który zgodnie z lipcowymi zapowiedziami rzecznika rządu Piotra Müllera miały obowiązywać od 1 grudnia br. został odroczony. Wiele wskazuje na to,...

Wiadomości

Odcinkowy pomiar prędkości na S8 w Warszawie działa od 23 listopada i już w ciągu pierwszej doby od jego uruchomienia zdołał przyczynić się do...

Wiadomości

F1. Aston Martin zatrudnił Erica Blandina, głównego aerodynamika Mercedesa. Brytyjczyk pracuje w teamie z Brackley od maja 2011 r., a od września 2017 r....