Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

ograniczenie prędkości
ograniczenie prędkości

Przepisy

Ograniczenia prędkości – o czym powinni pamiętać kierowcy?

Ograniczenie prędkości to jeden z najważniejszych przepisów w kodeksie drogowym. Nieprzestrzeganie ich może skończyć się niebezpiecznym wypadkiem. Zapoznaj się z bieżącymi przepisami i zobacz, jakie są dozwolone prędkości w Polsce. Jak szybko możesz jeździć?

Warto pamiętać, że ograniczenie prędkości to przepis, który chroni bezpieczeństwo nasze oraz innych osób uczestniczących w ruchu drogowym. Polscy policjanci nieustannie przestrzegają przed zbyt szybką jazdą. Jednak czasem zbyt wolna prędkość na drogach również może doprowadzić do wypadku. Zapoznaj się więc ze zmianami w przepisach i przypomnij sobie, jakie są dopuszczalne prędkości w Polsce. Na pewno będzie to dla ciebie wartościowa lektura.

Główne przyczyny wypadków na polskich drogach

Ograniczenie prędkości w Polsce to przepis, który reguluje swobodę poruszania się na drodze. Prędkość w Polsce, z jaką można się poruszać, niekiedy jest bardzo zróżnicowana. Wszystko zależy od liczby pasów ruchu, typu pojazdu, a nawet kombinacji znaków, która czasem bywa trudna do zrozumienia. Limity prędkości są po to, aby wszyscy kierowcy mogli poruszać się harmonijnie w ruchu drogowym. Nieprzestrzeganie przepisów jest najczęstszą przyczyną wypadków na polskich drogach. Musisz pamiętać, że jadąc nieprzepisowo, narażasz siebie i innych.

Przepisy ograniczania prędkości dla osobówek i ciężarówek

Dla tego typu pojazdów są szczególne dozwolone prędkości. W obszarze zabudowanym dla aut z przyczepą czy ciężarówek znaki podnoszące dozwoloną prędkość powyżej 60 km/h nie są istotne. Te pojazdy muszą się nadal poruszać z maksymalną szybkością 50 km/h. Na drodze jednojezdniowej samochód z naczepą może poruszać się do 70 km/h. Podobnie jest z ciężarówkami i autobusami. Na wszystkich innych drogach dwujezdniowych, szybkiego ruchu czy autostradach limit ten wzrasta do 80 km/h.

Jakie inne znaki odwołują ograniczenie prędkości?

Znieść ograniczenie prędkości mogą tylko takie znaki, jak:

  • znak “koniec zakazów”;
  • kolejny znak ograniczenia prędkości;
  • skrzyżowanie;
  • wyjazd lub wjazd do strefy zamieszkania;
  • koniec lub początek obszaru zabudowanego.

Ograniczenia prędkości zazwyczaj obowiązują do najbliższego skrzyżowania. Przepisy drogowe wyróżniają również połączenie dróg np. skrzyżowania z drogą wewnętrzną, gruntową czy utwardzoną do długości 20 m. Skrzyżowanie nie odwołuje znaku ograniczenia prędkości na drodze, jeśli występuje po lewej stronie dwujezdniowej, czyli takie, od którego kierowca ogrodzony jest pasem zieleni.

Strefa ograniczonej prędkości

Jest to strefa, która obowiązuje aż do odwołania, więc z daną prędkością trzeba poruszać się dalej nawet po przekroczeniu skrzyżowania. Tak samo działa znak ograniczenia prędkości do 20 km/h w strefie zamieszkania. Znosi go dopiero inny znak który pokazuje koniec strefy zamieszkania.

1 czerwca 2021 – nowy przepis

Jeszcze do niedawna dopuszczalne prędkości na drogach w obszarze zabudowanym regulował przepis, że w godzinach od 5:00 do 23:00 można było jeździć z prędkością do 50 km/h. Natomiast w godzinach nocnych, czyli od 23:00 do 5:00, można było przemieszczać się o 10 km/h szybciej, czyli 60 km/h. W strefach zamieszkania limit wynosi 20 km/h.

Co się zmieniło od czerwca?

Zmieniła się jedna rzecz – prędkość na drogach została ujednolicona. Od 1 czerwca, niezależnie od pory dnia, można jeździć maksymalnie 50 km/h. Prędkości na drogach w Polsce zostały uregulowane wraz z wejściem w życie innych przepisów. Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, gdzie istnieje taki przepis. Najnowsza zmiana dotyczy również pieszych. Uzyskali oni pierwszeństwo jeszcze przed przejściem. Karana będzie również “jazda na zderzaku” na drogach szybkiego ruchu.

Warto pamiętać, że…

Są to ogólne zasady dotyczące ograniczenia prędkości na obszarze zabudowanym. Podczas jazdy trzeba być bardzo czujnym i zawsze obserwować znaki, ponieważ są miejsca, w których limity są inne. Często w dużych miastach, gdzie niekiedy drogi są dwupasmowe, a nawet trzypasmowe, stoją znaki ograniczające prędkość nawet do 80 km/h.

Kolejny ważny przepis

Powinieneś pamiętać, że za zbyt szybką jazdę w terenie zabudowanym można stracić prawo jazdy. Jeżeli dopuszczalne prędkości zostaną przekroczone o 50 km/h, grozi to utratą dokumentu prawa jazdy na trzy miesiące. W łagodniejszych przypadkach policjant może wręczyć 500 zł mandatu i 10 punktów karnych. Prędkość w Polsce ograniczona jest nieraz do minimum, ponieważ w naszym kraju wielu kierowców nie przestrzega przepisów ruchu drogowego.

Dopuszczalne prędkości na drogach w Polsce

Dozwolone prędkości w Polsce regulują różne przepisy, w zależności od typu drogi lub specyficznej sytuacji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze ograniczenia prędkości w naszym kraju.

Teren niezabudowany – prędkość

Prędkość poza terenem zabudowanym dla samochodów ciężarowych i autobusów została wyznaczona do 70 km/h. Podobne przepisy obowiązują samochody osobowe lub pojazdy z przyczepami. Maksymalna prędkość, z którą mogą się poruszać, to 80 km/h w terenie niezabudowanym.

Ekspresówka

Prędkość na ekspresówce dla motocykli oraz samochodów osobowych i o masie dopuszczalnej całkowitej 3,5 tony to 120 km/h, jeśli jest to droga dwujezdniowa. Są wyjątki od tego ograniczenia prędkości. Jeżeli ekspresówka jest jednojezdniowa, to maksymalna prędkość, z którą mogą poruszać się wymienione pojazdu, wynosi 100 km/h. Wyjątkiem jest ulica dwujezdniowa dwukierunkowa, gdzie ograniczenie również kończy się na 100 km/h. Natomiast na drodze dwujezdniowej dwukierunkowej kierowcy mogą jechać maksymalnie 90 km/h.

Autostrada

Ograniczenia prędkości na autostradzie dla motocykli i samochodów do wagi 3,5 tony wynoszą 140 km/h. Pojazdy ciężarowe oraz autobusy na autostradzie mogą poruszać się z maksymalną prędkością do 80 km/h. Wyjątkiem są autobusy ze specjalnym wyposażeniem technicznym, które mogą rozwijać prędkość do 100 km/h.

O jakich przepisach warto pamiętać?

Czasem kierowcy zapominają o przepisach oraz zasadach, których przestrzeganie może uchronić przed poważnym wypadkiem. O czym jeszcze warto pamiętać?

Ograniczenie prędkości na całym terenie miejscowości

Podczas wjazdu do danej miejscowości przy tabliczce z nazwą wsi możesz czasem zobaczyć znak z ograniczeniem prędkości do np. 50 km/h. Oznacza to, że na całym terenie miejscowości obowiązuje to ograniczenie. Prędkość można zwiększyć dopiero poza jej granicami.

Holowanie

Podczas holowania innego samochodu niektórzy kierowcy zapominają, że obowiązują ich całkiem inne przepisy, niż te, które dotyczą zwykłych aut. Jeśli holujesz za sobą inny pojazd w terenie zabudowanym, obowiązuje cię ograniczenie prędkości do 30 km/h. Poza obszarem zabudowanym zespół holowniczy może jechać nie więcej niż 60 km/h.

Prędkość bezpieczna

Jest to ograniczenie prędkości, które pozwala zachować bezpieczeństwo. Znaki z limitami szybkości  pokazują maksymalną prędkość, jaką można osiągać. Jednak kierowca podczas niebezpiecznych sytuacji musi zachować taką prędkość pojazdu, która pozwoli mu bezpiecznie zapanować nad autem.

Ograniczenia prędkości nie są po to, by je łamać. Jako kierowca powinieneś przestrzegać przepisów ruchu drogowego, zwłaszcza ograniczeń szybkości. Przepisowa jazda może uchronić przed groźnym wypadkiem nas, naszych bliskich oraz inne osoby na drodze.

Autor:

Pasję do motoryzacji zaszczepili mu ojciec i dziadek. Od najmłodszych lat przyglądał się ich pracy w przydomowym warsztacie samochodowym. Kultywuje tradycje rodzinne i zajmuje się naprawą i renowacją starych, klasycznych pojazdów. W wolnych chwilach majsterkuje i pomaga znajomym w wyborze najlepszego auta.

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Ciekawostki

Każdy pasjonat motoryzacji z całą pewnością chce być na bieżąco z nowinkami branżowymi, a także stale poszerzać swoją wiedzę na tematy, które go interesują....

Wiadomości

Świetny weekend zanotował w Pradze Maciej Janowski. Na Markecie polski żużlowiec był bezkonkurencyjny w piątek, natomiast w niedzielę lepszy był jedynie Artiom Łaguta. Dzięki...

Wiadomości

Lewis Hamilton wygrał niedzielny wyścig o Grand Prix Wielkiej Brytanii. Zawodnik Mercedesa był szybszy od Charlesa Leclerca i Valtteriego Bottas, którzy z kolei wyprzedzili...

Samochody

Flokowanie ma nadać wnętrzu auta nowego stylu i je odświeżyć. To nakładanie drobnych włosków na konkretną część pojazdu. W jaki sposób przebiega ten proces?...

Przepisy

Sygnalizacja świetlna jest jednocześnie utrapieniem i wybawieniem kierowców. Gdy jej zabraknie, na ulicach pojawia się chaos, ale szybko pojawiające się czerwone światło potrafi być...

Naprawy

Warsztat samochodowy może okazać się twoim spełnieniem marzeń fana motoryzacji. Aby go jednak założyć, musisz wiedzieć, od czego zacząć. Czy to w ogóle jest...

Przepisy

Zakaz wjazdu do lasu to przepis, o który pyta wiele osób, zwłaszcza w sezonie grzybowym oraz letnim. Za nieprzepisowe poruszanie się po lesie możesz...

Wiadomości

Lewis Hamilton zwycięzcą dzisiejszych kwalifikacji na torze Silverstone. Brytyjczyk okazał się minimalnie szybszy od swojego głównego rywala Maxa Verstappena. Na uwagę zasługuje ósme miejsce...

Wiadomości

Wczoraj na torze Silverstone zaprezentowano model bolidu zgodny z regulacjami technicznymi, które zaczną obowiązywać od sezonu 2022. Inną nowością podczas najbliższego weekendu stanowi format...

Samochody

Silnik dwusuwowy i czterosuwowy to typy jednostek, o których słyszał nawet niezbyt zaznajomiony z tematyką motoryzacyjną kierowca. Jest jednak wiele różnic między tymi konstrukcjami....

Zobacz także

Samochody

Ze względu na letnie upały, samochód szybko się nagrzewa, a w środku panuje atmosfera sauny. Nie są to optymalne warunki do podróżowania, niezależnie od...

Wiadomości

Alfa Romeo pozostanie w Formule 1 co najmniej do końca sezonu 2024. Nie jest za to jeszcze znany skład kierowców, który będzie jeździł w...

Dokumenty

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z motoryzacją? Jeśli tak, to oznacza, że musisz dokładnie poznać wszystkie jej tajniki. Powinieneś przecież w świadomy, bezpieczny i odpowiedzialny...

Wiadomości

Amerykańska agencja prasowa Bloomberg donosi, że Unia Europejska ma w planie od 2035 r. na swym terenie sprzedawać wyłącznie elektryczne samochody. Finalnym terminem jest...

Samochody

Lakierowanie samochodów jest na tyle wymagającym i pracochłonnym zajęciem, że lepiej powierzyć je fachowcom. Czy jednak zawsze warto to zrobić? Kiedy możesz zdecydować się...

Samochody

Ogniwo paliwowe to zasilanie, które jest ekologiczne i daje spory zysk mocy. Czy taka konstrukcja to same zalety? Dowiedz się więcej o tym przyszłościowym...

Przepisy

Kamery na drogach w Polsce są coraz częściej spotykanym widokiem. Ich zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa kierowców i innych uczestników ruchu. Kamery drogowe mobilizują też...

Wiadomości

W Chałupach na Półwyspie Helskim organizowany jest event o nazwie „Razem na fali”. Dzięki tej imprezie wszyscy chętni będą mogli pojechać elektrycznym vanem Mercedesa,...