Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

prędkość na drogach
prędkość na drogach

Przepisy

Prędkość na drogach – ile możesz jechać na poszczególnych trasach?

Prędkość na drogach uzależniona jest od typu trasy, pojazdu oraz sytuacji danego auta. Nie wszystkie limity są jednak czytelne i łatwe do zrozumienia. Jakie prędkości obowiązują kierowców w Polsce? Co dzieje się po ich przekroczeniu? Przeczytaj!

Dlaczego każdy kierowca powinien znać bieżące ustalenia dotyczące limitów szybkości? Prędkość na drogach ma bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo wszystkich podróżnych. Trzymając się przepisów, zwiększasz prawdopodobieństwo szczęśliwego pokonania odcinka trasy.

Jakie prędkości i na jakich drogach – zasady wytyczania limitów

Istnieje kilka wytycznych, które decydują o tym, jakie prędkości i na jakich drogach są dozwolone. Prędkość na drogach ustalana jest według:

 • typu trasy;
 • rodzaju pojazdu;
 • szczególnych warunków na drodze;
 • wyjątkowej sytuacji kierującego pojazdem.

Jakie prędkości na drogach obowiązują auta osobowe do 3,5 tony i motocykle?

Każdy z wymienionych typów pojazdów obowiązują te same zasady przyznawania limitów prędkości. Jakie prędkości na drogach poszczególnego typu są wiążące? Wygląda to następująco:

 • autostrada – 140 km/h;
 • droga ekspresowa dwujezdniowa – 120 km/h;
 • droga ekspresowa jednojezdniowa – 100 km/h;
 • droga dwujezdniowa z dwoma pasami ruchu w jednym kierunku – 100 km/h;
 • trasa zwykła poza terenem zabudowanym – 90 km/h;
 • teren zabudowany – 50 km/h;
 • strefa zamieszkania – 20 km/h.

Prędkość na drogach według powyższych limitów obowiązuje tylko wtedy, jeśli znaki nie stanowią inaczej. W praktyce może się zdarzyć, że w terenie zabudowanym limit zostanie zmniejszony do 40 km/h, o czym mówi znak ograniczenia pod tablicą informującą o wjeździe do danej miejscowości.

Prędkość na drogach Polska – auta ciężarowe i z przyczepami

W przypadku pojazdów ciężarowych i tych, które ciągną przyczepy, prędkość na drogach w Polsce jest mocno ograniczona. Wpływa to na ogólne bezpieczeństwo kierowców poruszających się takimi autami, jak również innych uczestników ruchu drogowego. Jak prezentują się limity dla poszczególnych tras? Następująco:

 • autostrady i wszystkie drogi ekspresowe – 80 km/h.
 • drogi zwykłe 70 km/h.
 • teren zabudowany – 50 km/h.
 • strefa zamieszkania – 20 km/h.

Jak widać, pojazdy ciągnące przyczepy oraz ciężarowe, w niektórych warunkach mogą poruszać się nawet 60 km/h wolniej od innych pojazdów. Pamiętaj o tym, gdy zbliżasz się do pojazdu na autostradzie, a sam jedziesz autem osobowym. Taka różnica w prędkościach skutecznie niweluje odległości.

Prędkości na drodze a specjalne strefy

Z kwestią prędkości na drodze związane są też specjalne strefy. Czasem możesz spotkać znaki, które same w sobie nie informują o ograniczeniu szybkości jazdy, ale je wprowadzają. Prędkość na drogach jest dyktowana np. poprzez oznakowanie D-42. Informuje o wjeździe w obszar zabudowany i nakłada limit prędkości do 50 km/h. Jeśli razem z nim lub zaraz po nim nie widnieje żaden inny znak, wtedy obowiązuje cię ten limit. Czasem możesz dostrzec, że na niektórych drogach w terenie zabudowanym można jechać np. 70 km/h. Zawsze jednak wynika to ze znaków.

Inny, bardzo popularny obszar związany z konkretnym znakiem i ograniczeniem prędkości, to strefa zamieszkania. Znak informacyjny D-40 wprowadza nie tylko szczególne przepisy ruchu w strefie, ale również ogranicza prędkość na drodze do 20 km/h. Tak jak już wiesz, każdy pojazd ma obowiązek trzymania się tego limitu.

Dopuszczalne prędkości w Polsce i wyjątkowe sytuacje

Zdarza się, że pojazd, mimo poruszania się po drodze, nie może rozwinąć maksymalnej prędkości. Dlaczego? Ponieważ jego aktualna sytuacja odbiega od normy. Sztandarowym przykładem jest holowanie. Dopuszczalne prędkości w Polsce dla pojazdów uczestniczących w holowaniu na drodze w strefie zabudowanej to 30 km/h. Natomiast, poza taką strefą pojazdy mogą poruszać się maksymalnie 60 km/h. Osobnym ograniczeniom podlega również przewożenie osób poza kabiną kierowcy. Taki sposób transportu jest dopuszczalny, jeśli pasażerowie są oddzieleni od ładunku i mają miejsca siedzące. Wtedy pojazd może jechać maksymalnie 50 km/h.

Prędkości na drogach w Polsce dla motorowerów

Dopuszczalne prędkości w Polsce dla tego rodzaju jednośladu z silnikiem elektrycznym lub spalinowym wynoszą maksymalnie 45 km/h. Ograniczenie to wprowadzane jest już na etapie produkcji pojazdu i nie może zostać zlikwidowane. W przeciwnym wypadku jednoślad traci status motoroweru i w ten sposób do poruszania się nim konieczne są inne uprawnienia. 

W praktyce wielu amatorów szybkości bagatelizuje tę kwestię i likwiduje blokady. Oczywiście, fakt, że motorower może rozwinąć taką prędkość na drogach nie oznacza, że nie musi stosować się do innych ograniczeń. W strefie zamieszkania obowiązuje go limit 20 km/h. Jeśli kierowca przewozi dziecko niemające jeszcze 7 lat, może jechać maksymalnie 40 km/h.

Dopuszczalne prędkości na drogach i ich odwołanie

Limit dopuszczalnej prędkości na drogach jest ustalany przez znaki. A co powoduje jego zniesienie? Do najpopularniejszych odwołań ograniczeń zaliczają się:

 • skrzyżowania;
 • znak „koniec zakazów” B-42;
 • inny znak ograniczenia prędkości;
 • koniec lub początek strefy zamieszkania i terenu zabudowanego.

Dozwolone prędkości na drogach i sytuacje niejasne

Nie zawsze kierowcy mają jasną sytuację odnośnie dozwolonej prędkości na drogach i jej odwołania. Do takich przykładów można zaliczyć pojęcie skrzyżowania. Nie zawsze bowiem przecięcie się dróg jest skrzyżowaniem i w takich momentach nie odwołuje ono ograniczenia prędkości na drogach. Można tu posłużyć się, jako przykładami, przecięciem jezdni głównej z drogą wewnętrzną lub dojazdową do posesji.

Nie do końca jasną sytuacją jest wystąpienie progu zwalniającego. Zwykle przed nim ustawiony jest znak z ograniczeniem prędkości np. do 20 km/h. Kiedy limit zostaje zniesiony? Nie zaraz za progiem, a dopiero po przejechaniu skrzyżowania lub w momencie pojawienia się kolejnego znaku wprowadzającego ograniczenie. Warto o tym pamiętać, bo samo przejechanie przez ogranicznik nie powoduje, że możesz przyspieszać.

Prędkość na drogach i konsekwencje dla kierowców

Wielu kierowców skarży się na to, że limity prędkości w Polsce są nieżyciowe. Pewne osoby nie wypowiadają się co prawda na ten temat wprost, ale np. zwyczajowo nie stosują się do przepisów. Nadal policjanci masowo zabierają prawa jazdy za przekroczenie limitów. Prędkość na drogach nie jest sugestią, a realnym ograniczeniem. Dlatego widząc znak limitu do 50 km/h powinieneś jechać nie więcej niż 50 km/h. Jest to szczególnie trudne dla tych, którzy tłumaczą się „doskonałą znajomością trasy” lub „ogromnym doświadczeniem za kółkiem”.

Prędkość na drogach – kilka słów podsumowania

Chociaż może to się nie podobać, prędkość na drogach musi być respektowana przez kierowców. Tylko tak można realnie zmniejszyć liczbę wypadków, których przyczyną jest jazda z niedozwoloną szybkością. Dlatego, zamiast zastanawiać się, jak dotrzeć na czas, postaraj się wyjechać 5 lub 10 minut wcześniej.

Miłośnik motoryzacji, który uwielbia dźwięk V8. Gdy nie naprawia ze swoimi mechanikami nowszych aut, dla przyjemności i własnej satysfakcji rekonstruuje starsze modele. Organizator wyjazdów off-roadowych po Polsce i Europie.

1 Comment

1 Comment

 1. Exel

  21 września 2021 at 14:07

  Dzień dobry,
  Mania prędkości wśród wielu osób nie jest dobrym zjawiskiem. Dużo osób jeżdżących twierdzi, że można jeździć szybko ale z głową. Jak najbardziej jeśli poruszamy się po drogach, które nie są oblężone przechodniami czy też nie są położone w środku lasu gdzie mamy ryzyko zderzenia się ze zwierzyną lub drzewem w celu uniknięcia takiej kolizji. Ja zawsze sobie powtarzałem, że lepiej dojechać później ale całym i zdrowym, nie jestem równocześnie zawalidrogą ale myślę o sobie i o innych uczestnikach ruchu. Noga z gazu a będzie wszystkim lepiej.
  Powodzonka i bezpiecznych tras dla wszystkich kierowców bez wyjątku!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Wiadomości

Małopolskie Ujazd. Dzisiaj w godzinach porannych doszło do wypadku busa dla osób niepełnosprawnych. Pojazd zderzył się z ciągnikiem. Sześć osób zostało rannych, natomiast jedna...

Wiadomości

A2. Wypadek busa z migrantami na wielkopolskim odcinku autostrady. Reporter RMF FM Mateusz Chłystun podaje, że łącznie ucierpiało 16 osób.

Wiadomości

Rajd Hiszpanii. Thierry Neuville wraz z pilotem Martijnem Wydaeghem byli najszybsi na katalońskich trasach. Za kierowcą Hyundaia uplasowali się Elfyn Evans i Dani Sordo....

Wiadomości

Warszawa. Już jutro zostanie uruchomiona pierwsza linia cmentarna. Autobusy C40 będą kursowały na trasie z Metra Młociny do Cmentarza Północnego.

Samochody

Nieważne czy kolizja czy nieuważny sąsiad na parkingu. Tak samo codzienne użytkowanie, chociaż w mniej widoczny sposób, uszkadza powłokę lakierniczą każdego samochodu. Dlatego niezależnie...

Samochody

Polacy, na wzór mieszkańców zachodniej części Europy, coraz bardziej doceniają możliwość użytkowania pojazdu zamiast jego posiadania. Jest to dużo wygodniejsze i nierzadko wiąże się...

Wiadomości

Nową Dacię Duster 4x4 już w przyszłym miesiącu będzie można nabyć u naszych południowych sąsiadów. Samochód ma bogate wyposażenie oraz dwulitrową jednostkę napędową o...

Samochody

Usuwanie różnego rodzaju naklejek z szyb czy karoserii samochodu to problem, z którym zmaga się wielu właścicieli aut. Czynność ta może wydawać się prosta,...

Wiadomości

Wypadek w Bydgoszczy. Dzisiaj (tj. 12 października) przed godziną 9.00 samochód osobowy marki peugeot wjechał w zadaszenie podziemnego przejścia dla pieszych. W zdarzeniu nikt...

Wiadomości

Wypadek na autostradzie A4. W miejscowości Czarna Sędziszowska dzisiaj o godz. 4.10 doszło do zderzenia samochodu osobowego z cysterną. Jedna osoba została ranna. Obecnie...

Zobacz także

Przepisy

Mandat za brak tablicy rejestracyjnej może ci grozić, jeśli wyjedziesz takim autem na ulicę. Jest on bardzo prawdopodobny, dlatego że taka sytuacja uniemożliwia identyfikację...

Wiadomości

Nową Dacię Duster 4x4 już w przyszłym miesiącu będzie można nabyć u naszych południowych sąsiadów. Samochód ma bogate wyposażenie oraz dwulitrową jednostkę napędową o...

Wiadomości

Wypadek w Bydgoszczy. Dzisiaj (tj. 12 października) przed godziną 9.00 samochód osobowy marki peugeot wjechał w zadaszenie podziemnego przejścia dla pieszych. W zdarzeniu nikt...

Samochody

Usuwanie różnego rodzaju naklejek z szyb czy karoserii samochodu to problem, z którym zmaga się wielu właścicieli aut. Czynność ta może wydawać się prosta,...

Przepisy

Mandat za brak gaśnicy możesz dostać, jeśli twój pojazd zostanie skontrolowany przez policję. Jak wysoka będzie kara? Sprawdź, czego możesz się obawiać w takiej...

Wiadomości

Grand Prix Turcji. Valtteri Bottas był najlepszy we wczorajszym wyścigu rozegranym na torze Istanbul Park. Podium uzupełnił duet Red Bulla. Drugi był Max Verstappen...

Samochody

Samochody z USA są bardzo często sprowadzane do Polski. Wyraźnie pokazują to statystyki, w których to Stany Zjednoczone stanowią jeden z większych rynków importu....

Samochody

Polacy, na wzór mieszkańców zachodniej części Europy, coraz bardziej doceniają możliwość użytkowania pojazdu zamiast jego posiadania. Jest to dużo wygodniejsze i nierzadko wiąże się...