Jazda bez dowodu rejestracyjnego w świetle najnowszych przepisów

Przed wprowadzeniem nowych przepisów za każdym razem musiałbyś okazać dowód rejestracyjny, a także potwierdzenie zawarcia umowy na ubezpieczenie OC. Od kilku lat za brak dowodu rejestracyjnego w czasie kontroli drogowej nie grożą żadne konsekwencje. Policjant znajdzie wszystkie informacje w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Czy kierowca może otrzymać mandat za brak dowodu rejestracyjnego?

Za jazdę bez dowodu rejestracyjnego nie grożą ci żadne konsekwencje. Teraz już nie dostaniesz mandatu za brak dokumentów, jak to miało miejsce wcześniej. Nie musisz się obawiać żadnych kar z tego tytułu. W praktyce policjanci podczas kontroli nawet nie będą cię pytali o dokumenty, o ile nie zamierzasz przekraczać granicy. Poza granicami kraju nadal musisz mieć ze sobą potwierdzenie ubezpieczenia i dowód rejestracyjny.

Brak dowodu rejestracyjnego podczas kontroli

Obecne przepisy to nie tylko brak dotkliwych skutków w postaci mandatu za brak dowodu rejestracyjnego. Powszechnie postępująca informatyzacja sprawia, że funkcjonariusz będzie samodzielnie weryfikował wszystkie dane dotyczące twojego pojazdu, które znajdują się w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Wystarczy, że zajrzy w komputer i już będzie wiedział, czy samochód ma ważny przegląd, czy jest ubezpieczony, a nawet ilu miał wcześniej właścicieli. Oczywiście jeśli chcesz, nadal możesz mieć przy sobie ubezpieczenie oraz dowód rejestracyjny, ale nie ma takiego obowiązku. W efekcie, mandat za brak dokumentów podczas kontroli nie zostanie wystawiony.  

Kiedy musisz mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Pamiętaj, że pomimo nowych przepisów, które zwalniają z obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego, sam dokument nadal obowiązuje i jest ważny. Pozostaje więc w mocy. Musisz go mieć na przykład wtedy, gdy będziesz się pojawiać na stacji kontroli pojazdów. Dokument może przeleżeć cały rok w szufladzie, ale musisz go zabrać na spotkanie z diagnostą. Będzie mógł wtedy przystawić w odpowiednim miejscu pieczątkę poświadczającą, że samochód pozytywnie przeszedł kontrolę techniczną. Sprzedaż auta również nie dokonasz bez dowodu rejestracyjnego.

Brak dowodu rejestracyjnego a kontrola CEPiK

Dopuszczenie jazdy bez dowodu rejestracyjnego sprawiła, że kierowcy swobodniej podchodzą do przepisów. Zdarza się, że nie jeżdżą na badania techniczne albo nie zgłaszają do właściwego urzędu faktu zgubienia dowodu rejestracyjnego. Jest to poważny błąd. Ministerstwo Cyfryzacji zwraca bardzo wyraźnie uwagę na to, że chociaż za jazdę bez dokumentów nie grozi już mandat, to nie jest równoznaczne, z tym że będą one traciły swoją moc prawną.

Pamiętaj, że CEPiK nadal będzie identyfikował twój dowód rejestracyjny. Zatem nadal musisz posiadać ważny dokument jako dowód przeprowadzenia badania technicznego. Nie ma znaczenia, że będzie zamknięty w szufladzie w twoim domu lub w biurze. Musisz go mieć. 

To szczególnie ważne gdy będziesz się wybierać poza granice kraju. Czasami może się zdarzyć, że policjant będziecie cię pytał, gdzie aktualnie znajduje się dowód rejestracyjny auta, którym się poruszasz. Wtedy musisz poinformować funkcjonariusza o tym, że dowód jest w domu albo na przykład w firmie.

O systemie CEPiK słów kilka

Jak już wiesz, nie musisz mieć przy sobie dokumentów, więc na pewno zastanawiasz się, jakie informacje na temat twojej osoby policjant może znaleźć w systemie CEPiK. Okazuje się, że funkcjonariusz ma dostęp do wielu danych. Informacje są aktualizowane na bieżąco i przekazywane przez ubezpieczycieli, wydziały komunikacji, a także stacje kontroli pojazdów. Poza tym informacje są również uzupełniane przez służby, które mają prawo dokonywać kontroli drogowych. To wszystko składa się na dane o samochodach, które są zarejestrowane w Polsce, a także o kierowcach, którzy mają uprawnienia do kierowania pojazdami. 

Co policjant znajdzie w bazie CEPiK?

Policjant stwierdzający brak dowodu rejestracyjnego podczas kontroli może znaleźć w bazie CEPiK informacje, takie jak:

  • dane pojazdu – model, marka;
  • dane techniczne, czyli pojemność i moc silnika, a także liczba miejsc;
  • informacje o dokumentach pojazdu;
  • dane o aktualnym i poprzednich właścicielach pojazdu;
  • informacje o zdarzeniach dotyczących auta takich, jak na przykład kradzież, odnalezienie, wyrejestrowanie, zbycie;
  • informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC;
  • informacje dotyczące badania technicznego oraz stan licznika.

Wirtualne zatrzymanie dowodu rejestracyjnego

Mylisz się, jeśli myślisz, że w przypadku, gdy nie masz przy sobie dowodu rejestracyjnego, to wpis nie może być dokonany. Jego materialna obecność w trakcie kontroli nie jest wymagana. Możliwe, że funkcjonariusz stwierdzi, że samochód może zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego albo nie spełnia norm w zakresie ochrony środowiska. Przed nastaniem nowych przepisów dokument był zabierany fizycznie. Obecnie jest to realizowane elektronicznie. 

Policjant odnotowuje zatrzymanie w systemie. Informacja jest zapisywana w bazie CEPiK, a ty otrzymujesz właściwe pokwitowanie. Konsekwencje prawne są, zatem jak najbardziej realne.

Przepisy wprowadzone w 2018 roku są dużym ułatwieniem dla kierowców. Nie musisz się już zastanawiać czy masz ze sobą dowód rejestracyjny. Było to szczególnie uciążliwe dla właścicieli kilku samochodów, którzy musieli się zastanawiać czy wzięli właściwe dokumenty. W czasie kontroli drogowej funkcjonariusz odczyta wszystkie potrzebne mu informacje z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Archiwum: luty 2021