Jak działa ekspres przelewowy?

Przelewowy ekspres do kawy łatwo poznać już na pierwszy rzut oka. W przeciwieństwie do standardowego ekspresu ciśnieniowego nie wlewa napoju do filiżanki tylko do dużego dzbanka. W takim urządzeniu można zrobić jednorazowo duży zapas kawy dla kilku osób. Co więcej, dzięki funkcji podtrzymania ciepła kawa cały czas będzie miała właściwą temperaturę. Tym, co różni ekspres przelewowy od innych, jest także sposób powstawania naparu. Jak sama nazwa wskazuje, proces związany jest z przelewaniem. Konkretnie woda przelewa się przez filtr, w którym umieszczona jest zmielona kawa. Dzięki temu można cieszyć się aromatyczną kawą bez fusów.

Ekspresy przelewowe były popularne w polskich domach w latach 90. Ostatnio jednak znowu wracają do łask, bo coraz więcej osób docenia ich walory. Zwłaszcza, że w porównaniu ze starszymi modelami działają w sposób bardziej niezawodny.

Ekspres przelewowy to dobry wybór dla miłośników czarnej kawy. Jeśli mleczna pianka nie jest dla ciebie najważniejsza, kawa z przelewu ma szanse spełnić twoje oczekiwania i jednocześnie nie zrujnować portfela! Masz ochotę na napój ze świeżo zmielonych ziaren? Nie ma problemu! Wystarczy że zakupisz młynek do kawy jako osobne urządzenie lub wybierzesz ekspres przelewowy z wbudowanym młynkiem. Niezależnie od wybranej opcji, zakup będzie korzystny cenowo. Ekspresy przelewowe są bowiem znacznie tańsze od ekspresów wysokociśnieniowych.

Ekspres przelewowy – najważniejsze parametry

Skoro wiadomo już jak wygląda i jak działa ekspres przelewowy, można zająć się wyborem konkretnego modelu. Co będzie ważne przy podejmowaniu decyzji o zakupie?

  • Pojemność dzbanka – podawana jest w litrach albo według liczby filiżanek. W zależności od modelu, może to być zarówno 1,2 litra jak i 2 litry.
  • Rodzaj filtrów – w ekspresie przelewowym można stosować zarówno jednorazowe filtry papierowe, jak również materiałowe filtry wielorazowego użytku.
  • Przydatne funkcje – podtrzymywanie temperatury jest standardową funkcją w każdym nowoczesnym ekspresie przelewowym. Są jednak modele, które potrafią znacznie więcej. Przydatnym dodatkiem może być na przykład regulacja mocy kawy, a także programator czasowy umożliwiający zaplanowanie pracy urządzenia w ten sposób, żeby aromatyczna kawa była gotowa na konkretną godzinę – na przykład do śniadania. Dla wielu osób istotne udogodnienie stanowi także wspomniany wcześniej wbudowany młynek na ziarna. Prostą, ale potrzebną funkcją jest też automatyczny wyłącznik czasowy – to dobry sposób na oszczędzanie prądu.
  • Wygląd i jakość wykonania – to także ważne elementy, ponieważ ekspres przelewowy zazwyczaj jest urządzeniem, które, jeśli kawę pijesz regularnie, stale spoczywa na kuchennym blacie. Ekspres powinien wizualnie pasować do wystroju pomieszczenia oraz innych sprzętów, które znajdują się w jego otoczeniu. Istotna będzie kolorystyka, a także dobry design i trwałość zastosowanych materiałów.

Jeśli zwrócisz uwagę na opisane powyżej parametry, pewnie łatwiej będzie wybrać właściwy model, który cię nie zawiedzie.

Pamiętaj, że jeśli chcesz kupić takie urządzenie, możesz zobaczyć aktualnie dostępne ekspresy przelewowe w sklepie MediaMarkt.

Treść promocyjna

Archiwum: marzec 2023