W artykule opowiemy o dopuszczalnej ilości alkoholu w Europie, ponieważ wbrew pozorom może ona znacznie różnić się między poszczególnymi krajami. Wyjaśnimy także, jaka jest różnica między stanem po spożyciu alkoholu oraz nietrzeźwością.

Dopuszczalna ilość alkoholu w Polsce

Jak wyglądają obostrzenia dotyczące dopuszczalnej ilości alkoholu w Polsce? Państwo wyróżnia tutaj dwie sytuacje.

W przypadku, gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila lub od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm³ wydychanego powietrza można mówić o stanie po spożyciu alkoholu. Kierujący, u którego odnotowano takie wartości, popełnia wykroczenie wiążące się z ryzykiem przyznania 10 punktów karnych, nałożenia grzywny w wysokości od 50 zł do 5000 złotych, a także utratą prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Oczywiście, jeśli kierowca pod wpływem alkoholu spowoduje kolizję drogową lub wypadek, zarzuty względem niego mogą się zmienić. Kara jest wtedy zależna przede wszystkim od tego, czy doszło do szkody na mieniu, czy osobie.

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia dopuszczalnych ilości alkoholu w Europie, warto nadmienić, że polskie prawo wyróżnia dodatkowo drugą sytuację określaną także stanem nietrzeźwości. Mowa o nim w momencie, gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi więcej niż 0,5 promila lub powyżej 0,25 mg w 1 dm³ wydychanego powietrza. Osoba prowadząca pojazd w takim stanie popełnia przestępstwo grożące nie tylko przyznaniem 10 punktów karnych, grzywną w wysokości zależnej od dochodów, ale także karą ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat.

Jeśli kierowca jest recydywistą lub sprawcą wypadku ze skutkiem śmiertelnym, musi liczyć się z możliwością zasądzenia kary 12 lat pozbawienia wolności. W takiej sytuacji obligatoryjnie wydaje się zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 1 roku do 10 lat, a sprawcom wypadków odpowiedzialnych za wyrządzenie szkód na osobie nawet dożywotnio.

Dopuszczalna ilość alkoholu w Europie

Zastanawiasz się, jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu w Europie? Zdecydowana większość państw europejskich zastosowała się do wytycznych przedstawionych w „Światowym raporcie na temat zapobiegania obrażeniom w ruchu drogowym” i ustanowiła limity równe lub poniżej wartości 0,5 promila alkoholu we krwi. Jednak w zależności od kraju mogą one znacznie różnić się od siebie. Dowiedz się więcej z dalszej części artykułu.

Czechy, Węgry, Słowacja, Rumunia – limit alkoholu we krwi

Te cztery państwa mają najbardziej restrykcyjne prawo dotyczące dopuszczalnej ilości alkoholu w Europie, ponieważ każda wartość przekraczająca zero jest uznawana przez nie za nieprawidłową. Dotyczy to wszystkich kierowców niezależnie od ich wieku czy stażu.

Chociaż jako jedyne stosują politykę „zero tolerancji” względem wszystkim osób kierujących pojazdami, podobne limity obowiązują także w innych krajach. W jakich przypadkach kierowcy nie mogą przekroczyć nawet wartości 0 promila alkoholu we krwi?

  • W Wielkiej Brytanii takie obostrzenia obejmują kierowców samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz aut posiadających więcej niż 9 miejsc.
  • Na Litwie obowiązują te same restrykcje, jednak dołączono do nich również taksówkarzy oraz osoby kierujące pojazdami przewożącymi materiały niebezpieczne.
  • Niemcy objęły restrykcyjnym limitem dotyczącym dopuszczalnej ilości alkoholu w Europie osoby poniżej 25 roku życia oraz kierowców posiadających prawo jazdy przez okres krótszy niż 2 lata.
  • Chorwacja postanowiła wprowadzić ostrzejsze restrykcje zarówno dla kierowców zawodowych, jak i osoby poniżej 24. roku życia.

Wielka Brytania, Luksemburg – wysokie limity alkoholu w Europie

Chociaż specjaliści rekomendują, by maksymalne stężenie alkoholu wynosiło nie więcej niż 0,5 promila, niektóre kraje zdecydowały się zwiększyć tę wartość. W Wielkiej Brytanii (z wyłączeniem Szkocji), Irlandii, Liechtensteinie, Luksemburgu oraz na Malcie zawartość kierowanie pojazdem mechanicznym pod wpływem alkoholu w wysokości nie większej niż 0,8 promila nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami.

0,5 promila – najczęstsza dopuszczalna ilość alkoholu w państwach europejskich

Wartość 0,5 promila jest uznawana przez specjalistów za wystarczającą, by zapobiegać obrażeniom w ruchu drogowym. Większość państw europejskich dostosowała swoje prawo do tych wytycznych. Ta dopuszczalna ilość alkoholu w Europie obowiązuje w następujących krajach: Włochy, Turcja, Szwajcaria, Słowenia, Portugalia, Niemicy, Łotwa, Izrael, Islandia, Holandia, Hiszpania, Grecja, Francja, Finlandia, Dania, Cypr, Chorwacja, Bułgaria, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Austria oraz Andora.

Litwa, Estonia i inne kraje europejskie

Chociaż dopuszczalna ilość alkoholu w Europie zwykle jest określona przez trzy wcześniej wspomniane wartości, istnieją także państwa mające inne restrykcje. Znajdują się wśród nich między innymi:

  • Litwa dopuszczająca zawartość 0,4 promila alkoholu we krwi.
  • Rosja akceptuje prowadzenie pojazdów mechanicznych przez osoby mające mniej niż 0,3 promila alkoholu we krwi.
  • W Estonii, Norwegi i Szwecji podobnie jak w Polsce maksymalną dopuszczalną wartością jest 0,2 promila alkoholu we krwi.
  • Albania ustanowiła jedno z najbardziej restrykcyjnych praw w regionie i wprowadziła maksymalny limit 0,1 promila alkoholu we krwi.

Konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu

Niezależnie od tego, gdzie wybierasz się samochodem, warto pamiętać, że przekroczenie nawet najmniej restrykcyjnych limitów wcale nie jest trudne. W internecie można znaleźć kalkulatory wyliczające zawartość alkoholu we krwi, jednak nie uwzględniają one wielu istotnych czynników, co może doprowadzić do nieumyślnego przekroczenia dopuszczalnej ilości alkoholu we krwi w Europie. Warto także pamiętać, że w wielu państwa obowiązują inne limity dla kierowców doświadczonych, początkujących oraz zawodowych.

Wiesz już, że w Polsce konsekwencje jazdy w stanie nietrzeźwości mogą być wyjątkowo dotkliwe. Jednak prawo pozostałych krajów europejskich często jest bardziej surowe. Mandaty nierzadko opiewają na kwoty przekraczające nawet kilka tysięcy euro, a w niektórych państwach istnieje także możliwość konfiskaty samochodu oraz osadzenia pijanego kierowcy w areszcie.

Dopuszczalna ilość alkoholu w Europie zależy przede wszystkim od kraju, ale także innych czynników. Wsiadając za kierownicę, zawsze upewnij się, że jesteś całkowicie trzeźwy i nie zagrażasz innym uczestnikom ruchu drogowego.

Archiwum: październik 2022