Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

felgi aluminiowe
felgi aluminiowe

Samochody

Wybieramy felgi aluminiowe, czyli co nieco o popularnych alusach

Felgi aluminiowe nadal są popularne w autach osobowych, sportowych, ale też SUVach czy terenówkach. Możesz znaleźć różne rodzaje alufelg i ich rozmiary. Co oznaczają ciągi cyfr i liter na felgach? Jak dobrać ten typ obręczy do samochodu?

Chcesz podrasować swoje auto? Załóż felgi aluminiowe. Nawet handlarze stwierdzają, że jest to jeden z podstawowych elementów, które warto wymienić w aucie przed sprzedażą. Nawet najmniej finezyjne alusy wyglądają lepiej niż czarne stalówki. Wiedzą o tym nie tylko posiadacze aut na sprzedaż, lecz również kierowcy, którzy chcą poprawić wygląd swojego samochodu. Sam aspekt wizualny to jednak nie wszystko. Na co zwracać uwagę przy wyborze kół aluminiowych?

Co to jest felga aluminiowa?

Felga aluminiowa to obręcz, na której instaluje się oponę i umieszcza na piaście samochodu. Razem z ogumieniem tworzy ona koło, dzięki któremu pojazd porusza się i utrzymuje przyczepność.

Felgi aluminiowe charakteryzują dokładnością wykonania, atrakcyjnym wyglądem i niską (w niektórych przypadkach) wagą. Zapewniają też lepsze chłodzenie dla hamulców, co ma jest istotne szczególnie w autach sportowych.

Jak produkuje się koła aluminiowe?

Sposób wytwarzania obręczy ze stopów aluminium ma wpływ na ich parametry, a także na cenę produktu. Obecnie wyróżnia się następujące sposoby produkowania alufelg:

●       odlew grawitacyjny;

●       odlew niskociśnieniowy;

●       rozciąganie obrotowe;

●       kucie;

●       skręcanie.

Najpopularniejszym ze sposobów produkcyjnych felg aluminiowych jest odlew niskociśnieniowy. Dzięki niemu można obniżyć koszty, a jednocześnie zapewnić odpowiednią jakość produktu. Z kolei metoda skręcania gwarantuje uzyskanie najwyższego poziomu produkcyjnego. Wiąże się jednak z największymi kosztami.

Sportowe felgi aluminiowe – czy warto je zamontować?

Niższa waga elementów sprawia, że zmniejsza się masa nieresorowana. Działa to jednak tylko do pewnego momentu, bo większe obręcze felg aluminiowych mogą powodować drgania, które przenoszą się na karoserię. Trzeba przyznać otwarcie, że szczególnie w autach luksusowych, SUVach i innych sporych samochodach coraz popularniejsze są obręcze w rozmiarze większym niż 19 cali.

Zalety sportowych felg aluminiowych

Niekwestionowaną zaletą sportowych felg aluminiowych jest ich zdolność do utrzymywania fabrycznego stanu. Wszystko dzięki temu, że są one odporne na korozję. Nie da się tego powiedzieć o częściach stalowych, które rdzewieją dosyć szybko. Elementy wykonane ze stopów aluminium są też po prostu ładniejsze i pomagają lepiej odprowadzać ciepło.

Gdzie są oznaczenia na felgach aluminiowych?

Przyglądając się obręczom pozbawionym opon, możesz dostrzec oznaczenia w różnych miejscach. Producenci umieszczają je pod dekielkiem przykrywającym otwory montażowe, od wewnątrz lub na bocznych stronach ramion felg.

Oczywiście, opisane wymiary i parametry nie są przedstawiane w sposób opisowy, lecz przy pomocy symboli. Dla prawidłowego dobrania produktu trzeba dobrze zrozumieć, jaki wpływ ma dany parametr na zachowanie pojazdu i wybór opon.

W jaki sposób oznaczone są alufelgi?

Aby to dobrze zrozumieć, weźmy na warsztat najważniejsze oznaczenia alufelgi. Abyś poznał ich charakterystykę, będzie ci potrzebnych kilka symboli, do których zaliczamy:

●       PCD – liczba śrub montażowych i średnica okręgu, na którym są one umieszczone;

●       OC – średnica wewnętrzna otworu centrującego na feldze;

●       profil kołnierza koła – litera oznacza rodzaj pojazdu, na którym powinny być montowane felgi aluminiowe;

●       profil przekroju felgi – ma wpływ na sztywność obręczy;

●       ET – odsadzenie felgi, czyli wymiar pomiędzy płaszczyzną montażową a osią wzdłużną symetrii koła.

Felgi aluminiowe 15 7J 15H2 ET35, 5×112 CH68, czyli jakie?

Znasz już symbole najważniejszych parametrów, zatem teraz pora je rozszyfrować. Pozwoli to sprawdzić, jakie felgi aluminiowe założyć.

Liczba, czyli oznaczenie wielkości felgi aluminiowej

Jeśli chodzi o felgi aluminiowe 15, 16, czy 17 (albo jakiekolwiek inne), ich rozmiar zawsze jest podawany w sąsiedztwie oznaczenia kontury felgi (H, H2, FH, FH2, CH, EH2, EH2+). W tym konkretnym przypadku widać, że rozmiar felgi równy jest 15 calom. Jeśli mielibyśmy liczbę 16, byłyby to felgi aluminiowe 16, a aluminiowe felgi 17 cali mielibyśmy oczywiście przy takim numerze na początku. A co oznacza symbol H2? Mówi o obecności dwóch garbów widocznych w przekroju profilu obręczy.

J, czyli profil kołnierza alufelgi

Kolejny symbol to wartość przy literze J, która sama w sobie oznacza, że profil kołnierza alufelgi jest przystosowany do pojazdów osobowych. Wartość ją poprzedzająca wskazuje na szerokość felgi w calach, czyli w tym konkretnym przypadku 7 cali.

Koła aluminiowe a ET – co to jest?

Idąc dalej, znajdziesz oznaczenie ET, czyli odsadzenie (nie mylić z osadzeniem). W największym skrócie – chodzi o to, jak głęboko wewnątrz nadkola znajduje się felga. Można schować koło poza obrysem karoserii lub wysunąć obręcz na zewnątrz. Cyfra przy ET oznacza wartość parametru w milimetrach.

PCD, czyli liczba i rozstaw śrub

Nasza przykładowa felga aluminiowa według oznaczenia ma 5 otworów montażowych, które są rozmieszczone równo na obręczy o średnicy 112 mm. Inne popularne rozstawy to:

●       4×100;

●       4×108;

●       5×114;

●       5×120;

●       6×140.

CH68 – o czym mówi ostatni parametr?

To oznaczenie średnicy wewnętrznej otworu centrującego, która jest podana w milimetrach. Musi być pasować do rozmiaru zewnętrznego na piaście. W produktach OEM (wydawanych przez producenta) rozmiar OC jest dobrany idealnie do otworu w piaście. W przypadku zamienników możesz znaleźć większy wymiar. To wszystko po to, by obręcze mogły pasować do jak największej liczby modeli aut. Różnice zminimalizujesz w warsztacie pierścieniami centrującymi.

Dlaczego koła aluminiowe, a nie stalowe?

Zalety alufelg to:

  • ciekawy wygląd;
  • odporność na pęknięcia i złamania;
  • względnie niska waga.

Pierwsza zaleta to estetyka. Felgi aluminiowe są po prostu ładniejsze od stalówek. A jak wiadomo, wygląd auta jest dzisiaj ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Dlatego możesz spotkać obręcze z aluminium nawet w dostawczakach!

Kolejna sprawa to wpływ na przeciążenia. Produkty z aluminium mogą się skrzywić, ale rzadko się łamią i pękają. Jakie to ma znaczenie? W razie potrzeby można po prostu naprostować koła i ponownie nałożyć opony.

A co jeszcze…?

Jeszcze inny powód to niższa waga, a co za tym idzie – lepsze osiągi w autach sportowych. Dotyczy to na razie głównie nowoczesnych obręczy, które są produkowane w najbardziej zaawansowanych procesach maszynowych.

Felgi aluminiowe a koszty eksploatacji

Nie ma większego znaczenia, czy chcesz montować felgi aluminiowe, czy stalowe – opony będą cię kosztowały tyle samo. Jednak podczas wizyty w warsztacie wulkanizacyjnym zapłacisz więcej za wymianę i montaż obręczy aluminiowych. Są one bardziej narażone na zarysowanie i nie przykrywa się ich kołpakami. Dlatego trzeba się z nimi obchodzić delikatniej.

Ile kosztuje alufelga?

Sam zakup elementów wykonanych z aluminium jest droższy. O ile za używane koła stalowe zapłacisz 30-40 zł za sztukę, o tyle zadbane alufelgi będą o wiele droższe. Nie mówiąc już o nowych, które kosztują często kilkaset złotych za sztukę.

Podczas wyboru felg aluminiowych nie kieruj się jedynie względami estetycznymi i ich rozmiarem. Największe możliwe koła zdecydowanie zmniejszą twój komfort jazdy. Sporo też zależy od charakteru twojego auta i jego zastosowania, dlatego przemyśl swój wybór. Tak czy inaczej, powodzenia!

Autor:

Pasję do motoryzacji zaszczepili mu ojciec i dziadek. Od najmłodszych lat przyglądał się ich pracy w przydomowym warsztacie samochodowym. Kultywuje tradycje rodzinne i zajmuje się naprawą i renowacją starych, klasycznych pojazdów. W wolnych chwilach majsterkuje i pomaga znajomym w wyborze najlepszego auta.

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Samochody

MirrorLink to oprogramowanie, które pozwala połączyć ekran telefonu z centrum multimedialnym auta. W jaki sposób możesz to zrobić? Jak sprawdzić, czy twój sprzęt będzie...

Naprawy

Naprawy powypadkowe mogą odstraszyć cię od kupna samochodu używanego. Czy jednak słusznie? Jak to wygląda w praktyce? Może naprawy powypadkowe samochodów wcale nie są...

Samochody

Aparat zapłonowy jest częścią każdego układu zapłonowego. Bez niego żaden samochód nie ruszyłby z miejsca. Ile kosztuje przykrywka aparatu zapłonowego i jakie są najpopularniejsze...

Samochody

Koło zapasowe w autach z segmentu A i B ma niestandardowe rozmiary i nazywane jest „dojazdówką”. Jeśli miejsce, gdzie chcesz trzymać zapas, to bagażnik,...

Samochody

Auto do driftu niekoniecznie musi być drogie. Ważna jest jego charakterystyka, np. tylny napęd i mocny silnik. Jakie zmiany musisz wykonać, by móc sprawnie...

Przepisy

Czarne tablice rejestracyjne były wydawane do 2000 roku, ale czasem widać je na ulicach. Czy pozbywanie się starych rejestracji jest obowiązkowe? Co prawo mówi...

Samochody

Auta wyścigowe to takie, które są tworzone przez producentów głównie z myślą o zawodach motorsportowych. Jakie wyścigowe samochody są warte uwagi? Przeczytaj, które modele...

Samochody

Antyradar to urządzenie służące do wykrywania radarów, co łatwo wywnioskować już po nazwie. Korzystanie z takich wykrywaczy nie zawsze jest legalne. Czy używanie tego...

Samochody

Spawanie plastiku wymaga spoiwa, spawarki i dobrania odpowiednich parametrów pracy. Czy spawanie zderzaka jest trudne? Jak to zrobić krok po kroku samodzielnie? Jeśli przeczytasz...

Naprawy

Ząbkowanie opon może mieć wiele przyczyn. Opony wyząbkowane będą dawały o sobie znać, dlatego powinieneś wyeliminować problem, jeśli się pojawi. Przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz...

Zobacz także

Samochody

Wielu kierowców odkłada moment, w którym decyduje się na wymianę opon letnich na zimowe. Czasami jesienią aura bywa mało stabilna i ciężko jednoznacznie stwierdzić,...

Wiadomości

Mercedes Citan to samochód bazujący na Renault Kangoo, jednak druga generacja modelu powstała z większym zaangażowaniem niemieckiej marki. Widać to chociażby po stylistyce auta...

Wiadomości

Grand Prix Belgii 2021. Formuła 1 po czterotygodniowych wakacjach wznawia rywalizację. Tym razem kierowcy będą się ścigać na legendarnym torze Spa-Francorchamps w Belgii. Niedzielny...

Wiadomości

Maserati Levante Hybrid już niebawem pojawi się w Polsce. Premiera hybrydowego SUV-a włoskiego producenta będzie miała miejsce 3 września w Katowicach w salonie Maserati...

Motocykle

Opony do skutera kupuje się podobnie jak do innych maszyn wyposażonych w koła. Jakie parametry powinieneś uwzględnić? Ile powietrza opony do skutera powinny mieć?...

Motocykle

Wyścigi motocyklowe są jeszcze bardziej emocjonujące niż te samochodowe. Większe ryzyko to w końcu większa dawka adrenaliny! Poznaj słynne wyścigi motorów, których obserwowanie zapewni...

Przepisy

Żółte tablice rzucają się w oczy, choć częściej uwagę zwracają samochody, które je mają. Takie auta to pojazdy zabytkowe, które zachowały się przez lata...

Samochody

Przyciemnienie lamp jest jedną z dość popularnych modyfikacji w aucie. Co daje folia przyciemniająca na lampy? Jak postępować krok po kroku, by efekt był...